SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: ,,Wesołe zabawy – orientuję się w przestrzeni”.
Obszary z podstawy programowej nr: 1/3, 4/1, 8/2, 13/4.
Program wychowania przedszkolnego ,,Razem w przedszkolu”.
Cele ogólne – poziom I:
- Kształtowanie świadomości własnego ciała.
- Ogólna orientacja w położeniu przedmiotów w przestrzeni i kierunku ruchu (w tył, w przód, na dół, do góry).
- Udział w zabawach ilustrowanych ruchem do treści piosenek.
Cele ogólne – poziom II:
- Dostrzeganie i nazywanie części ciała: głowa, szyja, ramiona, ręce, brzuch, nogi (zabawy inscenizowane).
- Zdobywanie orientacji w położeniu (przede mną, za mną) i kierunku ruchu przedmiotów (z boku, z prawej, z lewej, przed siebie, w tył).
- Wprowadzenie kierunku od osi ciała (lewa, prawa).
- Udział w prostych zabawach ruchowych z elementami tańca.
Cele ogólne – poziom III:
- Doskonalenie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni w odniesieniu do siebie oraz kierunku ruchów przedmiotów ( w lewo, w prawo,
góra, dół (w górę, w dół), przód, tył (w przód, w tył).
- Udział w zabawach inscenizowanych z elementami tańca.
Cele operacyjne – dziecko 3 letnie:
- rozróżnia podstawowe części swojego ciała,
- reaguje na sygnał słuchowy,
- rozróżnia określenia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni: na, pod, za, obok, przede mną (w stosunku do siebie),
- rozróżnia kierunek: prosto.
Cele operacyjne – dziecko 4 letnie:
- rozróżnia podstawowe części swojego ciała,
- określa położenie przedmiotów w przestrzeni w stosunku do własnego ciała: przed sobą, obok,
- porusza się w przestrzeni zgodnie z poleceniami,
- układa przedmioty zgodnie z poleceniem,
- reaguje na sygnał słuchowy,
- rozróżnia kierunki: prawo-lewo, prosto.
Cele operacyjne – dziecko 5 letnie:
- rozróżnia części swojego ciała,
- wskazuje stronę lewą i prawą w schemacie własnego ciała,
- ustala położenie przedmiotów w przestrzeni w stosunku do własnego ciała,
- porusza się w przestrzeni zgodnie z instrukcją: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo,
- reaguje na sygnał słuchowy,
- układa przedmioty zgodnie z poleceniem: połóż przed sobą, połóż za sobą, połóż z lewej strony, połóż z prawej strony.
Metody:
- czynne i aktywizujące.
Formy pracy:
- praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: koperta z tekstem zawierająca polecenia do wykonania przez dzieci, woreczki, szarfy, skrzynie, płyta CD, sprzęt nagłaśniający, tamburyno, kartki, klej, koperty z wyciętymi elementami, frotka dla każdego dziecka, krzesła, kredki.
Zabaway PSPiA KLANZA, ,,Piosenki na każdą okazję" Kazimierz Daczka
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie przez nauczycielkę – zabawa przy piosence (,,Piosenki na każdą okazję”)K. Daczka), autor tekstu – G. Wójcik.
,,Gdy się dzieci mają bawić
to dzień dobry mówią sobie,
uśmiechają się do siebie
i podają ręce obie”....
2. Rozdanie dzieciom przez nauczycielkę frotek i sprawdzenie poprawności założenia ich na lewy nadgarstek.
3. Zabawa ,,Prawa-lewa” – określanie stron ciała. Dzieci dotykają ręką (na której jest frotka) części ciała, lewego oka, ucha, kolana, stopy; na koniec wykonują obrót w lewo. To samo wykonują prawą ręką (frotka na prawym nadgarstku).
4. Zabawa ,,Polecenia” - dzieci wykonują polecenia typu: daj do przodu rękę, na której założona jest frotka i idź za nią prosto w kierunku drzwi wejściowych do sali, tam znajduje się skrzynia czerwona (dla dziewczynek), granatowa (dla chłopców). Ze skrzyni, każde dziecko zabiera woreczek i wraca z nim na dywan.
5. Zabawa z woreczkami – dzieci siadają na dywanie po turecku, następnie nauczycielka podaje informacje, gdzie należy położyć woreczek: przed sobą, za sobą, na swoim lewym ramieniu na prawym kolanie itp.,
- bieg z woreczkami – na sygnał nauczycielki dzieci, które zabrały woreczki z czerwonej skrzyni ustawiają się po lewej stronie nauczycielki, a dzieci które zabrały woreczki z granatowej skrzyni ustawiają się z prawej strony nauczycielki.
6. Zabawa wynikająca z treści piosenki ,,Pingwinek” (poruszanie się w przestrzeni zgodnie z poleceniami).
7. Zabawa ,,Pokazywanka” - (orientowanie się w otoczeniu z uwzględnieniem dowolnego przedmiotu) dzieci otrzymują szarfy, chętne dziecko wyciąga kartkę z tekstem z koperty, a nauczycielka odczytuje jego treść, dzieci pokazują treść ruchem.
8. Praca indywidualna przy stolikach:
naklejanie na swojej kartce zgodnie z poleceniami nauczycielki, np.
,,na” stole naklej rogalik, jajko i miskę,
,,pod” stołem naklej gruszkę,
,,u góry z lewej strony” naklej księżyc,
,,u góry z prawej strony” naklej słońce.
Kolorowanie kredkami wszystkich elementów na kartce.
9. Zrobienie wystawy i wspólne sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
10. Zakończenie: zabawa naśladowcza do piosenki ,,Piosenka pożegnalna” (,,Muzyka i ruch dla każdego” – PSPiA KLANZA).
Wioletta Surmik nauczyciel Przedszkola nr 17 Mysłowice