X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17007
Przesłano:

Dobrze czuję się w naszej grupie - scenariusz zajęć

Temat: DOBRZE CZUJĘ SIĘ W NASZEJ GRUPIE

Czas trwania zajęć – 60 minut

CELE:
- integracja klasy
- budowanie poczucia bycia potrzebnym w klasie
- budowanie zaufania w grupie
- nauka technik relaksacyjnych
- budowanie życzliwej atmosfery w grupie
- zwiększanie wiary w siebie
- umiejętność wyrażania emocji
- dostrzeganie swoich pozytywnych cech
- umiejętność mówienia o sobie na forum (przełamywanie wstydu)

METODY PRACY:
- gry i zabawy ruchowe
- rozmowa
- odgrywanie scenek

FORMY PRACY:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- karteczki z nazwami zwierząt
- kartki
- mazaki
- płyta z nagraniem
- korona


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie
Nauczyciel wita się z uczniami i przedstawia im cel zajęć.

2. Sklejanie się
Prowadzący włącza muzykę. Uczniowie poruszają się w rytm muzyki. Gdy padnie hasło „trzy”, „sześć”, „jeden” itd. uczniowie tworzą grupę (obejmując się) składającą się z odpowiedniej liczby osób.

3. Kiedy jestem wściekły
Grupa siedzi w kole. Kolejno na środek wychodzą pojedyncze osoby, przedstawiają się a następnie odgrywają emocje. Na przykład:
„Nazywam się Justyna. Kiedy jestem wściekła robię tak...”
„Nazywam się Radek. Kiedy coś mi się uda robię tak...”

4. Zwierzęta
Uczniowie losują kartki na których wypisane są nazwy zwierząt. Rolą ucznia będzie odegranie zwierzęcia tak, aby reszta klasy zgadła.

5. Jestem królem
Nauczyciel przynosi wcześniej przygotowaną koronę. Osoba, która będzie królem nakłada koronę na głowę. Zadaniem króla będzie pokazywanie różnych ruchów, zaś „podwładni” czyli reszta klasy jak w odbiciu lustrzanym wykonują identyczne ruchy.

6. Zabawa z plecami
Uczniowie siadają jeden za drugim tak, aby mogli dotykać palcami pleców osoby siedzącej przed nią. Nauczyciel opowiada a uczniowie odzwierciedlają to co słyszą rysując palcem na plecach kolegi.

Płynie sobie rzeczka, na rzeczce jest kładeczka, przeszła pani na szpileczkach z gryzącym pieseczkiem. Przeszło stado koni a potem wielkich słoni. Zaświeciło słoneczko, potem spadł deszczyk. Czy poczułeś jakiś dreszczyk?

7. Krzesła
Uczniowie siedzą na krzesłach. Jedna z osób stoi na środku. Na komendę osoby stojącej dochodzi do zamiany miejsc. Np. „zamieniają się miejscami osoby, które lubią słodycze”. Kolejną komendę wydaje osoba, która nie zdążyła zająć miejsca.

8. Węzeł
Uczniowie zamykają oczy i łapią się za dłonie. Gdy otworzą oczy ich zadaniem będzie odplątanie węzła.

9. Zamknięty krąg
Uczestnicy mocno chwytają się za ręce tworząc krąg. W środku znajduje się jedna osoba. Zadaniem tej osoby będzie próba wydostania się z kręgu, zadaniem kręgu uniemożliwienie wydostania się ze środka.

10. Papierowy deszcz
Uczniowie otrzymują kartki z wypisanymi swoimi imionami. Zgniatają kartkę tworząc kulkę. Prowadzący włącza muzykę. Podczas muzyki uczniowie poruszają się w jej rytmie i podrzucają do góry kulki. Gdy muzyka ucichnie, każdy podnosi najbliżej leżącą kulkę. Po rozłożeniu kulki, należy podejść do osoby której imię widnieje na kartce a następnie powiedzieć jej 3 komplementy.

10. Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć uczniowie kolejno wypowiadają się na temat:
W mojej klasie najbardziej lubię...
Cenię moją klasę za to, że...
W mojej klasie czuję się...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.