Konspekt zajęć otwartych z zakresu edukacji matematyczno- językowej z elementami plastyki i muzyki
Grupa: 3- latki „Misie”
Data: 13.06.2012r.
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat: „Ruszamy w wakacyjną podróż” – zabawy dydaktyczne.
Cele z Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego:
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
Cele ogólne:
Poznawczy: zapoznanie dzieci z różnorodnością sposobów podróżowania
Kształcący: - kształtowanie umiejętności starannego kolorowania w obrębie konturu z dbałością o właściwy dobór barw,
- kształtowanie umiejętności skupiania uwagi podczas obcowania z literaturą dziecięcą
- doskonalenie płynności i celowości ruchu wykonywanego podczas zabaw i ilustracji ruchowych
Wychowawczy: wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo własne i innych oraz przejawiania zachowania oczekiwanego przez dorosłych w sytuacjach nowych dla dziecka
Metody: rozmowa, pokaz, met. zadań otwartych, met. zadań zamkniętych
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: książka M. Strzałkowskiej
„Pan Spirydion Podróżalski”, nagrania z muzyką klasyczną
Środki dydaktyczne: kredki ołówkowe i bambino, kolorowanki
przedstawiające różne środki transportu
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie wszystkich piosenką powitalną „Dzień dobry witam was”
2.„Wakacje tuż tuż” – rozmowa kierowana dotycząca zbliżających się wakacji i sposobu na ich spędzanie.
3.„Sylabowe wagoniki” – zabawa językowa. Doskonalenie umiejętności dokonywania syntezy sylabowej wyrazów trzy i czterosylabowych, związanych tematycznie z wakacjami.
4.„Niech żyją wakacje” – zabawa ilustracyjna z piosenką.
5.„Pan Spirydion Podróżalski” – praca z książką M. Strzałkowskiej. Wdrażanie do skupiania uwagi na słowie czytanym; rozmowa na temat sposobów podróżowania przedstawionych w książce.
6.„Dwa pociągi” – zabawa ruchowa z muzyką. Zachęcanie rodziców do udziału w zabawie.
7.„Samolot” – zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej do słów nauczycielki z elementami ćwiczeń oddechowych.
8.„Bądźmy bezpieczni” – quiz dotyczący podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas podróży.
9.„Płyniemy statkiem” – matematyczna zabawa ruchowa z elementami określania podstawowych stosunków przestrzennych, przeliczania oraz porównywania.
10.„Samochodziki” – zabawa ruchowa.
11.„Moja wymarzona podróż” – rozmowa kierowana kształtująca twórcze myślenie. Wdrażanie do budowania dłuższych wypowiedzi na dany temat.
12.„Statkiem czy samolotem?” – zabawa plastyczna. Kolorowanie wspólnie z rodzicami wybranych przez dzieci kolorowanek tematycznych ze zwróceniem uwagi na precyzyjną pracę w obrębie konturu i właściwy dobór kolorów.
13.Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach.