Scenariusz zajęć z edukacji regionalnej – Żory” dla dzieci 5,6 letnich
Prowadząca: Ewelina Krasińska
Grupa wiekowa: 5,6 latki
Temat: „Żory moje miasto”
Cel ogólny: Budzenie tożsamości regionalnej poprzez wprowadzanie dziecka w świat kultury, obyczajowości i tradycji własnej miejscowości i regionu.
Cele operacyjne dziecka:
- potrafi wskazać na mapie swoją miejscowość
- zna insygnia Żor
- rozpoznaje zabytki w swoim mieście
- zna wybrane legendy żorskie
- rozpoznaje wybrane miejsca w Żorach
- wykonuje polecenia nauczycielki
Metoda: zadań stawianych dziecku
Formy: z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: mapki Żor, symbole Żor (flaga, Żorek, herb Żor) oraz innych miast, ilustracje przedstawiające insygnia Żor, ilustracje przedstawiające legendy żorskie, zdjęcia wybranych miejsc w Żorach, puzzle zabytków Żor (krzyż Pokutny, Kapliczka, Kościół Św. Jakuba i Filipa, Gichta, kamieniczki na ul. Murarskiej, Brama Wjazdowa, Rynek, płyta CD, kółeczka w kolorze czarnym i białym, karteczki z napisem - Żory, klej, kredki, karta pracy – kontur mapy Polski,
Przebieg zajęcia:
Wspólne śpiewanie fragmentu piosenki pt.: „Wędrujemy po Żorach”
Słońce dziś raźno świeci,
Wędrują po Żorach dzieci.
Idzie wraz z nami Żorek,
Wesoły, ognisty stworek.
Z Żorkiem w plecaku ruszamy w świat.
Małą Ojczyznę poznać już czas.
Pachnie historią wędrówki szlak.
Chcemy odszukać przeszłości dawnej ślad.
1. Symbole Żor – Dzieci otrzymują mapkę Polski oraz symbole różnych miast, w tym także Żor. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie województwa śląskiego i zaznaczeniu mazakiem miejsca położenia Żor i naklejenie podpisu Żor, a następnie wybraniu i ułożeniu symboli Żor – flaga, herb, Żorek.
2. Żorskie miejsca i zabytki Żor oraz obrzędowość naszego regionu – Każde dziecko otrzymuje kółeczka w kolorze białym – prawda i czarnym – fałsz. Nauczycielka kolejno pokazuje dzieciom wybrane zabytki, miejsca Żor oraz tradycje naszego regionu i podaje różne nazwy. Dzieci oceniają prawdziwość słów odpowiednim kolorem kółeczka
3. Zabawa ruchowa pt.: „Samolot” wg. Klanza– wybieramy się w podróż samolotem po Żorach
4. Zagadki słowne: „Symbole naszego miasta” – dzieci dostają ilustracje przestawiające insygnia Żor: flaga, herb, Żorek. Nauczycielka czyta zagadkę, a dzieci podnoszą do góry obrazek będący rozwiązaniem.
5. Znamy Żorskie legendy – każde dziecko otrzymuje ilustracje przedstawiające wybrane legendy żorskie („O wężach w żorskich lasach”, „Dąb Maryjny”, „O Utopku z Ławczoka”), nauczycielka czyta fragment legendy, a dzieci podnoszą do góry odpowiednią ilustracje legendy.
6. Zabawa ruchowa pt.: „Znam swoje miasto” – w sali powieszone są różne ilustracje przedstawiające zabytki, miejsca oraz insygnia Żor. Dzieci do usłyszanej muzyki rytmicznie podkasują dookoła sali, gdy muzyka cichnie nauczycielka wypowiada np.: „Gichta” i zadaniem dzieci jest odnalezienie ilustracji przedstawiającej Gichtę i ustawienie się obok tej ilustracji.
7. Puzzle – dzieci układają puzzle i rozpoznają jakie to miejsce lub zabytek naszego miasta
8. Taniec śląski „Trojak”
9. Ewaluacja zajęcia. Zajęcia kończą się oceną dzieci, które stają przy odpowiednim kartoniku: słoneczko – podobało mi się, słoneczko zasłonięte chmurką – trochę mi się podobało, chmurka – nie podobało mi się.