SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITACYJNYCH Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ
TEMAT: ZABAWY Z ANDERSENEM
GRUPA I
Prowadząca: Wioletta Szymańska
CEL OGÓLNY:
1. Zapoznanie z bohaterami baśni J. CH. Andersena „Choinka”.
2. Rozwijanie zainteresowania literaturą.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- uważnie słucha i ogląda teatrzyk,
- rozwiązuje krzyżówkę,
- rozwiązuje zagadki słowne
- współpracuje w grupach
- dokonuje syntezy sylabowej i głoskowej
- dopasowuje podpisy do obrazka
- wskazuje zdania prawdziwe i fałszywe,
- układa puzzle
- zna wybrane baśnie H.CH.Andersena
METODY: oglądowa, czynna
FORMY: indywidualna, grupowa,
ŚRODKI: sylwety do teatrzyku, , tamburyno, , obrazek do puzzli, balony, karteczki z zagadkami, krzyżówka, obrazki i cyfry do krzyżówki, obrazki atrybutów postaci, pojemniczki na punkty, obrazki do zabawy ruchowej, podpisy do obrazków, cukierki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wstęp do zajęć - rozwiązanie krzyżówki. Określenia krzyżówki to obrazki przedstawiające bohaterów baśni Andersena lub ich atrybuty. Nauczycilka dzieli określenia na głoski lub sylaby. Dzieci odgadują wyraz. Cyfra przy obrazku to numer miejsca wpisywania wyrazu do krzyżówki.
HASŁO: BAJKA
2. Teatrzyk „Choinka” – słuchamy i oglądamy inscenizację baśni.
NADCHODZĄ ŚWIĘTA I BAJKA WCALE NIE MUSI KOŃCZYĆ SIĘ TAK SMUTNO. CZY CHCECIE, ABY CHOINKA WRÓCIŁA NA ŚWIĘTA?
MUSICIE WIĘC WYKONAĆ ZADANIA, ABY POMÓC CHOINCE.
Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy i rozdaje pojemniczki na punkty oraz kartki z numerem grupy. Za dobre odpowiedzi dzieci otrzymują małe cukiereczki.
ZADANIE 1
Ułóżcie puzzle i dopasujcie podpis do obrazka. Dzieci losują koperty
2 punkty
ZADANIE 2
ZAGADKI W BALONACH – DLA KAŻDEJ GRUPY 2 ZAGADKI – 2 PUNKTY
- Ona bosa wśród tłumu stoi i zziębniętym głosem woła:
Kup zapałki bardzo proszę!
(„Dziewczynka z zapałkami”)
- Na podwórku je tępiono. Nie wiem dlaczego?
Gdy podrosło, łabędzie przyjęły go, jak swego.
(„Brzydkie kaczątko”)
- W jakiej bajce spotkacie dziewczynkę noclegu szukającą
i przez całą noc na twardym ziarenku śpiącą?
(„Księżniczka na ziarnku grochu”)
- Jaka to królowa odgadnijcie sami,
Zimą patrzy na świat i jeździ wielkimi saniami?
(„Królowa Śniegu”)
- Wyskoczyła raz z kwiateczka
Mała, śliczna panieneczka.
Ropuch, chrabąszcz oraz kret
Żenić się z nią chcieli wnet.
(„Calineczka”)
- W LESIE ROSŁO DRZEWKO ZIELONE
W ŚWIĘTA STAŁO PIĘKNIE WYSTROJONE
(Choinka)
ZADANIE 3
Zabawa ruchowa „Co to za postać?”- w sali rozwieszone są obrazki z postaciami baśni Andersena. Kiedy nauczycielka gra na tamburynie dzieci spacerują po sali. Kiedy granie ucichnie nauczycielka dzieli wyraz na głoski lub sylaby. Dzieci ustawiają się obok określonej postaci. – 1 punkt.
CA-LI-NECZ-KA
CH-O-I-N-K-A
KRÓ-LO-WA ŚNIE-GU
ZADANIE 4
Na obrazkach są przedstawieni bohaterowie baśni H. CH. Andersena. Dobierzcie do tych obrazków rzeczy, z którymi wam się kojarzą podane postacie. Rzeczy te macie narysowane na małych obrazkach. – 2 punkty
ZADANIE 5
„Prawda czy fałsz?” – nauczycielka mówi zdania dotyczące baśni H.CH.Andersena, a dzieci klaszcza w dłonie, gdy zdanie jest prawdziwe i uderzają dłońmi w kolana , kiedy zdanie nie jest zgodne z prawdą. – 2 punkty
· Choinka miała na imię Calineczka.
· Królowa Śniegu lubiła wiosnę.
· Choinka opowiadała bajkę myszkom.
· Brzydkie Kaczątko zmieniło się w łabędzia.
· Księżniczka spała na szyszce.
· Dziewczynka z zapałkami była żoną kreta.
ZADANIE 6
Zadanie dydaktyczne „Policz” – dzieci rozwiązują zadanie matematyczne. –1 punkt
1. Na choince wisiało 8 bombek. 3 bombki się zbiły. Ile bombek zostało?
2. Calineczka miała 4 kwiatki, dostała od kreta jeszcze 6 kwiatów. Ile kwiatów miała razem?
3. Dziewczynka miała 10 zapałek. 5 zapałek sprzedała. Ile jej zostało zapałek?
Teraz policzcie swoje punkty
Wszystkie grupy wygrały. Świetnie poradziliście sobie z zadaniami. Choinka wróci do nas na Święta i będzie jeszcze piękniejsza.