Scenariusz zajęcia z elementami kinezjologii edukacyjnej
P. Dennisona dla dzieci 5-letnich
Temat: W karnawale same bale.
Cele szczegółowe:
dziecko: zna pojęcia : karnawał, maskarada, maska
rozumie i stosuje określenia: przed sobą, za sobą, z prawej strony, z lewej strony, do góry, na dół, na ,pod
szybko reaguje na sygnał dźwiękowy
tworzy zbiory według wybranych właściwości
potrafi rozwiązywać zadania na spostrzegawczość
przelicza elementy zbioru w danym zakresie
wypowiada się pełnymi zdaniami
bierze udział w zabawach tanecznych
umiejętnie posługuje się farbami i pędzlem
ćwiczy koncentrację uwagi
rozwija koordynację wzrokowo - ruchową
Forma organizacyjna:
praca z całą grupą,
praca indywidualna
praca w parach
Pomoce dydaktyczne:
- balony dla każdego dziecka, maski karnawałowe i ich cienie przyklejone na białej kartce, emblematy z balonami różnego koloru dla każdego dziecka, plansza z kolorowymi balonami do pracy indywidualnej dla każdego dziecka, farby, pędzle, wycięte maski z kartonu, nagranie piosenki „ Karnawałowy bal”, utwór „ Różowa pantera”
Przebieg:
Wszyscy są , witam was
zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
1.Każde dziecko otrzymuje po jednym nadmuchanym balonie. Dzieci śpiewają piosenkę : „ Karnawałowy bal” tańczą do niej z balonem w ręce.
2.Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona – dziecko trzyma balonik w prawej wyprostowanej , wyciągniętej przed siebie ręce, kreśli płynnym ruchem leżącą ósemkę , zaczynając od punktu śrokowego na wysokości oczu w lewo do góry. To samo powtarza ręką lewą i obiema rękami.
3.„ Balony” - zabawa dydaktyczna . Uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela np. : Połóżcie balonik przed sobą , za sobą z prawej strony, z lewej strony. Podnieście balonik do góry, opuście na dół itp.
4.Taniec z balonami – dzieci dobierają się parami . Każda para ma jeden balon, z którym będzie tańczyć , trzymając go pomiędzy : głowami, brzuchami, biodrami . Balonu nie wolno podtrzymywać rękami.
5.Zabawa „ Maski i ich cienie” - dzieci siedzą w półkolu na dywanie . W środku leżą maski wykonane z kolorowego brystolu i ich cienie ( czarne przyklejone na białej kartce). Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu maski. Zadaniem dzieci jest odnaleźć cień każdej kolorowej maski i odgadnąć co dana maska przedstawia.
6.Detektyw – balony do pary . Każde dziecko otrzymuje emblemat na szyję z kolorowym balonem. Przy dźwiękach muzyki „ Różowa pantera „ dzieci skradają się i szukają swojej pary. Gdy muzyka milknie pary powinny się już odnaleźć ( zabawę możnia powtórzyć po wcześniejszej wymianie baloników).
7.„ Porządkujemy balony” - praca indywidualna. Każde dziecko otrzymuje kopertę z planszą z kolorowymi balonami. Zadaniem dziecka jest dopasowanie w brakujące miejsca na planszy odpowiednich baloników. Segregowanie balonów według kolorów , przeliczanie ich w określonym zakresie.
8.„Maskarada” - zabawa dydaktyczna. Utworzenie zasłony z koca( mogą ją przytrzymywać wybrane dzieci). Czworo dzieci wchodzi za koc , zakłada maski i zza zasłony wystawia tylko głowę . Dzieci odgadują imiona kolegów.
9.„ Maska” - malowanie farbami według własnego pomysłu wyciętych z kartonu masek, ozdabianie ich brokatem. Mocowanie z pomocą nauczyciela gumek. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
Opracowała: mgr Elżbieta Bienkiewicz