KONSPEKT ZAJĘĆ
REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
Uczestnik zajęć: wychowanek z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, czterokończynowe porażenie dziecięce spastyczne, oczopląs oraz całkowity brak reakcji na bodźce świetlne.
Czas trwania zajęć: 2 godziny (czas trwania zajęć zależy od możliwości psychofizycznych wychowanka w danym dniu)
Prowadzący zajęcia: Anna Czachor
Cel ogólny: Usprawnianie zmysłów. Rozwijanie komunikacji pozawerbalnej.
Cele szczegółowe: - świadomie używa słowa „tak” lub „ nie” - przekłada orzechy z miski do pudełka - wdraża się do zachowania zasad higieny osobistej- przyzwala na stosowanie wybranych kosmetyków - reaguje odruchem orientacyjnym na bodźce dotykowe, czuciowe, słuchowe oraz smakowe
Metody: polisensoryczna stymulacja, modyfikacji zachowań - reaguje na polecenia, słowna, masaże, neuromotoryczna terapia ustno-twarzowa wg.Castillo- Moralesa, elementy Dennisona, Poranny Krąg
Środki dydaktyczne: nagrania muzyczne, komunikator, materac, wałki rehabilitacyjne, balon, bębenek, pudełko, ziarna zbóż i słonecznika, orzechy, cytryna, olejek cytrynowy, szablon – leniwa ósemka, masażer, kosmetyki
PRZEBIEG ZAJĘĆ -według stałego schematu
I. Rozpoczęcie zajęć 1.Prezentacja symbolu zapowiadającego rozpoczęcie zajęć- słuchanie utworu „Wiosna”-Vivaldi 2.Powitanie- wykorzystanie komunikatora
II. Ćwiczenia zmniejszające napięcie mięśniowe- na materacu 1. Prezentacja symbolu zapowiadającego ćwiczenia na materacu – wąchanie zapachu cytrynowego 2.Stymulacja dotykowo- czuciowa w obszarze kończyn górnych i dolnych z wykorzystaniem masażu ręcznego i mechanicznego 3.Wyzwalanie aktywności własnej poprzez ćwiczenia z wykorzystaniem wałków rehabilitacyjnych oraz balona
III. Praca z ręką 1.Prezentacja symbolu zapowiadającego ćwiczenia – dźwięk bębenka
2.Ćwiczenia manipulacyjne rozluźniające oraz usprawniające pracę rąk i dłoni - wkładanie rąk do miski z ziarnami - zachęcanie do samodzielnego wkładania ręki oraz poruszania palcami
- posypywanie dłoni - wspólne mieszanie, uderzanie o powierzchnię 3. Ćwiczenia usprawniające chwytanie - chwytanie orzechów - wyrzucanie orzechów z miski do wózka - przekładanie orzechów z miski do pudełka 4.Ćwiczenia w zakresie przekraczania linii środka ciała- rysowanie leniwych ósemek przy piosence „Maluj motyla”
IV. Wdrażanie do przestrzegania higieny osobistej 1. Prezentacja symbolu zapowiadającego -włożenie chusteczki nawilżanej do ręki 2. Poszukiwanie w plecaku kosmetyczki oraz rozpoznawanie dotykowe kosmetyków 3. Użycie wybranych kosmetyków 4. Mycie i wycieranie rąk w łazience
V. Ćwiczenia komunikacyjne 1.Prezentacja symbolu zapowiadającego- smakowanie cytryny z cukrem
2.Masaż twarzy według Castillo- Moralesa 3.Rozmowa z chłopcem o najbliższej rodzinie- nadawanie intencji komunikacyjnych wypowiadanym dźwiękom
VI. Zakończenie zajęć 1.Relaksacja przy muzyce –wózkoterapia 2.Zakończenie zajęć z wykorzystaniem gestu „koniec”