X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17102
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W gabinecie lekarskim - zabawa tematyczna. Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania mowy i myślenia

Temat: W gabinecie lekarskim – zabawa tematyczna

Cele:

Poznawczy:
- zapoznanie dzieci z osobami oraz instytucjami, które mogą udzielić pomocy na podstawie wiersza i zabawy tematycznej;
- wzbogacanie dziecięcej wiedzy o sytuacji życiowej, która jest odtwarzana w zabawie.

Kształcący:
- kształtowanie umiejętności prowadzenia dialogu, układania krótkich zdań;
- kształtowanie umiejętności społecznych w kontaktach z dziećmi ;
- kształtowanie umiejętności odgrywania ról w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, rekwizytami.

Wychowawczy:
- Wdrażanie dzieci do stosowania zwrotów grzecznościowych i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.

Metody pracy:
- podające: wiersz, objaśnienia
- problemowe: rozmowa na podstawie wiersza, zabawy tematycznej
- ekspresyjne: zadań inspirujących

Formy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Pomoce:
płyta Cd z muzyką do zabawy integracyjnej, zagadki słuchowe z cyklu „Słucham i mówię”, płyta Cd z nagraniem piosenki pt. „Witaminki”, wiersz pt ,,U pana doktora” M. Terlikowskiej /z cyklu: „Praca w różnych zawodach”/, rekwizyty do kącika : lekarskiego, apteki (stetoskop, fartuch, patyczki po lodach, płatki komatyczne, bandaże, plastry, opakowania po witaminach, syropach, kremach, białe kartki, długopis itp.), krążki, żetony, kolorowanki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. "Podaj rękę"- zabawa integracyjna muzyczno – ruchowa wg. pedagogiki zabawy „Klauza”.

Podaj rękę koledze i przywitaj się,
w prawo ukłoń się,
w lewo ukłoń się.
Podaj rękę koleżance i uśmiechnij się,
dziś będzie dobry dzień.

2. "U pana doktora" - wysłuchanie wiersza M. Terlikowskiej.

"U pana doktora” M. Terlikowska
/z cyklu: „Praca w różnych zawodach”/

Przed drzwiami pana doktora
czeka kolejka dość spora.

Pawełka boli brzuszek
Marek skaleczył paluszek.

Dorotka także jest chora,
bo bardzo kaszle od wczoraj.

Małgosię wciąż boli głowa
Lalka także nie jest zdrowa.

Wchodzi Pawełek. No śmiało!
Badanie nie będzie bolało.
Trzeba otworzyć buzię raz –dwa,
Pokazać język, powiedzieć a-a-a.
Oddychać, stanąć na wadze,
potrzymać termometr –i już .
Więc płakać nikomu nie radzę-
Chyba, że jesteś tchórz.
Pan doktor zna różne sposoby,
żeby przepędzić choroby,
-przepiszę ci proszki, Pawełku,
różowe w niebieskim pudełku.

Pan doktor smaruje palec
śmiesznym lekarstwem fioletowym
-Bolało Marku? –Prawie wcale.
I palec Marka będzie zdrowy.

A co dla kaszlącej Dorotki?
Syrop. Naprawdę słodki.

Małgosia pójdzie na naświetlanie.
A lalka? Czy nic nie dostanie?
Prawda lalka jest trochę blada...
Ale Małgosia sama ją zbada.
Przecież Małgosia pamięta
Jak doktor bada pacjenta.

3.Rozmowa na temat treści wiersza

Pytania pomocnicze:
• Na co chorowały poszczególne dzieci w wierszu?
• Kogo dzieci poprosiły o pomoc?
• Jak nazywa się lekarz, który bada dzieci?
• Czy dzieci samo mogą iść do lekarz?
• Dlaczego?
• Co trzeba powiedzieć jak wchodzimy do gabinetu lekarskiego?
• Kto to jest pacjent?
• Jak nazywa się osoba, która pomaga lekarzowi?
• Na czym lekarz wypisuje lekarstwa?
• Gdzie należy udać się z receptą?
• Czy dzieci same mogą zażywać lekarstwa?

4. "Jedzie karetka" – zabawa ruchowa.

Przed rozpoczęciem zabawy dzieci słuchają zagadki dźwiękowej - sygnału karetki pogotowia. Następnie wyjaśniają, kiedy karetka pogotowia włącza sygnał,(kiedy jedzie do chorego lub nagłego wypadku), co powinni zrobić kierowcy, kiedy usłyszą ten sygnał (kierowcy powinni zjechać z drogi, zatrzymać się i ułatwić przejazd karetce.) Następnie N. rozdaje dzieciom krążki – to kierownice i wyjaśnia przebieg zabawy. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, naśladują jazdę samochodem. Na dźwięk sygnału karetki pogotowia wszystkie samochody zjeżdżają na bok i zatrzymują się, aby karetka mogła swobodnie przejechać.

5. "Z wizyta u lekarza" – zabawa tematyczna w kąciku lekarskim.

Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan przed kącikiem lekarskim i wyjaśnia, na czym będzie polegała zabawa. Zadaje dzieciom pytania:

• Kiedy jesteśmy chorzy to gdzie idziemy? (do przychodni)
• A co należy najpierw zrobić, aby dostać się do gabinetu lekarskiego? (zarejestrować się, wziąć numerek)
• Kiedy już mamy numerek do lekarza to od razu możemy wejść do gabinet lekarskiego?( musimy zaczekać w poczekalni na przyjęcie przez lekarza)
• Jak należy zachowywać się w poczekalni? ( cicho, aby nie przeszkadzać pacjentom oraz lekarzowi i pielęgniarce w wykonywaniu pracy)
• Kiedy wchodzimy do gabinetu lekarskiego to co należy powiedzieć?( dzień dobry)
• A kiedy wychodzimy to co mówimy? (do widzenia)

Nauczycielka pokazując mówi – tutaj jest ... (dzieci potrafiące czytać czytają napisy) - rejestracja, gdzie możemy pobrać numerek do lekarza, tutaj jest.. - gabinet lekarski, tutaj ...- poczekalnia, a tam ...- apteka.
Dzisiaj będziemy się bawić w kąciku lekarskim.
Aby rozpocząć zabawę musimy ustalić kto będzie lekarzem, kto pielęgniarką, kto będzie pracował w rejestracji, kto będzie pracował w aptece, kto będzie pacjentem (N. wybiera dzieci). Powiedzieliście, że dzieci nie mogą same przychodzić do lekarza, dlatego dobierzcie się w pary i ustalcie kto będzie dzieckiem, a kto rodzicem. Leki, które przepisze nam lekarz możemy wykupić w aptece, dlatego potrzebne nam będą pieniądze. Naszymi pieniążkami będą żetony. Za leki trzeba będzie zapłacić tyle, ile wskazują ceny umieszczone na półkach z lekami. Za leki znajdujące się na pierwszej półce zapłacimy 3 żetony, na drugiej półce 2 żetony, na trzeciej półce 1 żeton. Zaczynamy zabawę. Nauczycielka obserwuje dzieci, służy radą i pomocą.

6. "Witaminki" - interpretacja ruchowa piosenki.

7. Wszystkie dzieci w nagrodę po zakończeniu zabawy otrzymują nagrody w postaci książeczki - kolorowanki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.