Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Rok szkolny 2012/2013
Grupa – 4 latki
Nauczyciel: Anetta Michalak
Temat: W koszu Pani Jesieni.
Realizacja podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
- 1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych (...),
- 2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach
i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
- 5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
- 1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu
i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
- 2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
- 1) dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
- 4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku,
w sali gimnastycznej.
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
- 2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
- 1) wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów
(np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość
z wykonanej pracy;
2) używa właściwie prostych narzędzi podczas majsterkowania;
11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
- 1) rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku (...)
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
- 1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
- 6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski
w słowach o prostej budowie fonetycznej;
Cele ogólne:
- wielozmysłowe poznawanie oraz nazywanie owoców i warzyw,
- rozwijanie umiejętności matematycznych.
- rozwijanie aktywności i inwencji twórczej dzieci (wraz z rodzicami),
- nawiązywanie współpracy z rodzicami,
Cele operacyjne:
- aktywnie uczestniczy w proponowanych ofertach zabaw,
- nazywa aktualną porę roku, wymienia jej cechy (symbole),
- rozpoznaje za pomocą różnych zmysłów i nazywa wybrane owoce i warzywa,
- dokonuje klasyfikacji wg cech jakościowych,
- przelicza owoce i warzywa, porównuje ich liczbę,
- dokonuje analizy sylabowej nazw wybranych owoców, warzyw, wyróżnia pierwszą głoskę,
- wymienia korzyści zdrowotne płynące ze spożywania owoców i warzyw,
- improwizuje rytmicznie utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku – Jesień”,
- reaguje w umówiony sposób na sygnał nauczycielki,
- współpracując z rodzicem, wykonuje witaminowego stworka z warzyw i owoców,
Formy pracy:
- zespołowa, indywidualna, współpraca z rodzicami,
Metody:
słowna – metoda żywego słowa,
czynna – zadań stawianych do wykonania,
percepcyjna – wzrok (obserwacja) , dotyk, smak, zapach,
metody aktywizujące – elementy pedagogiki zabawy i metody warsztatowej,
Środki dydaktyczne:
nagrania CD, magnetofon, warzywa i owoce, ziele angielskie, pieprz, chusty, kosze, wykałaczki, migdały, rodzynki, goździki, papierowe talerzyki, podkładki, nożyki dla rodziców,
Przebieg:
1. Powitanie z rodzicami.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – wymienianie nazw pór roku, nazwanie aktualnej pory roku – jesieni. Wymienianie symboli jesieni.
3. Zabawa „Koszyk Pani Jesieni” - Wielozmysłowe rozpoznawanie owoców i warzyw.
Wybrane (chętne) osoby z zawiązanymi na oczach chustami próbują rozpoznać
(dotyk, smak, zapach) i nazwać owoc lub warzywo, które znajdą w koszyku.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Pracujemy” – naśladowanie czynności zrywania
owoców z drzew oraz wyrywania z grządek warzyw.
5. Zabawa dydaktyczna „Owoce i warzywa” – nazywanie wybranych owoców
i warzyw, rytmiczny podział na sylaby, próba wyróżnienia pierwszej głoski, segregowanie w jednym koszu warzyw i w drugim owoców, przeliczanie, porównywanie ilości. Podkreślenie znaczenia owoców i warzyw dla zdrowia.
Jedz owoce i jarzyny,
W nich najlepsze witaminy.
Kto je sobie lekceważy,
Musi chodzić do lekarzy.
6. Zaproszenie rodziców do kręgu piosenką „Chodź do mnie, rękę mi daj”.
7. Taniec improwizacyjny przy muzyce poważnej A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Jesień” – dzieci tańczą wraz z rodzicami. Na akord zmiany w parach.
8. Zabawa muzyczno – ruchowa według pedagogiki zabawy KLANZA – „Ciasto”. Naśladowanie gestów związanych z pieczeniem ciasta w rytmie muzyki (ucieranie, ugniatanie, wałkowanie, krojenie, itp.).
9. Praca techniczna rozwijająca inwencję twórczą, wyobraźnię i umiejętność współpracy dziecka z rodzicem „Witaminowy stworek” – wykonanie wymyślonego stworka
z przygotowanych warzyw i owoców, z wykorzystaniem wykałaczek, plasteliny, pieprzu ziarnistego, koralików, wełny, talerzyków papierowych itp. (Pokaz nauczycielki kilku stworków wykonanych wcześniej).
10. Wystawa prac w kąciku przyrody. Prace porządkowe po wykonaniu zadania.
11. Zabawa „Jesienne masażyki” – wykonanie masażu w parach zgodnie z instrukcją nauczycielki. (w tle brzmi cicho muzyka relaksacyjna – White Stones „Appasinata”)
Drzewom we włosy dmucha wiatr,
(dziecko jest zwrócone do masującego plecami, dmuchamy w jego włosy)
A deszczyk kropi: kap, kap, kap.
(delikatnie opukujemy jego plecy)
Krople kapią równiuteńko,
(głaszczemy dziecko po włosach i ramionach)
Leci listek, leci przez świat, gdzieś tam na ziemię cicho spadł.
(lekko naciskamy je w jednym miejscu)
Leci drugi, leci trzeci,
(wędrujemy opuszkami palców );
Biegną zbierać listki dzieci.
(szybko, z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami)
No, a potem wszystkie liście układają w piękne kiście.
(głaszczemy dziecko po plecach)
12. Ewaluacja zajęć: rodzice wypełniają ankiety, dzieci przypinają na tablicy buźki uśmiechnięte, żółte, jeśli zajęcia się podobały lub czerwone, smutne, jeśli zajęcia się nie podobały.