Scenariusz zajęć na temat „Poznajmy się” dla dzieci 5-letnich
z zastosowaniem metody KLANZA
Cele - integracja dzieci,
- wspólna zabawa,
- wzbudzanie zaufania do nauczyciela,
- wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez ruch bliski
kontakt
Cele operacyjne
Dziecko:
-zna imiona kolegów;
-bawi się z dziećmi,
-przełamuje uczucie lęku i onieśmielenia,
-dobrze czuje się w grupie,
-współdziała z innymi dziećmi,
-potrafi nawiązywać kontakty z rówieśnikami.
Przebieg
Metody wstępne.
1.Nauczycielka wita wszystkie dzieci mówiąc:
„witam tych ,którzy maja czerwone bluzeczki, ”witam tych ,którzy mają ciemne włoski, „witam tych, którzy maja kokardki” itp..
2. Zabawa „Polecenia przy muzyce”. Dzieci poruszają się swobodnie na sali przy muzyce. gdy muzyka milknie dzieci witają się na różne sposoby np dłońmi, palcami ,stopami.
Kontrakt –ustalenie zasad ,jakie będą panowały w grupie
Poznanie imion.
3. Zabawa „Poznaj moje imię” Dzieci siedzą na kole nauczycielka toczy piłeczkę po kolei do każdego dziecka ,dziecko mówi swoje imię.
4. Zabawa „imię do imienia ”Każde dziecko wymienia swoje imię .Osoba, która
trzyma misia mówi „to jest miś dostałam go od Kasi ,a daje ja tobie”.
5 .Zabawa „Imię do imienia” .Dziecko ,które trzyma piłeczkę toczy ja do wybranego dziecka i mówi jego imię .W razie pomyłki pomaga grupa i podpowiada właściwe imię kolegi.
6 .Zabawa „Ciuchcia. ”Dzieci siedzą w kole .Prowadzący chodzi wewnątrz w takt skandowanego przez grupę imienia np.Kasia. Prowadzący w tym czasie wskazuje następną osobę, która będzie nową lokomotywą ,pozostałe dzieci skandują jego imię.
Zabawy integracyjne ruchowo-muzyczne
7. Zabawa „Pomnik” .Jedno dziecko siada w środku kola i przyjmuje pozycję ,zastygając w „posag”. Następnie dzieci kolejno „tworzą” rzeźbę przy spokojnej melodii i po kolei wracają na swoje miejsce.
8. Zabawa„Okręt”. Dzieci stoją na środku sali zwróceni w jednym kierunku. Prowadzący podaje na zmianę komendy ,np.:
-lewa burta-dzieci biegną na lewa stronę,
-prawa burta-dzieci biegną na prawa stronę,
-dziób –dzieci biegną do przodu.
Informacja zwrotna, zakończenie.
9. Zabawa „Termometr uczuć”. Na przygotowanym arkuszu z narysowanym termometrem dzieci zaznaczają swój nastrój, określą poziom zabawy.
10. Zabawa „Łańcuch przyjaźni.” Dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Delikatnym uściskiem dłoni żegnają się.