Scenariusz zajęć integracyjnych
Grupa wiekowa: 5-6 lat
Prowadząca: Alicja Kozdrowska
Temat: Wesoła podróż dookoła świata
Cele ogólne:
• umożliwienie dzieciom ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności
• integrowanie dzieci zdrowych i niepełnosprawnych podczas wspólnych zabaw
• wyzwalanie pozytywnych uczuć podczas wspólnej zabawy
Cele operacyjne:
Dziecko:
• aktywnie bierze udział w zabawach
• potrafi ilustrować ruchem treść piosenki
• współpracuje z rówieśnikami w zespole
• integruje się w zabawach z dzieckiem niepełnosprawnym
• zna nazwy kontynentów, wie czym się charakteryzują
• myśli twórczo podczas wykonywania plakatu
• wymienia wyrazy kojarzące się z EURO
• zna symbole i barwy narodowe kraju
Metody: podająca, problemowa, aktywizująca ( burza mózgów ), praktycznego działania
Forma: zespołowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: mapa świata z nazwami: kontynentów, Polski, Euro 2012, płyty CD z nagraniami muzyki z różnych kontynentów, płyta z piosenką Mali kibice, duże arkusze kolorowego papieru, gotowe elementy z obrazkami ( wycięte wcześniej przez dzieci ): piłki piłkarze, flaga Polski, godło Polski, kolorowe koła różnej wielkości, farby do malowania palcami, klej, kredki do malowania ciała, duży kolorowy arkusz z napisem Euro 2012, kredki, flamastry
Przebieg zajęć;
1. Powitanie w kole „ Iskierka przyjaźni”- iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk – wędrujący uścisk rąk
2. Zabawa w kręgu „ Przywitaj się...”- witanie się wymienionymi przez nauczyciela częściami ciała, np. przywitajcie się stopami, łokciami, dłońmi, kolanami, głowami, brzuchami, itp.
3. Wprowadzenie do tematu ( Wiktoria daje sygnał do każdej podróży grając na wybranym przez siebie instrumencie )
4. Podróż do Ameryki – zabawa „Szukam przyjaciela”, przy muzyce peruwiańskiej
5. Przystanek Afryka – ilustracja ruchowa piosenki Dżungla
6. Jesteśmy w Azji, z oddali widać Australię, przez „lornetkę” podziwiamy skaczące kangury. Azja słynie z doskonałych masażystów.
Masażyk – dzieci na plecach kolegi wykonują masaż zgodnie z treścią wierszyka, w tle muzyka chińska
Idzie pani, wietrzyk wieje – Idzie
pani: tup, tup, tup (na przemian uderzamy w plecy
końcami palców);
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk (uderzamy jednym palcem);
skacze dziecko: hop, hop, hop
(uderzamy dłonią);
żaba robi długi skok (uderzamy
opuszkami palców w dwie odległe części pleców);
wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu (dmuchamy w szyję);
kropi
deszczyk: puk, puk, puk (delikatnie stukamy wszystkimi palcami); deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup
(uderzamy dłońmi zwiniętymi „w miseczki”);
a grad w szyby: łup, łup, łup (lekko uderzamy pięściami);
świeci słonko (ruchem okrężnym gładzimy dłonią plecy);
wieje wietrzyk (dmuchamy we włosy);
pada deszczyk (stukamy palcami);
czujesz dreszczyk? (lekko szczypiemy w kark).”
7. Zmierzamy do Europy ( mijamy zimną Arktykę, dzieci pokazują jak im zimno). Jesteśmy w Europie, a tu jest nasz kraj Polska. Słychać, odgłosy dochodzące ze stadionu podczas meczu – płyta CD
8. Burza mózgów „Co to jest Euro” – zapisywanie propozycji dzieci na kolorowym arkuszu
9. Wykonywanie plakatów-transparentów zachęcających naszych piłkarzy do gry- praca w zespołach, wykorzystanie wyciętych wcześniej elementów kojarzących się z euro, uzupełnianie prac według własnych pomysłów, wykorzystanie różnorodnego materiału.
10. Pomalowanie twarzy dzieci barwami biało-czerwonymi, prezentowanie swoich plakatów, wspólne śpiewanie piosenki Mali kibice, wykonanie pamiątkowej fotografii.
11. Podziękowanie za wspólną zabawę.