X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16599
Przesłano:
Dział: Świetlica

Scenariusz zajęć świetlicowych: Żyjemy bezpieczniej - spotaknie z pracownikiekm Straży Pożarnej

SCENARIUSZ ZAJĘC ŚWIETLICOWYCH
TEMAT : ŻYJEMY BEZPIECZNIEJ –
SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM STRAŻY POŻARNEJ

CEL OGÓLNY: przybliżenie dzieciom pracy straży pożarnej, wdrażanie do większego
dbania o własne zdrowie i życie.
CELE OPERACYJNE:
- rozumie skutki niebezpiecznych zachowań, zabaw,
- rozumie powagę sytuacji zagrożenia,
- adekwatnie do sytuacji ocenia postępowanie innych,
- wie jak należy zachować się w razie pożaru lub innego, niebezpiecznego zdarzenia,
- umie udzielić pomocy – zna numer alarmowy straży pożarnej, prawidłowo przeprowadza rozmowę zgłaszając zagrożenie,
- prawidłowo reaguje na sygnał podczas zabawy ruchowej,
- bierze aktywny udział w zajęciach.
METODY PRACY (WG CZ.KUPISIEWICZA)
• metody oparte na słowie: opowiadanie, opis, dyskusja, praca z książką;
• metody oparte na obserwacji : pokaz,
• metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych;
• metody aktywizujące: burza mózgów, sytuacyjna, inscenizacji, problemowa.
FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa jednolita
- zbiorowa
CZAS ZAJĘĆ - 2 GODZINY LEKCYJNE

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie grupy. Wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Słuchanie opowiadania Barbary Ciemskiej z cyklu „ Bezpieczny świat – Zapałka”. Ocena postępowania kotka.
3. Zapalenie przez nauczyciela zapałki – dzieci wzywają straż pożarną.
Nauczyciel włącza sygnał dźwiękowy straży i do pomieszczenia wchodzi zaproszony gość – strażak.
4. Przywitanie gościa. Rozmowa na temat przyczyn powstawania pożarów, bezpiecznego postępowania w różnych sytuacjach życiowych, okoliczności wzywania pomocy. Słuchanie opowiadania strażaka, oglądanie sprzętu strażackiego.
5. Ustalenie, jaki jest numer alarmowy straży pożarnej – rozsypanka cyfrowa – dzieci układają numer straży pożarnej i przyklejają na osobna kartkę.
6. Zasady powiadamiania służb ratowniczych
- Wykręcam numer telefonu alarmowego.
- Witam się.
- Podaję swoje imię i nazwisko.n
- Mówię co się wydarzyło.
- Podaję adres zdarzenia.
7. Scenki dramowe – dzieci odgrywają sytuacje, w których potrzebna jest pomoc straży pożarnej :
- Wypadek samochodowy na ulicy przy twoim domu. Zderzyły się dwa auta. Są ranni !
- Jesteś w domu z babcią. Nagle babcia straciła przytomność!
- Do mieszkania twojego sąsiada włamuje się złodziej.
- Wybuchł pożar w twoim mieszkaniu !
Uzmysłowienie dzieciom, że po straż można dzwonić nie tylko w wypadku pożaru.
8. Zabawa ruchowa : „Pożar” – dzieci biegają swobodnie po sali. Na sygnał biorą skakanki do ręki i udają, że gaszą pożar. Po sygnale : „Pożar ugaszony” –rozbiegają się znów swobodnie.
9. Zakończenie – podziękowanie i pożegnanie Gościa. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.