Scenariusz lekcji języka angielskiego
1. Nauczyciel prowadzący zajęcia: Magdalena Ratajczyk
2. Klasa: VIb (dz.)
3. Data zajęć: 15.12.2010
4. Przedmiot: Język angielski
5. Temat zajęć: Revision of grammar is not the lesson which has to be boring!
6. Cel główny:
Uczennice:
• utrwalą zagadnienia gramatyczne z czterech ostatnich jednostek tematycznych (zdania z użyciem struktur: „too”, „enough”, „which”, „where”, „who”, „someone”, „something”, „somewhere”, „anything”, „anyone”, „anywhere”, „nothing”, nowhere”, noone”)
7. Cele operacyjne:
Uczennice:
• wyjaśnią koleżance/ klasie teorię związaną z omawianymi wcześniej zagadnieniami gramatycznymi
• odpowiedzą na pytania typu: prawda/ fałsz dotyczące omawianych wcześniej zagadnień tematycznych
• wypowiedzą się na temat stylu ubioru osób na obrazkach
• ułożą zdania z wylosowanymi strukturami gramatycznymi (praca w grupie)
• ułożą wypowiedzi z wybranymi strukturami gramatycznymi (praca indywidualna)
• podejmą współpracę w parze, grupie
• dokonają podsumowania zajęć, powiedzą czego się dowiedziały, co zrozumiały, co je zaskoczyło, nad czym zaczęły się zastanawiać, co utrwaliły, przypomniały, co im się podobało, nie podobało
8. Metody nauczania:
• rozmowa kierowana
• metody aktywizujące
• metoda zadaniowa
9. Pomoce dydaktyczne:
• obrazki
• podręcznik, ćwiczenia
• pudełko zawierające zdania typu: true/ false na paseczkach
• karty do zabawy: kółko/ krzyżyk, magnesy
10. Tok zajęć:
• Powitanie w j. angielskim
• Wybór „secret student” (sekretnego ucznia) – uczniowie nie wiedzą kto został wybrany sekretnym uczniem, osoba taka jest uważniej obserwowana przez nauczyciela w trakcie zajęć, jeżeli zasłuży – będzie aktywnie i ładnie pracować – pod koniec lekcji otrzymuje pochwałę do zeszytu kontaktowego)
• Podanie tematu zajęć - wspólne określenie celu lekcji, zwrócenie uwagi na jej najważniejsze elementy
• Uczennice czytają zagadnienia: „Już wiem” z podręcznika, gdzie wyjaśniane są zagadnienia gramatyczne; po chwili zamykają podręcznik i próbują własnymi słowami wytłumaczyć zagadnienie koleżance/ całej klasie (nauczyciel monitoruje pracę dziewczynek, szczególnie tych mających problemy z nauką j. angielskiego)
• Uczennice losują z pudełka zdania, które podsumowują zagadnienia gramatyczne z ostatnich lekcji; ich zadaniem jest odpowiedzieć czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe, jeśli fałszywe – wyjaśniają dlaczego (wydłużanie czasu oczekiwanie na odpowiedź, wykorzystanie błędnych odpowiedzi uczennic, zastosowanie techniki: koło ratunkowe – telefon do przyjaciela)
• Nauczyciel pokazuje uczennicom obrazki, na których przedstawione są osoby w różnych strojach; uczennice budują wypowiedzi na temat obrazków stosując wyrażenia: „too” oraz „enough”
• Zabawa językowa: „Crosses and naughts” – nauczyciel dzieli uczennice na dwie grupy (w zależności od daty urodzenia), dziewczynki grają w „kółko/ krzyżyk” – mogą wstawić odpowiedni znak, jeśli ułożą poprawne zdanie z wylosowanym słowem (utrwalenia struktur gramatycznych); nauczyciel dba o to, by wypowiadały się różne osoby
• Nauczyciel wiesza na tablicy obrazki przedstawiające dwie różne sytuacje; uczennice pisemnie budują wypowiedz i na temat obrazków, używając różnych, utrwalanych podczas lekcji, struktur gramatycznych; uczennice prezentują wypowiedzi ustnie
• Zadanie pracy domowej, wyjaśnienie jej przez uczniów
• Samoocena uczniowska: uczniowie wypowiadają się na temat tego, czego dziś się nauczyli, co utrwalili, co ich zaskoczyło, nad czym zaczęli się zastanawiać, co powinni zapamiętać, co im się podobało/ nie podobało podczas zajęć
• Ocena pracy uczennic podczas zajęć
• Pożegnanie w języku angielskim
Opracowała: xxxxxxxxxxxxxxx