SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4- LETNICH
Obszar edukacyjny: Poznaję zwyczaje, tradycje i sztukę ludową.
Blok tematyczny: Andrzejkowe wróżby.
Temat: Andrzejkowy wróżby.
Cel główny:
- Zapoznanie dzieci z tradycjami, obrzędami i dziedzictwem kulturowym naszego kraju – wróżby andrzejkowe.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Potrafi bezkonfliktowo uczestniczyć w każdej zabawie andrzejkowej;
- Zachowuje ostrożność i bezpieczeństwo podczas wszystkich zabaw;
- Bierze udział w zabawie andrzejkowej wspólnie z rodzicami;
- Rozpoznaje kolory;
- Potrafi współdziałać w grupie.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, „zajęcia otwarte” dla rodziców.
Metody pracy: słowne; czynności praktycznych; oglądowe.
Środki dydaktyczne: Rekwizyty do przeprowadzenia wróżb (nakrycie głowy dla wróżki, magiczna pałeczka, skrzynia do przechowywania rekwizytów, miska z wodą, monety, karteczki z nazwami zawodów, gwiazdki z magicznymi symbolami, dwa serca z imionami, szpilka, kolorowe karteczki, klucz, gorący wosk), materiały do dekoracji sali (świeczniki, świeczki, ozdoby do zawieszenia w sali: czarownice, zamki), stroje dla dzieci do prezentacji piosenek, wierszy i układu taneczno
- ruchowego, cukierki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie gości.
2.Krótka prezentacja artystyczna dzieci
-„ taniec czarownic”,
- wiersz: „Andrzeju, Andrzeju”.
3. Rozmowa z dziećmi na temat wróżb andrzejkowych: nauczyciel wyjaśnia co to są "Andrzejki". Dawno, dawno temu, w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja, wszyscy pragnęli dowiedzieć się czegoś ciekawego o swoim losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb, znana od bardzo dawna i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nauczyciel przebrany za wróżkę pyta dzieci, czy ktoś z nich zna jakieś wróżby andrzejkowe. Przypomina, że dzisiejsze wróżby, to tylko zabawa i należy je traktować z przymrużeniem oka.
4. Zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.
5. Nauka zaklęcia. Żeby wróżby się spełniły wszyscy wypowiadają zaklęcie: "Oj, dadaże, oj, babaże, niechaj przyszłość się ukaże. Hokus - pokus, czarowanie, co ma stać się, niech się stanie."
6. Wróżba z sercami: Prowadząca ma przygotowane dwa serca. Na jednym wypisane są imiona dziewcząt, na drugim chłopców. Podczas wróżby następuje przekłuwanie serca szpilką (dziewczynki przekłuwają to z wypisanymi imionami chłopców i odwrotnie), a następnie odczytywanie zapisów z drugiej strony serca.
Imię na które trafią, będzie imieniem osoby, którą w najbliższym czasie poznają. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na ostrożność i bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności przebijania szpilką serca.
7. Losowanie kolorów. Dzieci i rodzice siedzą w kręgu, losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają te osoby, które wylosowały dany kolor, a wróżka odczytuje z "księgi wróżb", o jakich przestrogach na przyszłość mówią im wylosowane kolory.
Czerwony - Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty. Wszyscy wiedzą, jak bardzo tego nie lubisz.
Zielony - Bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez ulicę. Gdy będziesz uważał, to nic złego ci się nie przytrafi.
Żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.
Niebieski - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź taki roztargniony.
Biały - Pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i wafelki.
Czarny - Za często się kłócisz. Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół ciebie bardzo kolorowe.
8. Dzieci stoją w parach w dwóch rzędach , za nimi prowadząca ustawia miskę z wodą. Każde dziecko dostaje monetę. Musi pomyśleć sobie życzenie i z pewnej ustalonej odległości trafić monetą do miski z wodą. Ten, któremu uda się trafić do wody monetą, może być pewien, że jego życzenie się spełni.
9. Wróżenie z gwiazd ("Kim będę w przyszłości?") - losowanie zawodów. Aby dowiedzieć się, jaki zawód dzieci będą wykonywać w przyszłości, losują gwiazdki
z wypisanymi nazwami zawodów.
10. Magiczne znaki. Dzieci i rodzice zostają poproszeni, aby dobrze rozejrzeli się po sali, wybrali jeden ze znaków znajdujący się w sali i ustawili się przy nim. Wróżka określa znaczenie wybranego znaku.:
- „Słoneczko” - Spełni się twoje najskrytsze marzenie. Będziesz miał to, o czym od dawna marzysz.
- „Księżyc” - Spodziewaj się nagrody. Twój wysiłek i ciężka praca zostaną docenione.
- „Buzia z błyskawicą” - Pokłócisz się z przyjacielem. Po kilku dniach zrozumiesz, że nie miałeś racji i będziesz musiał go przeprosić.
- „Gwiazdka” - Spotka cię coś niezwykłego. Przeżyjesz fantastyczną przygodę, której nie zapomnisz do końca życia.
- „Domek” – Ominie cię duży kłopot. W twoim domu zapanuje radość i szczęście.
- „Serce” – Ktoś ważny pojawi się w twoim domu. Pomoże ci w wielu trudnych chwilach.
- „Koperta” – Otrzymasz ważną wiadomość od osoby, za którą tęsknisz. Będzie to dobra wiadomość.
- „Konik” – Otrzymasz zwierzątko, o którym od dawna marzysz.
11. Lanie wosku – wróżba dla wszystkich biorących udział w zabawie andrzejkowej.
Zwrócenie uwagi na szczególne zachowanie bezpieczeństwa podczas przelewania przez klucz gorącego wosku.
12. Ewaluacja zajęć.
Rozdanie dzieciom cukierków i podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę.