Scenariusz zajęcia z zakresu mowy i myślenia „ Moja miejscowość”dla dzieci 5-letnich
Cele: - zna nazwę swojej miejscowości:
- wie ,jak wyglądają budynki użyteczności publicznej( szkoła , ośrodek zdrowia, posterunek policji, poczta,
-rozwiąże zagadki
- przelicza liczebnikami głównymi 1-6
-zna nazwy liczebników głównych , zna ich kolejność.
-zna zasady zachowania się w miejscach publicznych ( wyjaśni określeni)
-dzieli wyrazy na sylaby
-dokładnie koloruje
- doskonali umiejętność wycinania nożyczkami
-doskonali słuch fonematyczny
-rozwija poczucie patriotyzmu
Metody- zagadka obrazkowa , słowna, taniec, objaśnienia ,polecenia, zadania stawiane do wykonania , pokaz ,rozmowa , piosenka
Formy- praca z cala grupa , praca w zespołach zabawa ruchowa
Przebieg:
1. Wprowadzenie tańcem przy piosence wybranej przez nauczyciela.
2. Rozwiązywanie zagadek- (drzewo, rzeka, most, dom ,ulica ,las.)Dzieci rozwiązują zagadki słowne i wskazują odpowiednie obrazki.
- z czym się wam obrazki kojarzą, co przypominają?
- dzieci : nasza miejscowość
- jak nazywa się nasza miejscowość? podzielcie jej nazwę na sylaby
- co jeszcze znajduje się w naszej miejscowości?
Wypowiedzi dzieci.
3. Przeliczanie liczebnikami głównymi 1-6
Na tablicy ułożone SA obrazki ( prawa strona do tablicy) przedstawiające budynki użyteczności publicznej , na której narysowane SA kropki od 1 do 6.
dzieci odkrywają obrazki w odpowiedniej kolejności
- co to jest, co ten obrazek przedstawia?
- kto tam się uczy?
- czy w którejś z nich pracują wasi rodzice?
-podziel nazwę na sylaby
-która ilustracja będzie następna. policz kropki, wyklaszcz liczbę kropek
4. Zabawa ruchowa „ Odgłosy”
Dzieci biegają w rytm muzyki , na przerwę rozpoznają odgłosy z otoczenia.
5. Praca w zespołach. z podziałem na trudność.
I. Dzieci kolorują obrazki
II. Dzieci wycinają obrazki i naklejają.