Konspekt zajęć z aktywności poznawczej
Grupa : „Misiaczki” – 3-latki
Data: 24-04-2012
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat: „Kwiecień- plecień ” – zabawy dydaktyczne.
Cel z Podstawy Programowej:
Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne
Cele ogólne:
Poznawczy:
- Zapoznanie z przysłowiem dotyczącym miesiąca kwietnia oraz z cechami charakterystycznymi wczesnej wiosny
- Uprzystępnienie malarstwa jako środka wyrazu
- Poszerzanie słownika czynnego i biernego dzieci
Kształcący:
- Wdrażanie do uważnego słuchania oraz właściwego odbioru
dzieł sztuki w postaci reprodukcji obrazów
- Kształtowanie umiejętności właściwego posługiwania się pędzlem
- Doskonalenie płynności i celowości ruchu
- Stymulowanie procesów twórczego myślenia
Wychowawczy:
- Uwrażliwianie na wartości estetyczne takie jak piękno, harmonia i barwa.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, metoda zadań otwartych,
metoda zadań zamkniętych
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: reprodukcje obrazów ze zbiorów własnych dotyczących pór roku, sylwety bałwanka i stokrotki (po 10 sztuk), nagranie z muzyką klasyczną,
Środki dydaktyczne: kolorowanki dla wszystkich dzieci,farby plakatowe, pędzle.
Przebieg zajęć:
1.Zaproszenie dzieci do koła i powitanie piosenką.
2.„Kwiecień - plecień”- śpiew przy obrazku inspiracją do rozmowy kierowanej dotyczącej wiosny i jej cech charakterystycznych. Zapoznanie z przysłowiem „Kwiecień – plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata”.
3.„Przeplatamy” – zabawa ruchowa ze śpiewem. Wspólne tworzenie ilustracji ruchowej do piosenki. Próby wspólnego śpiewania.
4.„Malowane pory roku” – zabawa dydaktyczna. Prezentacja przygotowanych reprodukcji, klasyfikacja na poszczególne pory roku, przeliczanie i porównywanie. Zwrócenie uwagi na barwy oraz charakter reprodukcji, wdrażanie do skupiania uwagi na obrazie i przygotowywanie do odbioru dzieł sztuki.
5.„Kwietniowy figiel” – zabawa ruchowa przy muzyce z elementem orientacyjno – porządkowym. Przyporządkowywanie symboli do właściwych pór roku. Swobodna interpretacja ruchowa fragmentu muzyki klasycznej według ustalonej reguły.
6.„Mali artyści” – malowanie farbami plakatowymi wybranych symboli.
7.Podziękowanie za wspólną zabawę.