Scenariusz imprezy:
Temat: Pasowanie na przedszkolaka- dzieci 3 letnich-grupa „Muchomorki”
Prowadząca: Marzena Baca-Ludwiczak
Cel:
• wytworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i otwartości
• wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola
• wzmocnienie więzi emocjonalnej z dziećmi i nauczycielem
• zaprezentowanie swoich umiejętności i wiadomości zdobytych w przedszkolu
• rozbudzenie wiary, pewności siebie,
• wspomaganie dziecka w budowaniu pozytywnego obrazu siebie
Cele operacyjne :
Dziecko :
• bawi się zgodnie z rówieśnikami
• śpiewa piosenki
• recytuje wiersze
• inscenizuje ruchem piosenki
Środki dydaktyczne :
• długopis do pasowania
• dyplomy (wykonane techniką komputerową przez nauczycielkę)
• medale z muchomorami (wykonane przez nauczycielkę)
• tablica z tekstem ślubowania, imionami i farba plakatowa
• stroje muchomora jeżyka i kotka
• opaska na głowę z emblematem jabłka i gruszki
Metody:
-słowna-recytacja wierszy, piosenka, objaśnienia , -czynna- stawianie zadań do wykonania,- oglądowa-pokaz
PRZEBIEG :
1. Powitanie
Serdecznie i gorąco witam wszystkich którzy przybyli na dzisiejsze jakże ważne spotkanie. Spotkaliśmy się, ponieważ wszystkie dzieci chciałyby zostać prawdziwymi przedszkolakami. Jest to bardzo ważna przeżycie dla dzieci Ale zanim to nastąpi dzieci mają niespodziankę. Chciałyby zaprezentować wszystko to czego nauczyły się do tej pory. Liczą na mocne i częste brawa. Zapraszamy !
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Powitanie” – wiersz (autor nieznany)
My jesteśmy przedszkolacy,
Wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was powitać,
Opowiedzieć, co tu słychać.
Teraz pora na występy
Każdy dzieciak dziś przejęty.
Mili państwo, posłuchajcie,
Oklaskami nagradzajcie.
2. Piosenka pt. „Nasze zabawki”. 3. Recytacja wiersza J. Suchorzewskiej pt. „Mam 3 lata”.
Mam trzy lata ,trzy i pół
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam ,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka ,
Tańczę , kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
O tchórzliwym koziołeczku,
I o piesku , co był w polu ,
Nauczyłem się w przedszkolu.
4. Piosenka pt. „Kolczasty jeż”.
5. Recytacja wiersza S.Szuchowej pt. „Muchomor” .
Berecik czerwony
ma białe kropeczki.
Nie chcą go brać dzieci
ani wiewióreczki.
Ale mech zielony gwarzy:
Patrzcie, jak mi z nim do twarzy!
6. Piosenka pt. „Leśne ludki” oraz „Myślą żabki”.
7. Recytacja wiersz pt. „ Smaczne owoce”
(ze zbioru Nauczyłem się w przedszkolu, wybór i opracowanie Stanisław Daraszkiewicz,Białystok 1993).
8. Zabawa do piosenki pt. „Czerwone jabłuszko”.
CZĘŚĆ DRUGA
Dzieci udowodniły, że już są prawdziwymi przedszkolakami, więc nadszedł czas na ślubowanie (komentarz nauczyciela). Pani Dyrektor pokazuje dzieciom uroczyście przystrojony długopis i przystępuje do złożenia ślubowania :
Drogie dzieci czy obiecujecie :
- chodzić do przedszkola
OBIECUJEMY
- uśmiechać się dookoła
OBIECUJEMY
-wszystko zjadać ze smakiem
OBIECUJEMY
-być dzielnym przedszkolakiem
OBIECUJEMY
(Odbicie na tablicy z tekstem ślubowania palca umoczonego w farbie każde dziecko pod swoim imieniem).
Po uroczystym pasowaniu nastąpi wręczenie dyplomu. Pani dyrektor gratulując wszystkim przedszkolakom oficjalnie ogłosi że oto w dniu dzisiejszym dzieci zostały prawdziwymi przedszkolakami. Słodki poczęstunek dla wszystkich ,
pożegnanie gości.