SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEDSZKOLNYCH - 6-latki
PROWADZĄCA: Anna Agnieszka Wardęcka
TEMAT BLOKU: „Wiosna i Święta Wielkanocne”
TEMAT DNIA: „Pisanki, kraszanki”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty CD z podkładami melodycznymi, dekoracje dotyczące Świąt Wielkanocnych, tekst zabawy – załącznik 1, treść wierszy załącznik nr 2, przedmioty: krokusy, gałązki wierzbowe, baranek, pisanka; ilustracje: bociana, dzieci z koszyczkami wielkanocnymi, stołu wielkanocnego, tekst piosenki załącznik nr 3; tekst opowiadania – załącznik nr 4,
biały obrus, stół dzbanek z baziami, koszyczek z pisankami, mazurki, babeczki, kiełbasa, wędliny, zając z czekolady, baranek wielkanocny; kolorowe kwiaty z bibuły, motyle, strona Internetowa: www.gry.pl.
METODY:
słowne (, rozmowa kierowana),
oglądowe ( obserwacja, pokaz)
czynne
CELE OGÓLNE ( hasła programowe):
Doskonalenie umiejętności muzycznych, tanecznych, plastycznych.
Nabywanie wiadomości o Świętach Wielkanocnych.
Doskonalenie umiejętności pracy z komputerem.
CELE SZCZEGÓLOWE ( instrumentalne):
Sfera poznawcza:
dz. zna niektóre zwyczaje związane z Wielkanocą,
dz. zna tekst życzeń wielkanocnych,
dz. potrafi przeliczać liczebnikami głównymi w zakresie 5.
Sfera kształcąca:
dz. ćwiczy mięśnie twarzy, języka, policzków i warg,
dz. zaprezentuje wiersze związane z Wielkanocą, ilustracje treści wierszy,
dz. zaprezentuje piosenki pt.: „ Święta Wielkanocne”, „Daj rękę wiosenko” zainscenizuje ruchem, kwiatami piosenkę „ Jesteśmy kroplami tęczy”,
dz. wysłucha opowiadanie czytane przez nauczycielkę pt.: „ Na wielkanocnym stole”, nazwie potrawy wielkanocne, jakie znajdowały się na stole,
dz. wskaże największego i najmniejszego motyla,
dz. pokoloruje motyla według swojego pomysłu lub tak samo jak z prawej strony przy użyciu programu komputerowego Paint.
Sfera wychowawcza:
dz. aktywnie uczestniczy w zajęciach.
LITERATURA:
1. „ Pory roku” karty pracy dla nauczyciela I. Polkowska
2. „ Słoneczna biblioteka” Elżbieta Czerwińska, Małgorzata Narożnik
3. „ Tańce i zabawy dla grupy” wydawnictwo KLANZA, B. Weiser, E. Weiligenbrunner, R. Rabenstein, T. Wimmer.
4. „ Tańce i zabawy dla grupy” wydawnictwo KLANZA, B. Weiser, E. Weiligenbrunner, R. Rabenstein, T. Wimmer.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozmowa nauczyciela na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ćwiczenia mięśni twarzy, policzków, języka, warg na podstawie zabawy pt.: „ Pani w buzi”.
Załącznik 1
Zabawa „ Pani w buzi”
Pewnego dnia pani, która mieszka u każdego w buzi, robiła wielkie porządki.
Najpierw umyła dokładnie ściany ( przesuń język w stronę policzków, w środku buzi).
Podłoga też była brudna, więc umyła je bardzo dokładnie ( przesuń język w kierunku dolnych dziąseł).
Okna też musiały zostać umyte ( zęby).
Najpierw umyła ich stronę zewnętrzną a potem od środka.
Część okien była otwarta ( miejsce po zębach, które wypadły) i ich nie myła.
Potem umyła schody w przedsionku ( język wysuwa się w stronę dolnej wargi i wsuwa na brodę).
Komin też musiał być wyczyszczony ( język w kierunku nosa).
Na koniec wytrzepała dywany ( wyciągnij język, pochyl głowę i potrząśnij nią).
W ten sposób dom został wysprzątany.
2. Prezentacja wierszy związanych z Wielkanocą przez uczniów, wskazywanie sylwetami przedmiotów, ilustracji treści wierszy.
Załącznik 2
Wiersze związane z Wielkanocą :
Koło drogi przy wierzbinie ,
jasny strumyk sobie płynie,
a na łące, tam u kładki,
zkwitnęły pierwsze kwiatki.
Biały bocian w górze lata,
co obleciał kawał świata.
Biegną dzieci z śmiechem, krzykiem
i stanęły nad strumykiem;
zadzierają w górę głowę,
rwą gałązki, rwą wierzbowe.
Cieszymy się ze święconki,
z jajeczka i baranka.
Z całej pięknej przyrody
wielkanocnego poranka.
Nadchodzą piękne święta,
wszyscy się z nich radują.
I każdy śpiewa w duszy
wesołe Alleluja!
Dzielimy się jajkiem
i starsi i mali,
abyśmy się wszyscy
serdecznie kochali.
3. Prezentacja piosenki pt.: „ Święta Wielkanocne”,
inscenizowanie piosenki ruchem.
Załącznik 3
„ Święta Wielkanocne”
( tekst piosenki)
I
Skacze drogą zając, skacze pomalutku.
Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku.
Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu.
Każdemu zostawia prezent po kryjomu.
REF.: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem,
Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne.
II
Idą chłopcy drogą, idą pomalutku.
Przykucnęli cicho, hop i już w ogródku.
Naraz śmiech i wrzawa, śmigus – dyngus krzyczą
i dziewczynki łapią i wodą je chlapią.
REF.: ...
4. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę pt.: „ Na wielkanocnym stole”, nazywanie potraw wielkanocnych.
Wspólne przygotowanie stołu wielkanocnego z potrawami.
Załącznik 4
„ Na wielkanocnym stole”
Wielonocny stół nakryty bielutkim obrusem. Na ten obrus dzbanuszek wskoczył jednym susem. Z dzbanuszka zerkają aksamitne bazie. Ha ! Jesteśmy pierwsze, przynajmniej na razie. Niezbyt długo same na stoliczku stały. Wnet się zjawił koszyczek pisanek wspaniałych. Jedna w paski, druga w gwiazdki, trzy następne w kwiaty. Ta w kropeczki, ta w listeczki... . Wybór przebogaty! Każda sobą zachwycona i bardzo przejęta: dzięki nam tak kolorowe mogą być te święta!
Usłyszały to mazurki, ślicznie lukrowane. Roześmiały się serdecznie: pisanki kochane, śliczne macie wzorki, takie korowe, lecz my do schrupania jesteśmy gotowe. Każdy lubi w święta smacznie podjeść sobie, no, a wy służycie tylko ku ozdobie. Tak, tak – przytaknęła babeczka rumiana, podjeść sobie trzeba od samego rana. Zgoda – rzekła kiełbasa, strojąc dumne miny: Kto chce sobie podjeść sięga po wędliny. Ja – rzekł zając z czekolady- jestem cały w złocie i przynoszę grzecznym dzieciom słodziutkie łakocie. Coraz głośniej się spierały świąteczne przysmaki.
Nagle ktoś dołączył do nich. Patrzą kto to taki... To baranek wielkanocny stanął sobie z boku i powiedział cichuteńko: Przyniosłem wam pokój.
Już pogodne są mazurki, babka uśmiechnięta. Zajączek się cieszy:
Niech nam żyją święta!
5. Prezentacja piosenki pt.: „ Jesteśmy kroplami tęczy” z wykorzystaniem kwiatów.
6.Przeliczanie motyli liczebnikami głównymi, wskazywanie największego i najmniejszego.
7.Korowanie motyla według wzoru z wykorzystaniem programu komputerowego Paint. ( www.gry.pl)
8. Prezentacja piosenki pt.: „Daj rękę wiosenko”, inscenizowanie piosenki ruchem.
9. Pożegnanie się piosenką pt.: „Zajęcia skończone”, inscenizowanie ruchem piosenki.