SCENARIUSZ ZABAWY LOGOPEDYCZNEJ
Temat : Wchodzi kotek po drabinie - utrwalenie głoski „ r „
Cele:
•utrwalenie głoski „ r” w sylabach: dra, dro, dru, dry i wyrazie „drabina”,
•pionizacja języka,
•stosowanie liczebników głównych i porządkowych w zakresie 1- 5
•ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości.
Metody:
•ćwiczenia narządów artykulacyjnych,
•ćwiczenia sensoryczne
Forma: indywidualna.
Pomoce: książka o zwierzętach z obrazkami do ćwiczeń sensorycznych, obrazki przedstawiające kota oraz drabinę.
Przebieg:
1. Zabawa artykulacyjna "Jedziemy szukać kotka" . Tramwaj jedzie – la la
Tramwaj zatrzymuje się na przystankach – sssssssssssssssss ( zęby złączone). Tramwaj nabiera prędkości - dra dra dra dro dro dro dre dre dre dru dru dru dry dry dry
2. Oglądanie i głaskanie kota na obrazku w książce z ilustracjami do ćwiczeń sensorycznych.
3. Wspólna recytacja wiersza J. Porazińskiej Wchodzi kotek po drabinie. Logopeda mówi tekst wiersza, dziecko uzupełnia tekst słowami : po drabinie, po drabinie.
4. Przeliczanie na obrazku szczebli drabiny. Stosowanie liczebników głównych ze wskazaniem konkretnego elementu.
5. Określanie, na którym szczeblu siedzi kotek.
Logopeda przesuwa kotka na kolejne szczebelki drabiny podając ich nazwy ( określenia liczebników porządkowych). Następnie logopeda przesuwa kotka, a jego miejsce na drabinie określa dziecko.
6. Wspólna recytacja Porazińskiej "Wchodzi kotek po drabinie". Logopeda mówi tekst wiersza, dziecko uzupełnia tekst słowami: po drabinie, po drabinie....
7. Podziękowanie za wspólną zabawę. Zadanie domowe: powtarzanie wiersza i wspólna zabawa z rodzicami.
Opracowanie i prowadzenie: Alina Cielecka