Scenariusz zajęć do bajki „ Jacek, Mucha i trzy smoki” Grażyna Bąkiewicz z książki „ Bezpieczna bajka”
( trzy smoki : gaz , prąd woda jako zagrożenia dla bezpieczeństwa dziecka)
OBSZAR EDUKACYJNY: Dbam o swoje bezpieczeństwo.
CEL OGÓLNY: Uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie niesie za sobą przebywanie w domu bez opieki dorosłych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- rozumie dlaczego woda , prąd i gaz wymagają ostrożności i nadzoru dorosłych w posługiwaniu się nimi
- wie czym jest niebezpieczeństwo
- wie jakie konsekwencje wynikają z nieodpowiedzialnego zachowania
METODA: bajkoterapia, burza mózgów, drama
FORMA: indywidualna, zbiorowa,
POMOCE: bajka
CZAS : 60 min.
MIEJSCE- Kl. "0"- grupa przedszkolaków
Przebieg zajęć
Część I:
1.Powitanie.
2. Krótka zabawa integracyjna
Część II
1.Czytanie bajki na głos przez pedagoga „ Jacek, Mucha i trzy smoki” -Grażyna Bąkiewicz
2. Rozmowa na temat korzyści jakie płyną z domowych mediów, a następnie zagrożeń jakie za sobą niosą.
a) Dzięki wodzie możemy pić, zmywać, prać, myć się, podlewać kwiaty itp.
Czy wiecie dlaczego kontakt z wodą w domu bez nadzoru dorosłych może być niebezpieczny ?
Cieknący kran, niedokręcony zawór, czy nieszczelny wąż do pralki, mogą spowodować zalanie całego mieszkania. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy dobrze zakręciliśmy wodę np. po umyciu rąk. Nie można odkręcać zaworów doprowadzających wodę np. do pralki. Uważamy na temperaturę wody, by nas nie oparzyła. Dlatego najpierw powinniśmy odkręcać wodę zimną, a później gorącą.
b) Dzięki temu że mamy gaz, możemy gotować, jeść ciepłe posiłki, pić gorące napoje. Niektóre domy są ogrzewane piecami gazowymi, dzięki czemu zimą jest w nich ciepło.
Czy wiecie dlaczego, odkręcania gazu i jego ulatnianie jest niebezpieczne?
Gaz może spowodować groźne dla zdrowia, a nawet dla życia zatrucie.Może doprowadzić także do wybuchu. Gaz jest substancją palną, dlatego na kuchence widzicie ogień. W domu bardzo łatwo zaprószyć ogień, co może doprowadzić do pożaru domu i groźnych poparzeń ludzi. Musicie zatem pamiętać, że dzieciom nie wolno bawić się zaworami przy kuchence gazowej, ani zapałkami czy zapalniczką.
c) Dzięki prądowi elektrycznemu mamy w domu światło, możemy korzystać z urządzeń takich jak telewizor, pralka, komputer, lampka- ze wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdka elektrycznego. Urządzenia te ułatwiają i umilają nam życie.
Czy wiecie dlaczego kontakt z prądem elektrycznym bez nadzoru dorosłych może być niebezpieczny?
Większość urządzeń znajdujących się w domu zasilana jest prądem, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas ich używania, czy też włączania do sieci. Niedopuszczalne jest rozkręcanie gniazdek zasilających, wkładanie do nich różnych przedmiotów, czy części ciała. Bezpośredni kontakt z prądem elektrycznym może doprowadzić do groźnego porażenia( choroby) i spowodować nieodwracalne kalectwo.
3. Drama
a. Trzej chętni uczniowie wcielają się w postaci z bajki : Wodoleja, Prądoskopa, Gazobucha
Opowiadają jaką moc, w czym pomagają domownikom
b. Inni chętni gestem , mimiką twarzy, ruchem ciała grają postaci Wodoleja, Prądoskopa, Gazobucha- pokazują jakie szkody mogą wyrządzić.
4. Dokańczanie przez dzieci zdania- Co by było gdyby...?
- Co by było gdyby nie było prądu? W domu byłoby ciemno, a mama prałaby w misce.
- Co by było gdyby nie było wody? Nie mielibyśmy co pić, nie mielibyśmy się w czym myć.
- Co by było gdyby nie było gazu? Nie byłoby jak gotować, a w domu byłoby zimno.
Część III
1.Kończenie zdania przez każde dziecko: „ Z dzisiejszych zajęć dowiedziałem się, że...
np. Prąd, gaz woda są bardzo pożyteczne, ale użytkowanie nieodpowiedzialnie są niebezpieczne.
2.Zakończenie - zabawa w kręgu: Iskierka.
Opracowanie: ped. specjalny- Elżbieta Burzyńska