Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4-, 5-, 6-letnich w PM Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Osoba prowadząca: Ewelina Chojna – nauczyciel kontraktowy
Temat dnia: Spotkanie Andrzejkowe (zabawa dla wszystkich grup przedszkolnych)
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań tradycjami ludowymi
- zapoznanie dzieci z nazwą i tradycjami związanymi z Andrzejkami
- zapoznanie z wróżbami andrzejkowymi
Przewidywane efekty:
- dziecko poznaje tradycje wróżb andrzejkowy
- dziecko uczestniczy w zabawach podczas spotkania andrzejkowego, czerpie radość z zabawy
- Formy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, zadań stawianych dziecku do wykonania
Środki dydaktyczne: karteczki z wróżbami andrzejkowymi, monety, miska, świece, płyta cd, kostka duża do gry, kręgle, dekoracja sali, cukierki, strój wróżki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, zapoznanie z celem spotkania
2. ,,Andrzejki’ –wyjaśnienie znaczenia wróżb andrzejkowych oraz tradycji związanych z tym wieczorem.
3. ,,Święty Andrzeju”- nauka rymowanki ,,Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać.
4. ,,Moneta w studni”- dzieci pojedynczo wrzucają do magicznej studni monety.
5. ,,Kolorowe wróżby” – dzieci losują kolorowe karteczki z wróżbami
6. ,,Wirujące kręgle’- dzieci pojedynczo kręcą kręglem, w miejscu gdzie się zatrzyma losują życzenie.
7. ,,Magiczne jajka” – dzieci pojedynczo losują jajko, w którym ukryta jest dla nich wróżba.
8. ,,Kim będę”- dzieci losują karteczkę, na której znajduje się wróżba z nazwą zawodu jaki będą w przyszłości wykonywać.
9. ,,Rzut kostką” – dzieci rzucają kostką, przeliczają oczka, liczba wyrzuconych oczek mówi im ile dostaną prezentów na gwiazdkę.
10. ,,Literowa wróżba”- zabawa taneczna przy muzyce, dzieci tańczą w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichnie ich zadaniem jest wskoczenie na wybrany kartonik z literką, pod każdą z literek ukryta jest kolejna wróżba.
11. Podziękowanie za wspólną zabawę, poczęstunek.
Opracowała
Ewelina Chojna