Scenariusz sytuacji edukacyjnej w gr. 4-5 latków w dniu 11.03.2011
Temat zajęć: Artysta malarz.
Opracowanie i prowadzenie: mgr Karina Stępień
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności wyrażania własnych doznań i przeżyć w kontaktach ze sztuką
zapoznanie z kierunkiem w malarstwie - portret
pobudzenie aktywności oraz ekspresji twórczej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zapoznaje się z pojęciem portret
- swobodnie operuje pojęciami: malarz, malarstwo, muzeum sztuki
- rozpoznaje i nazywa elementy budowy obrazu
- wie, czym zajmuje się artysta malarz i jakich potrzebuje narzędzi do pracy
- wie, jak się zachować w galerii lub muzeum
- potrafi wykonać portret
- potrafi wykorzystać środki plastyczne potrzebne do wykonania pracy
- właściwie organizuje i wykorzystuje swój warsztat pracy
Metody: obserwacja, zabawa ze śpiewem, działania wymagające aktywności słownej i praktycznego działania plastycznego, indywidualna i zespołowa
Środki dydaktyczne: :
sztalugi, paleta farb, pędzle, albumy malarstwa i reprodukcje oraz imitacje różnych rodzajów sztuki, ekspozycja martwej natury, płyty Cd z muzyką, koperty z puzzlami, kartki z ramkami do wykonania portretów.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie z postacią malarza o imieniu Jacques – uważnie wysłuchanie gościa, kulturalne przywitanie się. (Nauczycielka przebrana za artystę malarza, naśladuje francuski akcent przez całe zajęcia)
2. Zabawa na powitanie „Salut! Ca va?” – zintegrowanie grupy, doskonalenie wymowy.
3. Zabawa dydaktyczna „LUWR” – zapoznanie z miejscem kultury i sztuki we Francji.
sala urządzona jest tak, że przypomina muzeum sztuki
Jacques opowiada, że artystyczną stolicą Europy jest Paryż – jego rodzinne miasto. Już od lat wielu malarzy marzyło tylko o tym, żeby wyjechać do Paryża i tam pokazać swoje obrazy. Jest tam mnóstwo muzeów, galerii i wernisaży, ale najsłynniejszym i najstarszym muzeum sztuki na świecie jest LUWR. Dawno temu była to rezydencja królów Francji. W Luwrze znajdują się nie tylko obrazy, ale także rzeźby, grafiki przykłady rzemiosła artystycznego. To jest budynek Luwru, a to słynna szklana piramida. Chętne dzieci wskazują Francję i na mapie Europy, zapamiętać kolory flagi francuskiej. Przypominamy też, że z Francji przywędrował do nas Czerwony Kapturek i Miś Koralgol.
4. Rozmowa na temat wizyty w muzeum – co najbardziej się dzieciom podobało, na co zwróciły uwagę – rozwijanie kompetencji językowych.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa „Malarskie pozy” – przyjmowanie pozy, którą chcemy się zaprezentować na forum grupy i przed malarzem - doskonalimy umiejętność naśladowania, ćwiczymy wyobraźnię.
6. Zabawa dydaktyczna „Jak powstaje obraz?” – poznanie części składowych obrazu, kolejność przygotowania podkładu pod dzieło malarskie – doskonalimy uważne słuchanie.
7. Zabawa dydaktyczna „Rozsypane obrazy” – doskonalimy percepcję wzrokową.
8. Zabawa tropiąca „Zagubione akcesoria”- malarz żali się, że jest bałaganiarzem i pozostawił gdzieś tutaj w sali swoje bardzo ważne narzędzia, bez których nie będzie mógł stworzyć obrazu, po czym dokładnie opisuje narzędzia, a dzieci po szczególnych znakach i śladach odnajdują w swoich przydzielonych grupach przedmioty.
9. Zabawa dydaktyczna „Narzędzia artysty” - Oglądanie przedmiotów niezbędnych w pracy malarza (sztaluga, pędzle, płótno, paleta, farby, tuba na szkice). Wzbogacenie słownictwa, doskonalenie prawidłowego wymawiania nazw przedmiotów oraz ich przeznaczenia.
10. Zabawa taneczna z Francji „Le Bastringlo” – współpracujemy z innymi podczas tańca, ćwiczymy poczucie rytmu.
11. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Malarze malują, malarze odpoczywają” - ćw. poczucia rytmu, naśladowania oraz reagowania na sygnał muzyczny.
12. Zabawa dydaktyczna „Portret” - wprowadzanie nowego pojęcia: wyjaśnienie jego znaczenia.
Portret - obraz lub fotografia przedstawiająca osobę lub postać od pasa w górę, z uwzględnieniem jej charakterystycznych cech w wyglądzie oraz charakteru. Wypowiedź wzbogacona portretami ludzi.
13. Zabawa matematyczna „Portrety kontra pejzaże i rzeźby” - odróżnianie portretów od innych obrazów oraz dzieł sztuki. Nazywanie elementów obrazu, doskonalenie umiejętności klasyfikowania, utrwalenie wiadomości o portrecie.
14. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Ołówek malarza” – zabawa w parach. Jedna osoba z pary jest malarzem, druga ołówkiem malarza. Malarz wyciągniętą ręką powoli rysuje np. z boku na bok, z góry na dół, stawia kropki, maluje wzorki, itp. Druga osoba z pary stoi swobodnie i całym ciałem odwzorowuje ruchy, jakie wykonuje malarz, bacznie go obserwując. Jest to zabawa na wyobraźnię, pomysłowość, rozwija również elastyczność ciała.
15. „Kim jest ta dziewczynka?” - zabawa rozwijająca kompetencje językowe oraz inteligencję emocjonalną . Omówienie postaci na wybranym portrecie - rozmowa na temat emocji przeżywanych przez namalowaną kobietę, próby wyjaśniania przyczyn, dlaczego czuje się ona w taki sposób, próba omówienia kolorystyki. – uwrażliwienie na piękno sztuki malarskiej, szkiców i dzieł artystycznych.
16. Praca plastyczna „ Portret koleżanki/kolegi” – doskonalimy spostrzegawczość oraz motorykę małą rysując szczegóły wizerunku kolegi/koleżanki ołówkiem.
17. Wystawa naszych prac – satysfakcja z wykonanego szkicu, obserwacja innych dzieł kolegów
z grupy.
18. Uporządkowanie miejsca pracy – wdrażanie do utrzymywania porządku wokół siebie.