X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16860
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Czyj to dom?". Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4-, 5-letnich

Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4-, 5- letnich w PM Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Osoba prowadząca: Ewelina Chojna- nauczyciel kontraktowy
Temat dnia: ,,Czyj to dom?”
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci ze środowiskiem miejskim i wiejskim
- zapoznanie dzieci z różnicami jakie występują między środowiskiem miejskim, a wiejskim
Przewidywane efekty:
- dziecko wymienia 2 różnice między środowiskiem miejskim a wiejskim
- dziecko zdolne wymienia więcej niż dwie różnice między środowiskiem miejskim a wiejskim
- dziecko odróżnia prawdę od fałszu
- dziecko uczestniczy w zabawie ruchowo –naśladowczej
- dziecko prawidłowo uzupełnia kartę pracy
Formy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy: słowna (rozmowa kierowana),oglądowa ( obserwacja), zadań stawianych do wykonania
Środki dydaktyczne: płyta cd z piosenką, obręcze, kolorowe ilustracje, karty pracy, klej

Przebieg zajęć:
1. ,,Mój dom” – zabawa ruchowa przy piosence, gdy muzyka ucichnie dzieci wskakują do swoich domków- obręczy
2. ,,Co to za domek?”- zagadki tematyczne z użyciem ilustracji
3. ,,Nasze domy”- rozmowa tematyczna na podstawie oglądanych ilustracji przedstawiający wieś i miasto, zwrócenie uwagi dzieci na wygląd budynków, domów, ulice i znajdujące się na nich obiekty. Dzieci odpowiadają na pytania; Czym różnią się ulice wsi i miasta? W jakich domach mieszkają ludzie na wsi a w jakich w mieście? Co znajduje się na ulicach wsi a co na ulicach miasta? Odniesienie się do doświadczeń dzieci. Wyglądanie przez okno i zaobserwowanie tego co się za nim znajduje.
4. ,,Wieś – miasto” – zabawa ruchowo –naśladowcza, zadaniem dzieci jest naśladowanie zwierząt mieszkających na wsi, pojazdów np.:traktora, poruszającego się tramwaju po ulicy wg wskazówek n-la
5. Prawda czy fałsz- dzieci odpowiadają kolejno na twierdzenia nauczyciela tak lub nie w zależności od tego czy zdanie jest prawdziwe czy nie np:
♦ Na wsi jeżdżą tramwaje
♦ Po chodniku w mieście chodzą krowy
♦ W mieście ludzie mieszkają w blokach
♦ Na wsi jeździ mniej aut
♦ Na wsi jest dużo sadów i ogrodów
♦ Krowy pasą się na wsi na łąkach
♦ W mieście chodzimy z psem na smyczy
6. ,,Mój dom”- śpiewanie piosenki (sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąk)
7. Uzupełnianie kart pracy. Zadaniem dzieci jest doklejenie na odpowiedniej ilustracji przedstawiającej wieś lub miasto określonego elementu (traktor, krowa, blok)
8. Wspólne sprawdzenie kart pracy.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała
Ewelina Chojna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.