Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich
Prowadząca : Elżbieta Dzionk
Data: 08.03.2012 r.
Temat dnia: Segregujemy odpady.
Cele :
Dziecko :
- rozumie potrzebę ochrony środowiska i zachowania porządku w miejscu gdzie przebywa;
- rozumie potrzebę segregowania odpadów;
- wykonuje czynności porządkowe- segregowanie śmieci;
- słucha uważnie tekstu czytanego przez nauczyciela;
- poprawnie wypowiada się na temat tekstu;
- z uwagą słucha wypowiedzi kolegów;
- wiąże przyczyny i skutki według. chronologii wydarzeń, używa określeń: najpierw, potem , na końcu;
- sprawnie wykonuje ćwiczenia z elementem równowagi;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
Metody wspierania aktywności edukacyjnej:
- słowne – opowiadanie historyjki obrazkowej, wiersz , pogadanka;
- oglądowe- pokaz;
- działań praktycznych – praca samodzielna dzieci;
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna;
Środki dydaktyczne : wiersz Igora Sikiryckiego Sznurek Jurka , obrazki, napisy – Tak , Nie, sylwety koszy , odpady, torba ekologiczna , karta pracy , skakanki , woreczki;
Przebieg zajęć :
1. Wysłuchanie wiersza Igora Sikiryckiego Sznurek Jurka.
2. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza : - Dlaczego boisko zamieniło się w śmietnik? , - Gdzie powinny się znaleźć rzeczy wyrzucone na boisko?,- Co wy robicie ze śmieciami?
3. Rozmowa na temat potrzeby ochrony środowiska i zachowania porządku w miejscu przebywania.
4. Wykonanie zadania w kartach pracy. Opowiadanie historyjki obrazkowej. Używanie określeń: najpierw , potem , na końcu. Zastanawianie się co mogą mówić osoby na obrazkach. Odczytanie przez n-la napisów w chmurkach. Wyjaśnienie pojęcia torba ekologiczna. Rysowanie torby ekologicznej na zakupy.
5. ,, Po sznurku”- zabawa z elementem równowagi. Wyznaczenie sznurkiem drogi. Dzieci kładą woreczki na głowy i idą kolejno po sznurku.
6. ,, Dbamy o swoje otoczenie”- praca z obrazkami.
Odkrywanie obrazków, opowiadanie co się na nich dzieje. Wskazywanie właściwego i nagannego zachowania , przypinanie napisów : Tak , Nie.
7. ,, Segregujemy odpady”- zabawa dydaktyczna.
Wyjaśnienie pojęcia odpady. Zapoznanie z przeznaczeniem koszy na śmieci (biały- szkło bezbarwne, niebieski- papier, żółty- plastik , czerwony- metal, zielony- szkło kolorowe). Segregowanie śmieci do odpowiednich koszy.
8 . Układanie obrazka – torba ekologiczna. Pokolorowanie obrazka. Wycięcie po wyznaczonych liniach . Ułożenie i przyklejenie na kartkę.