Numer: 16593
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy plastycznej w grupie dzieci 4-letnich "Wyczarowane kolory"

Temat zabawy: Wyczarowane kolory.

Cele:

•zapoznanie ze sposobem uzyskiwania kolorów pochodnych poprzez mieszanie farb w kolorach podstawowych,
•zachęcenie dzieci do eksperymentowania z farbami,
•stworzenie dzieciom możliwości przeżywania sukcesu i radości z efektów samodzielnej pracy,
•podnoszenie poczucia własnej wartości, budowanie pewności siebie,
•utrwalenie umiejętności posługiwania się pędzlem i farbą.

Metody: aktywizujące

Formy: zbiorowa, indywidualna

Pomoce: farby w kolorach podstawowych: czerwonym, niebieskim, żółtym, papier kolorowy - po jednym arkuszu dla każdego dziecka ( czerwone, żółte, niebieskie, zielone, pomarańczowe, fioletowe ), arkusze białego papieru, pędzle, pojemniki z wodą, podkładki, ściereczki, kaseta „Miś i Margolcia” z nagraniem piosenki „Farby”.

Przebieg:

1.Wyczarowywanie kolorów poprzez mieszanie farb.

Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy, a następnie maluje na dużych kartkach papieru kropki w kolorze żółtym, czerwonym i niebieskim.
Następnie prosi dzieci, aby powiedziały w jakim kolorze są namalowane przez nią kropki.
Nauczycielka wybiera kolejno dzieci, które będą pomagały zaczarować farby.

- Pierwszy czarodziej maluje po żółtej kropce farbą niebieską.
- Drugi czarodziej maluje żółtą farbą po czerwonej kropce.
- Trzeci czarodziej maluje po kropce czerwonej farbą niebieską.

Pozostałe dzieci obserwują co się dzieje podczas mieszania farb. Przypominają jaki kolor był na początku, jakim kolorem malowało dziecko-czarodziej i ostatecznie jaki kolor powstał.
Na koniec ustalamy jakie farby należy zmieszać, aby otrzymać kolor zielony, jakie aby powstał pomarańczowy a jakie fioletowy.

3.Zabawa ruchowa „Farby”.

Każde z dzieci otrzymuje farbę ( w zabawie kartonik w kolorze: żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym, pomarańczowym lub fioletowym).
Na sygnał – pokazanie kolorowego kartonika i słowa: Poproszę o kolor ... ( np. fioletowy), wybiega dziecko, które ma farbę, w tym kolorze lub para dzieci, których farby po zmieszaniu dadzą kolor, o który poproszono.

4. „Malowanie – czarowanie” – indywidualna praca dzieci.
Dzieci siadają przy stolikach i samodzielnie próbują mieszać farby w kolorach podstawowych, aby uzyskać kolor pomarańczowy, zielony i fioletowy. W czasie malowania słuchają piosenki pt. „Farby” z kasety „Mis i Margolcia”.

5.Ekspozycja prac.

Prace eksponujemy na tablicy, porównujemy kolory, które udało nam się wyczarować. Nauczycielka zachęca dzieci do zaprezentowania „umiejętności – czarowania” w domu przed rodzicami.

opracowała i przeprowadziła: Alina Cielecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.