Numer: 16912
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Zabaw Podwórkowych

AUTOR: Renata Stachowicz
Przedszkole Miejskie nr 6 w Mielcu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 – LETNICH Z OKAZJI „ DNIA ZABAW PODWÓRKOWYCH”.

HASŁO PROGRAMOWE: „ Lubimy zabawy na podwórku”
TEMAT ZAJĘĆ: „ Dzień zabaw podwórkowych”
CEL GŁÓWNY: „ Uczestniczenie w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu”.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Wyrabianie u dziecka prawidłowej postawy ciała.
2.Kształtowanie umiejętności orientacji w schemacie własnego ciała.
3.Wyrabianie wśród dzieci odporności na ponoszone porażki sportowe.
4.Wdrażanie dzieci do zgodnej rywalizacji.
5.Sluchanie poleceń nauczyciela i wykonywanie ich.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Utrwalanie orientacji w schemacie własnego ciała.
2.Kształtowanie prawidłowej postawy poprzez odpowiednio dobrane zabawy ruchowe.
3.Poprawne nazywanie części ciała i wskazywanie ich u drugiej osoby.
4.Zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowane zabawy.
5.Uczestniczenie w zabawach orientacyjno – porządkowych, bieżnych z elementami podskoku, skoku, rzutu, chwytu.
6.Uczestniczenie w zabawach z elementami rywalizacji.
7.Przeplatanie aktywności ruchowej w wypoczynkiem.
METODY:
Czynna – zabawy ruchowe, bieżne, orientacyjno – porządkowe.
FORMY:
Grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szarfy w dwóch kolorach, piłki, kredki woskowe, szablony ludzików, kreda.



PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.„Powitanie w kole” – uczestnicy stoją w kole. Rozpoczynający powitanie staje naprzeciwko swojego sąsiada z prawej strony, podaje mu rękę i mówi swoje imię. Następnie przesuwa się w prawą stronę, witając kolejnych uczestników. Gdy przywita już trzech uczestników zabawy, kolejna osoba wchodzi do kręgu i zaczyna się witać ze wszystkimi. Kiedy pierwsza osoba powita już wszystkich wraca na swoje miejsce i jest witana przez innych uczestników. W ten sposób wszyscy wszystkich powitają.
2. „Dźwięk i ruch” – uczestnicy stoją w kole. Osoba jedna stoi w środku kręgu i podchodzi do kogoś wymyślonym krokiem do wybranej osoby, wita się z nim i staje na jego miejscu. Powitana osoba naśladując ten ruch idzie i staje w środku koła. Stamtąd podchodzi do innej osoby wymyślonym przez siebie kręgu.
3.” Wyścigi” – wszyscy uczestnicy zabawy siedzą w kręgu, odgrywają sceny z wyścigu. Osoba prowadząca opisuje jego trasę np.
- dżokej żegna się z żoną – posyłanie jednego całusa,
- dżokej żegna się z dziećmi – posyłanie kilku całusów,
- droga – uderzamy rękami o uda,
- most – uderzamy pięśćmi o klatkę piersiową,
- trawa – mówmy szu szu,
- pokrzywy – mówimy aj, aj,
- błoto – klepiemy się w policzki,
- mucha – mówimy bzz,
- panie – mówimy aaaa,
- panowie – mówimy uuuu,
- chichoczące panienki – aaaaaa,
- przeszkoda – mówimy hop.
4. „ Drwale i niedźwiedzie” – uczestników dzielimy na dwie grupy. Jedna grupa to drwale idący do lasu a druga to niedźwiedzie. Gdy drwale spotykają w lesie niedźwiedzi to zastygają bez ruchu, a niedźwiedzie starają się ich rozśmieszyć. Drwal, który się roześmieje staje się niedźwiedziem.
5. „ 10 punktów” – tworzymy dwie lub trzy grupy. Każda z nich ma za zadanie zdobyć 10 punktów, czyli musi wykonać dziesięć rzutów do kolegi, jeśli piłka upadnie liczymy od początku.
6. „ Ryby w sieci” – grupa dzieli się na dwa zespoły, z których jedne chwytając się za ręce tworzy sieć w kształcie koła. Dzieci z drugiej grupy stają w środku koła i sa rybami, zabaw polega na próbie wydostania się z sieci różnymi sposobami. Po określonym czasie dzieci zamieniają się miejscami.
7. „ Gniazdka” – każdy uczestnik ma swoje gniazdko – szarfę. Jedna osoba jest bezdomna i stara się dla siebie znaleźć mieszkanie. Mieszkańcy gniazdek zamieniają się miejscami. Osoba bez gniazda stara się znaleźć miejsce dla siebie.
8. „ Gąski, gąski do domu” – gąski – dzieci stoją po jednej stronie a gąska mama po drugiej. A z boku boiska to lis. Dzieci wołają:
- Gąski, gąski do domu! Boimy się!
- Czego? Wilka złego!
- A gdzie on jest? Za górami, za lasami!
- Czym się żywi? Korzeniami.
- Co pije? Pomyje!
- Gąski gąski do domu.
Gąski biegną do mamy, a lis próbuje je schywatać.
9. „ Węże” – sa bardzo groźne i jedna osoba wywija skakanka, a pozostałe dzieci starają się je przytupać.
10.„Narysuj mnie” – każde dziecko otrzymuje wycięty z papieru szablon ludzika i sobie spaceruje z nim po sali. Na sygnał muzyki lub gwizdka dzieci dobierają się w pary i każda osoba każde dorysowywuje coś na ludziku np. oczy, nos, koloruje sukienkę itp.
11. „ Z liczby na liczbę” – na asfalcie w dowolnej kolejności napisane sa kreda liczby od 1 – 10 i zadaniem dzieci jest przeskawkiwac na liczby według prawidłowej kolejności jak najszybciej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.