Scenariusz zajęć
Temat: ,,Miś – mój Przyjaciel”.
Dzień wcześniej odbyła się I część zajęć ,,Miś – mój Przyjaciel”, podczas których dzieci miały okazję zapoznać się z historią pluszowego Misia oraz krótką prezentacją bajkowych postaci.
Cel główny: - integrowanie zespołu świetlicowego,
- czerpanie radości z zabaw;
Cele operacyjne: uczeń: - aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- potrafi wypowiedzieć się na określony temat
- rozwija sprawność manualną i ruchową;
- wykonuje pracę plastyczną;
Metody: ekspresyjne, praktycznego działania;
Formy: indywidualna, zespołowa;
Środki dydaktyczne: puzzle przedstawiające sylwetki postaci bajkowych misiów,
płyta CD z piosenką pt. ,,Jadą, jadą misie...”, 3 miski z niewielką ilością miodu, kolorowe kartki, farby do malowania palcami, fartuszki, sznurek, kolorowe klamerki, słodki poczęstunek – misie - żelki;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci ,,Misiowy uścisk” – zabawa integracyjna w kole.
Prowadzący wita dzieci zabawą: ,,Misia uścisk przesyłam w krąg, niech powróci do mych rąk”.
2. ,,Misiowe” puzzle.
Uczniowie podzieleni są na 3 zespoły 3,4osobowe. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze ułożenie puzzli przedstawiających sylwetki postaci znanych bajkowych misiów.
Miś Baloo
Mis Koala
Miś Yogi
Miś Paddington
Miś Puchatek
Miś Uszatek
3. ,,Taniec wesołych Misiów” – zabawa ruchowa.
Przy piosence ,,Jadą, jadą misie...” uczniowie poruszają się w rytm muzyki po całej sali. Na umówiony znak dzieci wykonują polecenia nauczyciela:
- misie wesoło podskakują,
- misie wspinają się na drzewo po miód,
- misie wylizują miód z dzbanka,
- misie opędzają się od roju pszczół,
- misie głaszczą się po najedzonym brzuszku,
- misie smacznie zasypiają;
4. ,,Kto szybciej zje miodek?”
Uczestnicy zabawy wybierają z każdej drużyny jedną osobę. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zjedzenie miodu z miseczki (uwaga: tylko za pomocą języka, bez użycia rąk). Wygrywa ta osoba, która najszybciej zje miodek z miseczki i będzie miała czystą buzię.
5. ,,Mój ulubiony miś” – malowanie palcami.
Uczniowie siadają przy stolikach, na których przygotowane są kolorowe kartki papieru oraz farby do malowania palcami. Dzieci malują ,,misiowe” portrety.
6. ,,To mój przyjaciel”- ekspozycja prac.
Nauczyciel rozwiesza rysunki dzieci na sznurku. Każde dziecko krótko charakteryzuje swojego ,,misiowego” bohatera.
7. ,,Małe co nieco” - słodki poczęstunek misiami - żelkami.
Prowadzący dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i zaprasza ich na słodki poczęstunek.
Agnieszka Gromelska
nauczycielka SP nr 25
z Oddziałami Integracyjnymi
im. H. Ch. Andersena
w Olsztynie