X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16719
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uwalniamy Jasia i Małgosię. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich

Temat: Uwalniamy Jasia i Małgosię

Cele zajęć:
cel główny: stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dziecka poprzez zadania stawiane przez nauczyciela

Cele operacyjne:
-dz. zna treść bajki „Jaś i Małgosia”;
-podaje tytuł bajki rozwiązując zagadkę;
-współpracuje w grupie;
-aktywnie uczestniczy zabawach integracyjnych;
-rozpoznaje poznane cyfry(1-4), przelicza poprawnie wskazane elementy;
– porównuje liczebność elementów poprzez układanie w pary;
-rozróżnia stronę lewą i prawą;
-doskonali umiejętność chwytu pęsetkowego przebierając ziarna (przygotowanie do nauki pisania)
-dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
-potrafi przeczytać wyraz lub zdanie (dla dzieci chętnych);
-docenia wartość niesienia pomocy innym i przełamuje lęk wobec postaci Baby Jagi

Przebieg zajęć:
I Zaciekawienie

Przywitanie i podanie celu zajęć (na dywanie w kręgu ); rozwiązanie przez dzieci zagadki dotyczącej tytułu bajki:
„Z jakiej wyszliśmy bajki?
To my brat i siostrzyczka,
Znaleźliśmy w lesie słodką chatkę
I zjedliśmy z jej dachu pierniczka,
nie mamy na imię Staś i Zosia,
Bo my jesteśmy....(Jaś i Małgosia)

II Prezentacja bajki i wykonanie zadań

Przedstawienie treści bajki – opowiadanie przez N-la bajki z czynnym udziałem wybranych dzieci (Jasia, Małgosi i drwala) oraz N-la jako Baby Jagi
Treść bajki opowiadanej przez N-la.
Na skraju wielkiego lasu mieszkał drwal ze swoją drugą żoną i dwójką dzieci. Chłopiec miał na imię Jaś, a dziewczynka Małgosia. Mimo, że drwal pracował coraz ciężej brakowało im nawet na pożywienie.
Pewnego wieczoru macocha, powiedziała do męża: „Jutro rano wyprowadzisz dzieci do lasu i zostawisz je tam własnemu losowi. Jeśli tego nie uczynisz, wszyscy pomrzemy z głodu.” Drwal nie chciał wyprowadzić dzieci do lasu, ale w końcu uległ namowom kobiety.
Jaś nie spał i słyszał całą rozmowę. Nocą wyszedł na dwór i nazbierał białych kamyków, które lśniły w świetle księżyca.
Rano drwal udał się ze swoimi dziećmi do lasu. Jaś znając zamiary ojca, rzucał po drodze białe kamyki zaznaczając w ten sposób drogę powrotną. Gdy doszli na miejsce ojciec kazał im zaczekać, aż skończy pracę i wróci po nie. Niestety dzieci nie doczekały się na jego przyjście. Gdy zapadła noc białe kamyki zaczęły błyszczeć i wskazały dzieciom powrotną drogę. Macocha nie ucieszyła się z powrotu Jasia i Małgosi do domu. Minął jakiś czas. W domu panowała bieda. Macocha znów zaczęła przekonywać męża, żeby pozbyć się dzieci. Drwal opierał się namowom żony, ale w końcu zrobił tak jak ona kazała. Rankiem ruszył z dziećmi do lasu. Jaś tym razem rzucał po drodze okruchy chleba. Dzieci nie mogąc doczekać się na ojca same zaczęły szukać drogi powrotnej. Niestety okruszki chleba zjadły ptaszki i dzieci nie znalazły drogi do domu. Zrobiło się ciemno, Jaś z Małgosią ze zmęczenia usnęli. Kiedy rano obudzili się zaczęli błądzić po lesie, aż dotarli na polanę, gdzie stała chatka. Byłą ona zrobiona z różnych pysznych ciastek: pierników polanych czekoladą, lukrem. Głodne dzieci zaczęły jeść kawałki słodkiej chatki. Wtem z chatki wyszła Baba Jaga i zaczęła krzyczeć na dzieci. Potem uwięziła je w chatce.

Wykonywanie zadań przedstawionych przez Babę Jagę:
(Zmiana miejsc do ławek)
Zadanie 1
Utrwalenie kształtu poznanych cyfr przeliczanie elementów
N.: Czy chcecie, żebym uwolniła Jasia i Małgosię?
N.: Musicie wykonać pewne zadania. Pierwszy waszym zadaniem będzie pomalowanie tylu piernikowych serduszek, ile wskazuje cyfra.
Dzieci otrzymują karty pracy, na których wypełniają kontury tylu serduszek ile wskazuje cyfra umieszczona obok
Zadanie2
Rozdzielanie ziaren, porównywanie liczebności

N: Teraz chciałabym, abyście pomogli Jasiowi i Małgosi ugotować zupę. Będziecie musieli przebrać groch od fasoli. Po prawej stronie kartki połóżcie fasolę, a po lewej groch.
N.: Jak sprawdzić, których ziarenek jest więcej; fasoli, czy grochu?
N. Kto ma pomysł, jak to zrobić?
Dzieci porównują liczebność elementów(grochu i fasoli) układając je parami

Zadanie 3
Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence ” Boogie Woogie”
N.: Teraz musicie mnie rozweselić, może razem zabawimy się przy muzyce?
Wszyscy wykonują ruch do piosenki

Zadanie 4
Analiza i synteza słuchowa wyrazów: fartuszek, koszula, palto, chusta, but, kapelusz, skarpety

N.: Waszym kolejnym zadaniem będzie pomóc Jasiowi i Małgosi rozwiesić pranie.
N. Pokazuje kolejno wycięte z papieru „wyprane” rzeczy Baby Jagi i prosi wybrane dzieci do dokonania analizy, syntezy słuchowej danego wyrazu. Następnie dz. wiesza pranie na sznurku.
Zadanie 5
Czytanie wyrazów lub zdań -zadanie dla Jasia i Małgosi lub innych chętnych dzieci
N.: Mam tutaj koszyczek z jajkami, ale to są takie specjalne jajka niespodzianki, w każdym żółtym jajku jest wyraz do przeczytania, a w jajku innego koloru jest do przeczytania zdanie. Kto jest taki odważny i podejmie się tego zadania może Jaś i Małgosia?
Chętne dzieci czytają wyrazy lub zdania

III Zakończenie zajęć- podsumowanie i podziękowanie za wspólną zabawę

N.: Wszyscy dzielnie spisaliście się uwolnię więc Jasia i Małgosię, a ponieważ nie jestem taka straszna na jaką wyglądam w nagrodę dam im jeszcze klejnoty, żeby mogli wrócić do domu i nie doznać więcej biedy.
Na koniec powiedzcie mi czy warto pomagać innym?
N.: Czy Baba Jaga to straszna postać? Czy boicie się jej?
N. Dziękuje za wspólną zabawę. Wspaniale staraliście się, aby wykonać zadania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.