SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W GRUPIE 5-6 LATKÓW
TEMATYKA SYSTEMOWA: Poznajemy zwierzęta gospodarstwa
domowego.
TEMAT ZAJĘCIA: „Wesoła zagroda- łamigłówki mądrej główki”-
rozwiązywanie zadań i zagadek Klubu
Tęgich Głów; skonstruowanie gry-
opowiadania pt.: „Wyścig Kotków”.
CELE OGÓLNE:
-Doskonalenie umiejętności matematycznych- sprawnego
liczenia w możliwie szerokim zakresie oraz sumowania(premie) i odejmowania (pułapki)
-Rozwijanie rozumowania przyczynowo- skutkowego
-Wyrabianie odporności emocjonalnej poprzez udział w grze
-Kształtowanie u dzieci zdolności do wysiłku intelektualnego
w sytuacjach napięć i wdrażanie do znoszenia porażki bez
przerywania i porzucania czynności
-Wzbogacanie wiedzy o zwierzętach hodowanych przez człowieka
CELE SZCZEGÓŁOWE: DZIECI:
•Znają zwierzęta hodowane przez człowieka, rozpoznają ich
głosy i rozwiązują zagadki na ich temat
•Potrafią ułożyć serię obrazków w odpowiedniej kolejności
•Czytają całościowo napisy przyporządkowane do ilustracji
•Z pomocą nauczyciela konstruują grę-opowiadanie i ustalają
jej reguły
•Liczą w możliwie szerokim zakresie
•Doskonalą koordynację wzrokowo- ruchową
•Godnie znoszą ewentualną porażkę, wierzą w możliwość
powodzenia; ustalają i respektują zasady w czasie
rozgrywania gry
•Potrafią śpiewać wybraną, ulubioną piosenkę
METODY:
-podająca
-eksponująca
-czynnego działania
POMOCE: płyty i odtwarzacz CD, zagadki, sylwety zwierząt domowych, napisy, karty pracy z serią obrazków (cykl rozwojowy kury), szary papier, kredki,mazaki, kostki do gry, pionki, klocki do odmierzenia płytek chodnika, sylwety kotków, figurki różnych zwierząt gospodarskich.
LITERATURA:
•„Jak nauczyć dzieci trudnej sztuki konstruowania gier”- E. Gruszczyk- Kolczyńska, K. Dobosz, E. Zielińska
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie- zabawa rytmiczna z imionami z wykorzystaniem utworu „Imię- Krakowiak”- w rytm muzyki N 2x klaszcze wypowiadając swoje imię, grupa powtarza i tak każde dziecko po kolei.
2.Zabawa na wyciszenie i koncentrację- dzieci siedzą w kole i podają sobie mały kubeczek wypełniony wodą tak, aby nie uronić kropelki.
3.Rozwiązywanie zagadek dźwiękowych (rozpoznawanie głosów ) i słownych o zwierzętach hodowanych przez człowieka; przyporządkowanie napisów do odpowiedniej sylwety na gazetce tematycznej(globalne czytanie). Krótka rozmowa na temat znaczenia zwierząt hodowlanych dla człowieka.
4.„Cykl rozwojowy kury”- ułożenie serii obrazków we właściwej kolejności.
5.Skonstruowanie i rozegranie gry-opowiadania pt.: „Wyścig kotków”-
a/wspólne ustalenie obowiązujących w czasie gry zasad
b/Wykonanie schematu planszy- odmierzenie klockiem pól na przygotowanym chodniczku- liczenie ich, a ponieważ pól jest dużo nauczycielka w razie potrzeby pomaga dzieciom liczyć
c/Obmyślenie premii i pułapek -podpowiadamy dzieciom ewetualne rozwiazania, np.omijanie przeszkód,dodatkowe rzuty kostką,strata kolejki;
d/Podział na dwa zespoły i rozegranie gry (jeśli pozwala czas, to w grze rewanżowej wprowadzamy utrudnienie w postaci 2 kostek- dzieci sumują liczbę oczek)
6.Zabawa integracyjna z krzesełkami do ulubionej piosenki- krzesełek o 1 mniej niż uczestników zabawy- na przerwę w muzyce wszyscy siadają, osoba dla której zabrakło miejsca musi „dośpiewać” dalszy ciąg piosenki.