AUTOR: Renata Stachowicz
Przedszkole Miejskie nr 6 w Mielcu
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 – LETNICH Z OKAZJI „ DNIA PUZZLI”.
HASŁO PROGRAMOWE: „ Lubimy się bawić.”
TEMAT ZAJĘĆ: „ Dzień Puzzli.”
CEL GŁÓWNY: „ Rozwijanie wśród dzieci logicznego myślenia poprzez układanie puzzli i układanek o różnym stopniu trudności”.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Wyrabianie u dziecka zdolności do samodzielnego układania układanek, puzzli o zróżnicowanym stopniu trudności.
2.Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
3.Wyrabianie wśród umiejętności pomagania innym.
4.Wdrażanie dzieci do zgodnej rywalizacji.
5.Słuchanie poleceń nauczyciela i wykonywanie ich.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Samodzielnie układa puzzle.
2.Nie zniechęca się mimo porażek.
3.Chętnie pomaga innym dzieciom.
4.Chętnie i zgodnie współpracuje z innymi dziećmi.
5.Tworzy z rozsypani puzzlowej dowolne kompozycje i nazywa je.
6.Bierze udział w pracy plastycznej na temat „ Mój puzzlowy świat”.
7.Wypowiada się na temat: „ dlaczego lubię układać puzzle?”
8.Projektuje z nauczycielem plakat tematyczny.
METODY:
Czynna, ruchowa.
FORMY:
Indywidualna i grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Puzzle o różnym stopniu trudności, emblematy puzzli, kartki z bloku technicznego, puzzle, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie dzieci na zajęciach. Każde dziecko otrzymuje emblemat puzzli z napisanym własnym imieniem i przypina go na bluzeczce.
2.Zorganizowanie grupowego układania puzzli. Podzielenie dzieci na zespoły dwuosobowe, które będą układały różne układanki. Następnie dzieci wymieniają się ułożonymi układankami.
Za poprawne ułożenie puzzli każda drużyna otrzymują
po jednym serduszku. Przeliczanie zdobytych punktów.
3.Praca plastyczna – „ Moja mozaika puzzlowa”. Dzieci otrzymują dowolną ilość puzzli z różnych niepełnych opakowań układanek i układają dowolne kompozycje. Nadawanie tytułom powstałych prac. Zorganizowanie wystawy prac plastycznych.
4.Projektowanie plakatu – „ Puzzlowe duszki”
Każde z dzieci rysuje sobie „ duszki” tworzące jedną całość. Potem wszystkie te elementy zostają wykolorowany i tworzą jedną całość.
Można wprowadzić inną wersję w postaci tworzenia kompozycji puzzlowej z figur geometrycznych np. z trójkątów, kwadratów czy prostokątów.
5.Zabawy ruchowe przy piosenkach:
- „ Pieski małe dwa”
- „ My jesteśmy krasnoludki”
- „Mam chusteczkę haftowaną”
- „ Boogie Woogie”.
6.Zakończenie zajęć.