X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16769
Przesłano:
Dział: Świetlica

Zabawy plastyczne dla dzieci z klas IV-VI - scenariusz zajęć świetlicowych

TEMAT: ZABAWY PLASTYCZNE DLA DZIECI Z KLAS IV-VI – SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH.

UCZESTNICY: DZIECI Z KLAS – 4-6.
CZAS TRWANIA: 60 MIN.
PROWADZĄCY: DARIA MACHOWIAK.

CELE:
CEL OGÓLNY: Zapoznanie się dzieci z różnymi zabawami plastycznymi.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Uczeń rozumie i wykonuje polecenia wychowawcy.
• Uczeń potrafi pracować zgodnie w grupie.
• Uczeń wypracowuje potrzebę odpoczynku kreatywnego.

METODY:
- plastyczno – techniczne

FORMA PRACY:
• praca indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• kredki ołówkowe, kredki akwarelowe, wykałaczki, farby plakatowe, folia aluminiowa, kalka techniczna, brystol, kartki białe rysunkowe.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczestników i przedstawienie tematu zajęć.
2. Zabawy plastyczne:
a. Farby plakatowe na folii aluminiowej. M. Angeles Comella „Szkoła rysowania i malowania” - str. 86-87.
1. Dzieci zwijają kawałek folii w kulkę, a następnie rozkładają. Teraz farbami plakatowymi malują na folii kwiat, używając różnych kolorów.
2. Domalowują niebieskie tło.
3. Kiedy farby wyschną dzieci po całym obrazku przeciągają ostrożnie kredką woskową, dzięki temu zagięcia na folii staną się widoczne.
b. Wydrapywanie kredek woskowych. M. Angeles Comella „Szkoła rysowania i malowania” – str. 22-23.
1. Jeżeli kartkę papieru pokryjemy dwiema grubymi warstwami kredek woskowych, możemy zdrapywać fragmenty górnej warstwy, tak by wydobyć kolory warstwy znajdującej się pod nią.
2. W pierwszej kolejności używamy różnych kolorów kredek woskowych.
3. Następnie całą kartkę pokrywamy drugą, czarną warstwą, tak by dokładnie pokryła kolorowy spód.
4. Teraz za pomocą wykałaczki wydrapujemy w czarnej warstwie wzory.
c. Kredki akwarelowe i woda. M. Angeles Comella „Szkoła rysowania i malowania” - str. 116-117.
1. Jeśli narysujemy kreski kredkami akwarelowymi i przeciągniemy je wilgotnym pędzelkiem, kolory się rozleją.
2. Najpierw dzieci rysują pień drzewa.
3. Wzbogacają rysunek o trawę i liście.
4. Przeciągają pień i konary drzewa zwilżonym pędzelkiem tak by linie się rozmyły.
d. Kredki ołówkowe i kalka – M. Angeles Comella „Szkoła rysowania i malowania” – str. 118-119.
1. Dzieci kładą kalkę na białym papierze i drewnianą końcówką pędzelka rysują motyw wymyślony przez siebie.
2. Kontury, które odbiły się na białej kartce wypełniają różnymi kolorami.
3. Czarne linie odbite przez kalkę rozmażą się na tle, powstanie ciekawy efekt.
3. Podsumowanie zajęć.
4. Zakończenie i pożegnanie z dziećmi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.