Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej przeprowadzonych w grupie dzieci 5,6- letnich
Temat zajęć: „W pałacu królowej Higieny ”.
Cele:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa wybrane przybory higieniczne
- dokonuje syntezy głoskowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej
- wyróżnia głoski w nagłosie
- czyta globalnie nazwy wybranych przyborów toaletowych
- współdziała z grupą
- kształci koordynację wzrokowo- słuchowo- ruchową
- poprawnie wykonuje ćwiczenia dźwiękonaśladowcze
Metody:
- słowna – instrukcje, rozmowa
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
- aktywizujące:
> pedagogiki zabawy Klanza
> elementy odimiennej Metody Nauki Czytania I. Majchrzak
Formy pracy:
- z całą grupą
- indywidualnie
Środki dydaktyczne:
- ilustracja Królowej Higieny
- przybory higieniczne ( gąbka, ręcznik, mydło, kubek, szczoteczka, pasta )
- ilustracja przedstawiająca łazienkę oraz przybory toaletowe
- napisy do czytania globalnego: gąbka, pasta, kubek, szczoteczka, ręcznik, mydło
- kuferek Królowej Higieny
- chusta animacyjna Klanzy
- płyty CD
- białe kartki A4
- kredki
- bańki mydlane
Zagadnienia realizowane z podstawy programowej:
Dziecko:
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych ) Ad 1, pkt. 2
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym Ad 3, pkt. 1
- dba o swoje zdrowie Ad 5, pkt. 1
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania Ad 14, pkt. 3
- interesuje się czytaniem, jest gotowe do nauki czytania i pisania Ad 14, pkt. 4
- dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej Ad 14, pkt. 6
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna według pedagogiki zabawy Klanza pt.: „ Witam na spotkaniu ”
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
- nawiązanie do zdrowego stylu życia oraz kampanii, w których przedszkole bierze udział ( Akademia Aquafresh, Mamo Tato wolę wodę )
- zapoznanie z wyglądem Królowej Higieny- ilustracja
- oglądanie ilustracji przedstawiających przybory toaletowe oraz łazienkę
3. Zabawa kształtująca zmysł dotyku pt.: „ Kuferek Królowej Higieny ”
- rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku
- zapoznanie z napisami do czytania globalnego ( szczoteczka, kubek, ręcznik, pasta, mydło, gąbka)
- podział nazw przyborów higienicznych na sylaby oraz wyróżnianie głosek w nagłosie
4. Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza pt.: „ Pomieszane przybory ”
- dopasowywanie napisów do przyborów rozłożonych na chuście
5. Zabawa dźwiękonaśladowcza według pedagogiki zabawy Klanza pt.: „ Papuga”
- naśladowanie odgłosów kojarzących się z łazienką ( plum, kap, szu, szum, puk, chlup, chlap )
6. Zabawa dydaktyczna pt.: „ Tańczące przybory ”
- podawanie sobie z rak do rąk przedmiotów, na pauzę w muzyce, nauczycielka pokazuje napis natomiast dziecko, które ma pasujący do niego przedmiot wstaje i odczytuje go
7. Zabawa doskonaląca umiejętność dokonywania syntezy głoskowej wyrazów pt.; „ Co wypłynie z kubeczka ? ”
- dokonywanie syntezy głoskowej wyrazów wypowiadanych przez nauczycielkę
7. Ćwiczenie koordynacji słuchowo- wzrokowo- ruchowej pt. : „ Zdrowe zęby ”
- rytmiczne wypowiadanie tekstu rymowanki
- rysowanie szlaczków w kształcie zębów
Żeby zdrowe zęby mieć
Trzeba mniej słodyczy jeść
Jedz warzywa i owoce
Wtedy zęby będą mocne!
8. Zabawy relaksacyjne bańkami mydlanymi pt. : „ Sen” oraz „ Łapanie baniek”
- łapanie baniek różnymi częściami ciała
9. Ewaluacja zajęć:
- rysowanie uśmiechniętej bańki mydlanej jeśli zajęcia się podobały, natomiast smutnej jeśli zajęcia się nie podobały
Źródło: Bliżej w przedszkolu, warsztaty metodyczne Klanza, podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Opracowała :
mgr A. Pisulska