Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzonej w grupie 5, 6-latków w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.
Grupa VI
Osoba prowadząca: Ewelina Chojna
Temat globalny: Witamy wiosnę.
Temat szczegółowy: Wiosenne zabawy w świecie liczb.
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości poznanych liczb
- kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie liczby 10
Cele operacyjne:
1- dziecko tworzy zbiory 10-elementowe
2- dziecko dodaje i odejmuje w zakresie liczby 10
3- dziecko liczy w zakresie liczby 10
4- dziecko zdolne liczy z przekroczeniem progu dziesiętnego
Metody pracy:
- aktywizująca, zadania stawiane dziecku do wykonania
- percepcyjno- oglądowa
- słowna
Formy pracy:
- z całą grupą
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne: karty pracy, mazaki, kostki domina, tamburyno, kwiaty z cyframi 1-10, kostka do gry, znak z cyfrą 10.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci- ,,Fala”- dzieci stoją w kręgu, trzymają się za ręce uściskiem dłoni puszczają iskierkę, po kolei do każdego dziecka, aż wróci ona do pierwszego, następnie pierwsze dziecko podskakuje, a za nim po kolei następne dzieci, tak by powstała fala
2. Przypomnienie zasad jakie obowiązują w trakcie zajęć
3. Rundka- dzieci odpowiadają w rundce na pytanie: Do czego potrzebne są nam cyfry i liczby?
3. ,,Skaczące żabki”- zabawa ruchowa, dzieci skaczą po sali naśladując żaby, nauczyciel wypowiada różne cyfry, zadaniem dzieci jest zatrzymanie się, gdy usłyszą liczbę 10. Dodatkowo n-lka pokazuje znak z cyfrą 10.
4. ,,Wiosenna łąka” - karta pracy- zadaniem dzieci jest dorysowanie na obrazku z łąką tyle elementów, aby razem było ich 10, dziewczynki dorysowują kwiatki, a chłopcy pająki (diagnoza nr 1)
5. ,,Latające motyle” - zabawa ruchowa przy tamburynie- dzieci poruszają sie po sali, naśladując motyle, żaby wg wskazówek n-lki, a gdy n-lka przestaje grać, wypowiada cyfrę dzieci muszą odnaleźć kwiatek z odpowiednią cyfrą i stanąć obok niego.
6. ,,Biedronki ” - karta pracy- zadaniem dzieci jest policzenie kropek na biedronkach, a następnie muszą one skreślić niepotrzebne lub dorysować brakujące kropki, tak by każda biedronka miała tyle kropek ile wskazuje liczba podana obok. 5-latki mają to samo zadanie, ale tylko 2 zbiory do uzupełnienia(diagnoza nr 2)
7. ,,Skacz razem z kostką”- zabawa ruchowa z elementem liczenia- dzieci rzucają kostką i wykonują tyle przysiadów ile oczek wskaże kostka.
8. ,,Domino” - dzieci zdolne losują kostki domina, z koszyka żółtego, a pozostałe z zielonego koszyka, zadaniem dzieci jest policzenie elementów i podanie ich liczby (diagnoza nr 3 i 4)
9. ,,Termometr uczuć”- podsumowanie zajęć, dzieci zaznaczają swoje samopoczucie w skali od 1 do 10 na termometrze uczuć.
Podziękowanie za udział w zabawie.
Opracowała
Ewelina Chojna