Numer: 16764
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na łące - praca plastyczna. Scenariusz zajęć - grupa 5-6 latków

Prowadząca – Agata Berkowska 23.04.2012r.

Temat: Na łące – praca plastyczna
grupa 5-6 latków

Cele operacyjne – dziecko:
- wypowiada się na temat treści wiersza i ilustracji;
- rozpoznaje i nazywa kwiaty,owady i zwierzęta żyjące na łące;
- naśladuje sposób poruszania się pszczół;
- porusza się w rytmie muzyki i odpowiednio reaguje na przerwę;
- uzyskuje zaplanowane przez siebie formy za pomocą linii i plam;
- współdziała w zespole, planuje pracę, dzieli się zadaniami;
- wyszukuje odpowiednie obrazki do zagadek;
- porządkuje stanowisko po skończonej pracy.

Metody: oglądowe, słowne, praktycznego działania.
Formy: praca z całą grupą, indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
wiersz M. Buczkówny pt. „Łąka”, nagranie odgłosów z łąki, płyta z utworem "Cztery pory roku" Vivaldiego, zagadki, ilustracje zwierząt i roślin żyjących na łące (kwiaty, biedronka, motyl, mrówka, żuk, kret, pszczoła, osa, bąk, ważka) obrazki, podpisy, gąbki, farby, krążki gimnastyczne,
Przygotowanie do zajęcia:
Dzieci w ranku, samodzielnie uzyskiwały farbę zieloną, mieszając kolor żółty i niebieski w dowolnie wybranych przez siebie proporcjach. Następnie malowały duże arkusze papieru na zielono.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie "Promienny uśmiech".
Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie w kręgu motylka mówiąc:
To jest cytrynek, a ja jestem...
2. Zabawa rozwijająca wyobraźnię „Mieszkańcy łąki"
Dzieci starają się po fragmencie obrazka rozpoznać, co jest na obrazku. Nauczyciela powoli wyciąga obrazek z koperty. Dzieci podają różne pomysły, aż do odgadnięcia (łąka).
3. Słuchanie wiersza M. Buczkówny „Łąka” i odgłosów z kasety- rozmowa o łące, odwołanie do treści wiersza, ilustracji i odgłosów.
4. Rozwiązywanie zagadek o "mieszkańcach łąki".
Wyszukiwanie odpowiedniego obrazka i umieszczanie go na tablicy.

Zgadnij, w jakich kwiatach
możesz znaleźć „brata”? (BRATKI)

Na wilgotnych łąkach, niby żółte wieńce,
zakwitły na wiosnę wesołe.... .(KACZEŃCE)

W białym stroju na mokradłach spaceruje już od rana.
Uciekają przed nim żaby. Boją się pana ............. . (BOCIAN)

Robotnice brzęczące w dzień pracują na łące.
Mają dużo roboty, bo zbierają miód złoty. (PSZCZOŁY)

Przeleciał szary ptaszek – nad łąką zaśpiewa jak dzwonek.
Znają go dobrze dzieci – to jest ............ .(SKOWRONEK)

Wolno, wolniutko chodzi po świecie.
Swój własny domek nosi na grzbiecie. ŚLIMAK

Nie chodzą, lecz skaczą, nad stawem mieszkają.
Gdy wieczór zapadnie, na głosy kumkają. (ŻABA)

Na nogach gra: - tirli-tili!
Nogi nadstawia - gdy słucha,
skacze prawie na pół mili! ...
Czy znasz tego wesołucha? (ŚWIERSZCZ)

Nad stawem, nad łąką
sporo ich się zbiera,
każda jest podobna do helikoptera. (WAŻKI)

Tu cytrynek, tam paź królowej,
wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką,
gdy tylko zaświeci słonko.(MOTYLE)

Choć są malutkie, lecz pracowite.
Ciągle wędrują po leśnych ścieżkach.
Z drobnych igieł budują pałac,
w którym ich tysiąc naraz zamieszka. (MRÓWKI)

Wysyłają ją do nieba,
po kawałek chleba. (BIEDRONKA)

5. Zabawa ruchowa przy muzyce: "Pszczoły".
Nauczycielka rozkłada na podłodze krążki - kwiaty. Dzieci - pszczółki - "latają" po sali przy muzyce. Na przerwę, każda "pszczółka", siada na kwiatek.
6. Wyjaśnienie tematu zajęcia i wykonanie pracy plastycznej - działanie twórcze dzieci.
Nauczycielka pokazuje przygotowane przez dzieci w ranku arkusze papieru pomalowane na zielono - to jest łąka. Zadaniem dzieci jest "zapełnienie" jej kwiatami i owadami według własnego pomysłu.
Nauczycielka dzieli dzieci na zespoły czteroosobowe. W trakcie pracy puszcza z płyty muzykę np. "Cztery pory roku" Vivaldiego oraz stosuje słowne wspomaganie inspirujące pracę dzieci.
7. Wystawa prac i podsumowanie zajęć.
Jakiego koloru jest najwięcej w naszych pracach?
Z jakich kolorów możemy otrzymać kolor zielony?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.