KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ROSYJSKIEGO W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM
(Времена 2 WSiP)
I. Zagadnienia wynikające podstawy programowej
- uczeń przetwarza tekst ustnie lub pisemnie (przekazuje
w języku polskim główne myśli lub wybrane informacje
z prostego tekstu w języku obcym),
- uczeń wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (np. korzystanie ze słownika, poprawianie błędów),
- uczeń współdziała w grupie, np. w lekcyjnych
i pozalekcyjnych językowych, pracach projektowych,
- uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty)
II. Zagadnienia programowe
- przedstawiciele kultury rosyjskiej
III. Temat lekcji
„Белая берёза” – А. С. Есенин
IV. Cele lekcji:
wiadomości
- poznaje sylwetkę wybitnego rosyjskiego poety – Jesienina,
- słucha (ze zrozumieniem) nagrania wiersza;
umiejętności
- ćwiczy umiejętność samodzielnego czytania ze zrozumieniem,
- ćwiczy umiejętność posługiwania się słownikiem dwujęzycznym,
- ćwiczy umiejętność tłumaczenia tekstu /zwrócenie uwagi na specyfikę przekładu utworów poetyckich/,
- ćwiczy umiejętność współdziałania w grupie;
postawy
- zachęcanie uczniów do zapoznania się z poezją rosyjskojęzyczną,
- ształtowanie postawy świadomego posługiwania się językiem rosyjskim;
V. Metody
- praca z podręcznikiem i płytą CD,
- praca z tekstem literackim /wiersz/,
- wykorzystanie plakatu i prac plastycznych uczniów,
- praca ze słownikiem dwujęzycznym,
- uproszczona metoda JIGSAW (puzzle);
VI. Zasady
- świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania,
- komunikatywności,
- poglądowości,
- zasada indywidualizacji i zespołowości,
- aktywizacji uczniów;
VII. Typ lekcji
Ćwiczeniowa z nowymi elementami kulturoznawczymi.
VIII. Środki dydaktyczne
- podręcznik i płyta CD,
- plakat tematyczny,
- prace plastyczne przygotowane przez uczniów /zimowe pejzaże/,
- puzzle (wiersz);
IX. Przebieg zajęć dydaktycznych (w punktach)
• część organizacyjna,
• rozgrzewka językowa,
• przedstawienie przez uczniów krótkiej informacji
o Jesieninie /plakat/
• wysłuchanie wiersza,
• sprawdzenie stopnia zrozumienia wiersz poprzez zadanie krótkich pytań,
• praca z wierszem uproszczoną metodą JIGSAW,
• zaprezentowanie wyników pracy uczniów przez liderów grup /czytanie
i tłumaczenie wiersza/,
• ćwiczenia w czytaniu tekstu drukowanego
z zaznaczonym akcentem
z przestrzeganiem zasad prawidłowej wymowy, akcentuacji
i intonacji /opcjonalnie/
• zadanie pracy domowej,
• informacja zwrotna / ocena lekcji przez uczniów przy wykorzystaniu np. świateł/;
X. Indywidualizacja nauczania
- dobranie treści do możliwości i zainteresowań uczniów,
- uaktywnienie wszystkich uczniów w klasie,
- wyławianie talentów recytatorskich,
- przygotowanie pomocy dodatkowych wymagających samodzielnych poszukiwań w bibliotece, Internecie,
- indywidualizacja pracy domowej;
XI. Praca domowa
Praca domowa /recytacja wiersza lub płynne poprawne czytanie/
XII. Ocena wiadomości i umiejętności uczniów
-aktywności,
- zaangażowania;
XIII. Uwagi
Ćwiczenia w czytaniu tekstu drukowanego z zaznaczonym akcentem z przestrzeganiem zasad prawidłowej wymowy, akcentuacji i intonacji /opcjonalnie/