SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH
Obszar edukacyjny:
J. Andrzejewska, J. Wierucka; „Razem w przedszkolu. Program wychowania przedszkolnego”.
Obszar II; Doświadczenie samodzielności. Samodzielność dnia codziennego. Czynności samoobsługowe:
- korzystanie ze świeżego powietrza – poziom I: Codzienny (przynajmniej godzinny) pobyt na powietrzu bez względu na porę roku.
- ubieranie i rozbieranie się – poziom I: Zdejmowanie i zakładanie części garderoby
z pomocą osoby dorosłej; poziom II: Samodzielne ubieranie i rozbieranie się. Zgłaszanie trudności i proszenie o pomoc.
Temat dnia: Czynności samoobsługowe w szatni.
Cele główne:
- Doskonalenie umiejętności - samodzielnego lub z niewielką pomocą nauczyciela- zakładania i zdejmowania części garderoby.
- Wdrażanie do codziennego pobytu na świeżym powietrzu.
Cele operacyjne:
Dziecko :
- umie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela zmienić obuwie;
- umie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela założyć/zdjąć kurtkę, czapkę, szalik;
- sygnalizuje nauczycielowi, jeżeli ma problem z wykonaniem określonej czynności, np.: zapięcie suwaka, guzików, zawiązanie sznurowadeł;
- rozumie konieczność przebywania na świeżym powietrzu;
- potrafi spacerować w parach, nie wyprzedza innych dzieci, idzie zgodnie z tempem narzuconym przez nauczyciela;
- utrzymuje porządek w szatni, swoje ubrania odkłada na swoje wyznaczone miejsce w szatni.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, działalności praktycznej.
Środki dydaktyczne:
• Buty, kurtki, czapki, szaliki, obuwie zmienne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przypomnienie dzieciom zasad i kolejności prawidłowej zmiany garderoby przed wyjściem na spacer (najpierw zmieniamy buty, potem zakładamy kurtki, następnie czapki).
• Wyjście do szatni;
• Zajęcie miejsc przy własnych półkach i wyjęcie z nich ubioru niezbędnego do założenia przed wyjściem na spacer (buty, kurtki, czapki);
• Zakładanie butów. Przypomnienie, że prawy but należy założyć na prawą, a lewy na lewą stopę. Wskazywanie, który but ma się znaleźć, na której stopie. Pomaganie przez nauczyciela dzieciom, które trudniej sobie radzą w zapięciu i zasznurowaniu butów.
• Ubieranie się w kurtkę. Pomaganie przez nauczyciela dzieciom, które trudniej sobie radzą z tą czynnością.
• Zakładanie czapki, szalika. Pomaganie przez nauczyciela dzieciom, które mają problem z wykonaniem powyższej czynności.
2. Spacer ulicami osiedla w celach rekreacyjno – zdrowotnych.
Zwracanie uwagi na poprawne, zgodne chodzenia w parach.
3. Powrót ze spaceru. Zdejmowanie obuwia, zakładanie obuwia zmiennego, zdejmowanie odzieży wierzchniej, wkładanie rzeczy do własnej szafki.
Wdrażanie do utrzymania porządku w szatni.
4. Ewaluacja zajęć. Podsumowanie czynności wykonywanych przez dzieci. Wzmocnienie pozytywne – słowna pochwała dzieci. Zachęcenie dzieci trudniej radzących sobie z wykonywaniem czynności samoobsługowych do niezrażania się sytuacją i dalszego podejmowania prób.