Numer: 16901
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pasowanie na przedszkolaka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH

Obszar edukacyjny:
J. Andrzejewska, J. Wierucka; „Razem w przedszkolu. Program wychowania przedszkolnego”.
Obszar I; Poznawanie siebie jako osoby. Potencjał rozwojowy.
Poziom I: Dostrzeganie u siebie potencjału rozwojowego w trakcie (...) działalności artystycznej, występów, (...), w kontaktach z innymi osobami (...) i w trakcie pokonywania trudności.
Blok Tematyczny: Dobre maniery.
Temat dnia: Jesteśmy już przedszkolakami. Zajęcia otwarte dla rodziców – prezentacja artystyczna dzieci.

Cele główne:
- wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola - nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi i personelem przedszkola,
- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania, poprzez integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci, ich rodziców i nauczyciela.

Cele operacyjne:
Dziecko zna, umie i potrafi:
- zaprezentować swoje umiejętności,
- współdziałać w planowaniu, przygotowaniu i przebiegu uroczystości przedszkolnej,
- śpiewać piosenki, inscenizować ruchem treść piosenek,
- pokonać lęk przed występami publicznymi,
- uważnie słuchać, rozumieć oraz wykonywać polecenia nauczyciela.

Formy pracy: zbiorowa.
Metody pracy: słowna, działalności praktycznej.

Środki dydaktyczne:
• odtwarzacz CD, płyty z nagraniami piosenek, duża atrapa kredki, sok z cytryny, kubek jednorazowy dla każdego dziecka, tekst przyrzeczenia, birety dla dzieci JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM .

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie: Ustawienie się dzieci przed zaproszonymi gośćmi – rodzicami – w półkolu.

2. Powitanie przez nauczycielkę przybyłych gości – rodziców dzieci.
• W dzień tak bardzo uroczysty, zebraliśmy się tu wszyscy,by pasować te dzieciaki na prawdziwe przedszkolaki.
Zanim jednak to się stanie, odpowiedzcie na pytanie:
Chcecie być przedszkolakami, uczyć się i bawić tutaj z nami?

Dzieci odpowiadają na zadane przez nauczycielkę pytanie:
• Chcemy

Nauczycielka:
• A teraz mam dla Was zadania do wykonania, które potrafi wykonać WZOROWY PRZEDSZKOLAK .

3. Wykonywanie przez dzieci zadań przygotowanych przez nauczycielkę.

• Umiejętność pierwsza:
- przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę - dzieci śpiewają piosenkę pt. „Paluszek” z równoczesnym inscenizowaniem jej treści.

• Umiejętność druga:
- przedszkolak potrafi się gimnastykować – dzieci śpiewają piosenkę pt. „Gimnastyka” z równoczesnym inscenizowaniem treści piosenki.
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Oczy, uszy, usta, nos!

• Umiejętność trzecia:
- by zostać prawdziwym przedszkolakiem, trzeba wypić sok z cytryny - dzieci wypijają sok z cytryny.

4. Złożenie przez dzieci uroczystego przyrzeczenia:

MY MALUCHY PRZYRZEKAMY:
•BYĆ OD DZIŚ PRZEDSZKOLAKAMI (przyrzekamy)
•NIE GRYMASIĆ I NIE SZLOCHAĆ (przyrzekamy)
•ZAWSZE SWOJE PANIE KOCHAĆ (przyrzekamy)
•GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ (przyrzekamy)
•W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA (przyrzekamy)
•NAUCZYMY SIĘ DZIĘKOWAĆ (przyrzekamy)
•I PORZĄDNIE SIĘ ZACHOWAĆ (przyrzekamy)
•OD DZIŚ ZAWSZE BYĆ ZUCHAMI I DOBRYMI KOLEGAMI (przyrzekamy).

5. Wystąpienie Pani Dyrektor. Dokonanie przez Panią Dyrektor pasowania „maluszków” na przedszkolaków z wykorzystaniem dużej atrapy kredki.

6. Wręczenie dzieciom przez Panią Dyrektor pamiątkowych biretów „JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM” i upominków.

7. Podsumowanie zadań wykonywanych przez „maluchy”.
Nauczycielka pyta rodziców:
• Czy „maluchy” zdały swój pierwszy egzamin i czy zasłużyły na miano Wzorowego Przedszkolaka? Na to pytanie poproszę o odpowiedź naszych szanownych gości – rodziców - którzy bardzo uważnie przyglądali się
i słuchali Was.

8. Zaśpiewanie przez dzieci „hymnu przedszkolaka” – piosenki pt. „Jestem sobie przedszkolaczek”.
Jestem sobie przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Mamy tu zabawek wiele
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Mamy klocki, kredki, farby
To są nasze wspólne skarby
Bardzo dobrze tutaj nam ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Kto jest beksą i mazgajem
Ten się do nas nie nadaje
Niechaj w domu siedzi sam ram, tam, tam, ram, tam, tam.

9. Podziękowanie wszystkim gościom za przybycie oraz dzieciom za aktywny udział w dzisiejszej uroczystości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.