SCENARIUSZ KONKURSU
Temat zajęć: Konkurs ogólno przedszkolny o odznakę „Przyjaciela książki”.
Cele ogólne: - rozbudzanie zainteresowania tradycyjnymi baśniami
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- rozwijanie wyobraźni dzieci oraz zdolności kojarzenia
- integracja dzieci z różnych grup wiekowych
- doskonalenie umiejętności współdziałania z rówieśnikami
Cele szczegółowe: - dz. zdobywa odznakę „Przyjaciela książki”
- czynnie uczestniczy w zabawie
- współdziała w grupie rozwiązując zadania
- wykazuje się znajomością treści wybranych bajek i baśni
- potrafi stosować w zabawie zasady zdrowej rywalizacji
- stara się powierzone zadania wykonywać dokładnie i rzetelnie.
Środki dydaktyczne: ilustracje znanych bajek i baśni, kasety i płyty z bajkami, magnetofon i odtwarzacz CD, akcesoria do zagadki smakowej, zabawy zręcznościowej i tanecznej, balony, kolorowa kostka, obręcze, talerzyki z miodem, tablica punktacyjna, nagrody: odznaki „Przyjaciela książki”, lizaki, kredki, książki z akcji charytatywnej, regulamin „Przyjaciela książki dla każdej grupy.
Przebieg zajęcia – kolejne sytuacje edukacyjne
1. Powitanie dzieci i nauczycielek przy piosence „Witajcie w naszej bajce”- omówienie zasad konkursu, zapoznanie z regulaminem „Przyjaciela książki”.
2. Zagadka słuchowa dla całej grupy- Rozpoznawanie bajki po wysłuchaniu fragmentu z nagrania (jeden punkt za dobrą odpowiedź):
• Grupa I- „Czerwony kapturek”
• Grupa II- „Jaś i Małgosia”
• Grupa III- „Calineczka”
• Grupa IV- „Smok wawelski”
3. Zagadka smakowa dla jednego zawodnika z każdej grupy- Co Czerwony Kapturek niósł w koszyku dla babci? (dz. z zawiązanymi oczami rozpoznaje smak podanego owocu, po jednym punkcie za dobrą odpowiedź):
• Grupa I- jabłuszko
• Grupa II- marchewka
• Grupa III- mandarynka
• Grupa IV- rzodkiewka
4. Zagadka balonowa dla całej grupy- „Rozwiąż zagadkę słowną”(jedno dz.
losuje balon i zanosi swojej pani, ta przekłuwa balon i czyta zagadkę dla
całej grupy, po jednym punkcie za poprawną odpowiedź):
• Grupa I- „Jaka to dziewczynka ma roboty wiele , a na pięknym balu gubi pantofelek?”
• Grupa II- „Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała”
• Grupa III- „Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka?”
• Grupa IV- „Uwolniona zapluskała złocistym ogonem, rybaka uszczęśliwiła lecz nie jego żonę”
5. Zabawa zręcznościowa dla piątki dzieci z każdej grupy- „Łowienie złotej rybki” (dzieci ustawione wokół obręczy, każde musi złapać na wędkę i odłożyć na bok jedną rybkę. Wygrywa zespół, który wykona zadanie najszybciej- otrzymuje jeden punkt).
6. Teleturniej dla całej grupy- „Odpowiedz poprawnie na pytania” ( jedno dziecko z każdej grupy losuje jedną kopertę i daję ją swojej pani, ta czyta, a dzieci odpowiadają, za każdą dobrą odpowiedź otrzymują jeden punkt):
• Grupa I- „U kogo zamieszkała Śnieżka, gdy zabłądziła w lesie?”
„ Ile krasnoludków mieszkało ze Śnieżką?”
• Grupa II- „Co wyłowił stary rybak z morza?”
„ Ile życzeń mogła spełnić złota rybka?
• Grupa III- „ Kto miał bardzo mały rozumek?”
„ Jakich przyjaciół miał Kubuś Puchatek?”
• Grupa IV- „ Jak miał na imię pajacyk z drewna?”
„ Co się działo z Pinokiem, gdy kłamał?”
7. Wyścig łakomczuszków dla jednego dziecka z każde grupy- „Urodziny Kubusia Puchatka” ( uczestnicy otrzymują urodzinowe czapki, które zakłada wychowawca. Kto szybciej:
• Wyliże miód z talerzyka- grupa I i II- otrzymuje jeden punkt
• Wypije sok przez słomkę- grupa III i IV- otrzymuje jeden punkt
8. Zagadka obrazkowa dla dwójki dzieci z każdej grupy- „Jaka to bajka?”
( dzieci rozpoznają bajkę na podstawie odsłoniętego fragmentu obrazka, po jednym punkcie za dobrą odpowiedź):
• Grupa I- „Czerwony Kapturek”
• Grupa II- „Kot w butach”
• Grupa III- „Brzydkie kaczątko”
• Grupa IV- „Śpiąca królewna”
9. Zabawa taneczna „Na balu Kopciuszka”- po dwie pary z każdej grupy-
(chłopcy tańczą z dziewczynkami w parach, na przerwę w muzyce, chłopcy odwracają się, a dziewczynki zdejmują jeden kapeć i siadają na klęczkach.
Zadaniem chłopców jest oddać właściwy pantofelek swojej partnerce. Za każdy właściwie dopasowany pantofelek otrzymują jeden punkt).
10. Zagadka słowno- obrazkowa dla całej grupy do wiersz J. Tuwima pt. „Rzepka”- (nauczycielka czyta początek wiersza, a dzieci muszą odgadnąć,
„Kto pomagał wyciągnąć rzepkę?”, za każdą dobrą odpowiedź jeden punkt).
11. Zakończenie konkursu:
• Przeliczenie punktów
• Wręczenie nagród- odznaki „Przyjaciela książki”, pudła z książkami
zgromadzonymi podczas akcji „Książeczka dla mojego przedszkola”, regulamin „Przyjaciela książki’ dla każdej grupy, kredki, lizaki
• Przypomnienie dzieciom o obowiązku dbania o książki, pożegnanie.