SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 14.11. 2011 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 5,6 - latki
Temat kompleksowy: ,,Nasze sposoby na złości i smutki”
Temat zajęć: ,,Co to są uczucia? – Kalendarz uczuć”
Główne treści edukacyjne:
● Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi,
zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
● Wspomaganie rozwoju mowy.
Cele główne:
● Rozwijanie umiejętności rozpoznawania emocji: radość, smutek, złość;
● Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat emocji;
● Rozwijanie umiejętności wyrażania emocji za pomocą mowy ciała, symboli;
● Przyzwyczajenie do wyrażania swoich myśli, odczuć w sposób społecznie akceptowalny – bez naruszania godności własnej i innych.
Cele operacyjne. Dziecko:
- uściśnie rękę koledze przekazując iskierkę,
- odpowie na pytania nauczycielki dotyczące wiersza,
- potrafi powiedzieć co to są uczucia oraz po czym poznać w jakim ktoś jest humorze,
- reaguje ciałem, mimiką gestem na słowa nauczyciela,
- odpowie na pytanie n- la, w której krainie podobało mu się najbardziej i dlaczego,
- uważnie słucha słów nauczyciela, w razie wątpliwości zadaje pytania, prawidłowo formułuje zdania,
- wypowie się na temat tego jakie uczucia towarzyszą mu w danej chwili,
- narysuje minkę przedstawiającą swój nastrój oraz nazwie tę emocję;
Metody: słowna, oglądowa.
Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: - plansze na których przedstawione są różne emocje, podpisy emocji do globalnego czytania, wiersz J. Brzechwy pt.: ,,Psie smutki”, plansza - ,,Kalendarz uczuć” – podzielony na 5 dni tygodnia, pory dnia - rano, popołudniu oraz rubryki z imionami dzieci, marker, kółeczka z kolorowego papieru, płyta z muzyką do zabawy ruchowej, obrazki przedstawiające emocje – dziecięce buzie.
Literatura:
• ,Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń” - Program wychowania przedszkolnego Przedszkola Miejskiego 48 w Bytomiu;
• ,,Przedszkolaki z klasą”- Program wychowawczy Przedszkola Miejskiego 48 w Bytomiu ;
• „Słowniczek emocji i postaw” - www.superkids.pl ;
• „Inteligencja emocjonalna” D. Goleman.
Przebieg zajęć:
SYTUACJA EDUKACYJNA
1. Powitanie dzieci – iskierka, dzieci siedzą w kole i trzymają się za ręce. Nauczycielka ,,posyła” iskierkę (uścisk dłoni), która jest przekazywana dalej poprzez uścisk dłoni kolegi.
2. Nauczycielka recytuje wiersz J. Brzechwy pt.,, Psie smutki”
Na brzegu błękitnej rzeczki
Mieszkają małe smuteczki.
Ten pierwszy jest z tego powodu,
Że nie wolno wchodzić do ogrodu.
Drugi - że woda nie chce być sucha.
Trzeci - że mucha wleciała do ucha.
A jeszcze, że kot musi drapać,
Że kura nie daje się złapać.
Ze nie można gryźć w nogę sąsiada
I że z nieba kiełbasa nie spada.
A ostatni smuteczek jest o to,
Ze człowiek jedzie, a pies musi biec piechota.
Lecz wystarczy pieskowi dać mleczko
I już nie ma smuteczków nad rzeczką.
3. Omówienie treści wiersza. Nauczycielki prowadzi rozmowę kierowaną:
-Ile było smutków?
-Z jakich powodów pojawiają się smutki?
-Czy można coś zrobić, aby smutki zniknęły z życia pieska?
- Co to są uczucia? Po czym poznać, że ktoś jest wesoły lub smutny?
4. Przedstawienie dzieciom definicji emocji – dostosowaną do wieku i możliwości
(Emocje to coś co powstaje w naszym wnętrzu – sercu, ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Emocje nie są ani dobre ani złe. To ja decyduję w jaki sposób pokażę innym moje emocje i uczucia- czy zrobię to w taki sposób, aby nie skrzywdzić ani siebie ani innych. (cieszę się z czegoś i uściskam kolegę, ale zrobię to zbyt mocno i zrobię mu tym krzywdę lub jestem zły więc w złości uderzę kolegę).
5. Oglądnie obrazków przedstawiających różne emocje – buzie dziecięce. Podejmowanie prób rozpoznawania tych emocji na obrazku i nazywania ich.
6. Zabawa ruchowa „ Podróż do krainy: złości, radości i smutku” Dzieci ustawiają się w pociąg i jadą do tajemniczego kraju, najpierw pociąg zatrzymuje się w krainie złości, tutaj ludzie chodzą obrażeni, są źli i zagniewani, tupią nogami, rzucają się na ziemię, potrząsają głowami, zaciskają dłonie w pięści i krzyczą. Następnie pociąg rusza dalej i zatrzymuje się w krainie smutku. Tutaj ludzie chodzą markotni, płaczą, siedzą przygnębieni obok siebie. Znowu pociąg nas wzywa musimy jechać dalej. Pociąg zatrzymuje się, dotarliśmy do końcowej stacji. Jesteśmy w krainie radości, ludzie którzy tu mieszkają są zawsze uśmiechnięci, cieszą się od samego rana, przeciągają się z zadowoleniem i witają się z nami serdecznie Na koniec pociąg wraca do sali. Dzieci wypowiadają się w której krainie podobało im się najbardziej i dlaczego? Podczas tej zabawy w każdej krainie słychać muzykę odpowiednią do emocji: złości, smutku i radości. Każda kraina znajduje się w innym miejscu sali i jest oznaczona napisem oraz symbolem oddającym daną emocję.
7. ,,Kalendarz uczuć”
Nauczycielka prezentuje dzieciom ,,Kalendarz uczuć” i wyjaśnia, co to takiego jest i w jaki sposób dzieci będą go uzupełniać i tworzyć. Na forum, na początek i koniec każdego dnia w przedszkolu przez cały tydzień każde z dzieci będzie wypowiadało się na temat swojego samopoczucia i zaznaczało w rubryce ze swoim imieniem swój nastrój poprzez narysowanie ,,buźki” zgodnie ze swoim uczuciami danego dnia.
8. Uzupełnianie kalendarza uczuć –rysowanie na przygotowanych kółeczkach minek adekwatnych do samopoczucia jakie ma każde dziecko w danej chwili. Każde dziecko wypowiada się jaką emocję przedstawia narysowana przez nie buzia. Umieszczanie buziek na kalendarzu uczuć.
9. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.