Scenariusz do zajęcia artystyczno - plastycznego w grupie 5-latków
Temat kompleksowy: Domy mają ludzie i zwierzęta.
Temat zajęcia: „Dziwny dom” – rysowanie układu statycznego za pomocą linii, kreski z wykorzystaniem "kreatywnych"
wykałaczek przy użyciu ołówka i węgla.
Cele:
- instrumentalne:
dziecko:
- zna rodzaje domów (dom jednorodzinny, blok) i wskazuje różnice między nimi;
- rozumie pojęcie linii, kreski, konturu;
- wie co to jest rysunek;
- ogląda różne rodzaje rysunku konturowego - domy;
- obserwuje powstanie linii poprzez kreślenie jej różnorodnymi narzędziami;
- wskazuje linie w przyrodzie oraz przedmioty ją przypominające – gałęzie, linie elektryczne, sznurek, wykałaczka itp.;
- potrafi określić rodzaj linii – jasna, ciemna, gruba, cienka, prosta itp.;
- potrafi za pomocą dostępnych narzędzi narysować obrazek domu wykorzystując gotowe kreski z przyklejonych wykałaczek.
- kierunkowe:
dziecko:
- pobudza wyobraźnię przez kreatywne rysowanie;
- uważnie słucha instrukcji i poleceń nauczyciela;
- potrafi umiejętnie zaplanować swój rysunek na powierzchni kartki;
- chętnie podejmuje działania plastyczne;
- wykonuje pracę estetycznie i zgodnie z tematem.
Metody pracy:
• słowna ( rozmowa, wierszyk, podanie sposobu wykonania pracy, ocena)
• oglądowa (pokaz obrazków, rysowania pod dyktando, różnych rysunków i linii, wystawa prac)
• czynna (wykonanie rysunku domu, rysowanie linii, zabawa ruchowa)
• kreatywnego rysowania (dorysowywanie kresek do patyczków)
Formy pracy:
- indywidualna
- z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: obrazki domów, rysunki, muzyka do zabawy ruchowej
Materiały i narzędzia: kolorowe kartki A3 z naklejonymi wykałaczkami, mazaki, węgiel drzewny, ołówki, duże formaty papieru, sztalugi, sznurek.
Literatura: "Wierszyki rysowane" E. M. Skorek
Przebieg zajęcia:
1.„Domy, domki” – praca z obrazkami; rozpoznawanie i nazywanie domów dla ludzi, porównywanie domu i bloku.
2.„Domek” – rysowanie pod dyktando przez nauczyciela wierszyka E. M. Skorek; obserwacja kreślenia kresek i w efekcie powstanie domu.
Na domek Tereski
Rysuję trzy kreski.
Na nich deska położona,
Linia z linią połączona.
Prostokąt i kwadraty dwa,
Drzwi i okna domek ma.
(Wierszyki rysowane wg E. M. Skorek)
3.„Linia, kreska” – rozmowa na temat powstałego rysunku; pokaz rysunków konturowych; rysunek powstaje poprzez różnorodność kresek.
4.„Różnorodne linie” – kreślenie przez dzieci linii różnorodnymi narzędziami – ołówek, mazak, węgiel; określanie powstałych linii.
5.„Naturalne linie” – wypowiedzi dzieci na temat gdzie można spotkać linie – gałęzie, linie elektryczne, sznurek, zapałka itp.
6.„Szukam domku”- zabawa ruchowa z reakcją na sygnał dźwiękowy. Trójki – dwoje dzieci tworzy domek, trzecie dziecko jest w środku. Wesoła muzyka dzieci wychodzą z domków i poruszają się swobodnie po sali, na przerwę w muzyce i głos kołatki dzieci wracają do swojego domu; zmiana dzieci w poszczególnych domkach, kilkakrotne powtórzenie.
7.Podanie tematu pracy i omówienie jej wykonania.
8.Twórcza praca dzieci – dzieci rysują za pomocą ołówków oraz węgla obrazek domu wykorzystując gotowe kreski z przyklejonych wykałaczek.
9.Ewaluacja – zwrócenie uwagi na prace staranne, z wykorzystaniem kreski i naklejonych wykałaczek; kończenie zdania „Mój dom jest...”.
10.Wystawa prac.