Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 5- letnich z wykorzystaniem metody Labana
CELE
-łączenie muzyki z ruchem
-rozwijanie poczucia ciała i przestrzeni
-aktywizowanie inwencji twórczej
-wzbogacenie doświadczeń ruchowych
-rozwijanie pomysłowości i fantazji
-wyrabianie poczucia rytmu
Formy –zajęcia z całą grupą
Pomoce –bębenek, nagrania muzyki wesołej i smutnej
Przebieg
1.Cwiczenia organizacyjne
Dzieci maszerują po obwodzie kola w rytm uderzeń bębenka ,na całych stopach i na palcach.
2. Ćwiczenia orientacyjno –porządkowe.
Dzieci stoją w rozsypce ,improwizują do muzyki wesołej lub smutnej ,kiedy muzyka milknie robią przysiad.
3. Ćwiczenia obszerności ruchów.
Na przemiennie dzieci starają się zająć jak najwięcej miejsca (przy głośnej muzyce),jak najmniej miejsca (przy ściszonej muzyce).
4. Ćwiczenia wyczucia własnego ciała.
-dzieci dotykają rożnych części ciała wymienionych przez nauczyciela.
-dzieci swobodnie tańczą przy wesołej muzyce, na przerwie dotykają najbliższego kolegę częścią ciała.
5. Ćwiczenia wyczucia przestrzeni.
Dzieci swobodnie tańczą przy wesołej muzyce, podczas przerwy w muzyce wykonują ukłon do napotkanego kolegi
6.Ćwiczenia w parach .
-zabawa Lustro-dzieci siedzą w parach na dywanie, na zmianę naśladuje miny kolegów.
-dzieci maszerująca przy akompaniamencie bębenka, na przerwę dobierają się w pary.za każdym razem z innym kolegą.
7. Ćwiczenia uspokajające.
Rytmiczny marsz po obwodzie koła, na sygnał bębenka zmiana kierunku marszu -zabawa „ mały i duży wietrzyk” ,dzieci wydmuchują powietrze z różnym natężeniem.