Konspekt do zajęć terapii pedagogicznej - gimnazjum
Temat: Ułamki – ja to wiem!
Rodzaj zaburzenia: trudności w nauce matematyki.
Cel główny:
- utrwalanie wiadomości o ułamkach.
Cele operacyjne:
- uczeń potrafi wykonać działania matematyczne na ułamkach zwykłych: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie,
- uczeń potrafi porównywać ułamki,
- uczeń potrafi poprawnie zapisać ułamek zwykły,
- uczeń potrafi prawidłowo odczytać ułamek dziesiętny.
Cele terapeutyczne:
- usprawnianie myślenia matematycznego,
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo – słuchowej,
- ćwiczenie pamięci słuchowej sekwencyjnej,
- ćwiczenie pamięci wzrokowej na materiale symbolicznym.
Metody: praktyczna, wielozmysłowa, aktywizująca.
Środki dydaktyczne: karty pracy, nożyczki, długopis, ołówek.
Przebieg zajęć:
Powitanie uczestnika zajęć, przedstawienie tematu lekcji.
1. „Tabliczka czekolady” - terapeuta objaśnia uczestnikowi zajęć zadanie do wykonania: uczeń jest pracownikiem czekoladziarni. Jego zadanie polega na przygotowaniu tabliczki czekolady według zamówienia klientów:
- Pan Malinowski zamierza kupić ¾ tabliczki czekolady.
- Dwoje dzieci Państwa Malinowskich zjedzą taki sam kawałek. Razem zjedzą 4/6 czekolady.
2. „Który ułamek większy?” – terapeuta układa przed uczniem kwadraty z wyciętymi ułamkami. Zadaniem ucznia jest zapisanie i zapamiętanie ułamków w podanej kolejności (od najmniejszej do największej).
3. Memory – terapeuta rozkłada przed uczniem wycięte elementy z karty pracy(istotne jest, by nie było widać zapisanych ułamków). Gracze Memory na zmianę odkrywają po dwa elementy, prawidłowo odczytując nazwy ułamków. W przypadku odkrycia dwóch jednakowych kart ("pary"), gracz odkłada je na bok. Wygrywa osoba, która odnajdzie najwięcej par.
3. Podsumowanie zajęć –ocena aktywności ucznia podczas zajęć, udzielenie pochwał.
4. Pożegnanie.