Numer: 16544
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne liście. Scenariusz zajęcia z elementami modelu edukacyjnego "Naturalna nauka języka"

Scenariusz zajęcia z elementami modelu edukacyjnego „Naturalna nauka języka”

Data: 25.10.2010r.

Grupa: dzieci sześcioletnie

Prowadząca: Edyta Klocek

Temat: „Jesienne liście” - słuchanie wiersza Bożeny Formy połączone z wykonaniem
ćwiczeń przygotowujących do nauki czytania i pisania oraz kształtujących pojęcia matematyczne w oparciu o tekst wiersza

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi oraz percepcji słuchowej
- rozwijanie mowy
- rozwijanie umiejętności odczytywania kodu graficznego

Zespoły i karty pracy (prace zróżnicowane ze względu na indywidualne możliwości dzieci):
- rozwijanie umiejętności liczenia oraz dopełniania i odwzorowywania liczby elementów
- rozwijanie percepcji wzrokowej
- rozwijanie sprawności manualnej
- ćwiczenie umiejętności dzielenia na sylaby oraz przeliczania sylab
- wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich
- utrwalanie nazw figur geometrycznych oraz kolorów
- nabywanie umiejętności samodzielnego i zespołowego radzenia sobie w sytuacjach zadaniowych

Cele szczegółowe:

Dziecko:
- uważnie słucha utworu i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści.
- odczytuje wiersz według kodu graficznego z karty poetyckiej
- rytmizuje tekst

Zespoły i karty pracy (prace zróżnicowane ze względu na indywidualne możliwości dzieci):
Dziecko:
- przelicza elementy, dopełnia do 6
- przelicza elementy, przyczepia lub rysuje tyle, ile wskazuje cyfra
- wyszukuje podane litery w tekście
- dobiera podpisy do obrazków według wzoru
- układa według podanego rytmu
- kalkuje
- przelicza elementy oraz odwzorowuje ich liczbę
- zaznacza właściwą drogę w labiryncie
- wyszukuje określone elementy lub różnice na obrazkach
- dzieli wyrazy na sylaby oraz przelicza je
- rysuje linie proste w różnych kierunkach i nieregularne
- rysuje według kodu graficzno-barwnego
- posługuje się nazwami figur geometrycznych oraz kolorów
- potrafi pracować w grupie oraz indywidualnie

Formy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna

Pomoce: karta poetycka - wiersz, 6 tablic korkowych, kolorowe pinezki, pomoce do prac zespołowych, kredki, karty pracy, ołówki

Literatura:
Bożena Forma – „Jesienne liście”
E. Czerwińska, M. Narożnik – „Przewodnik metodyczny dla nauczycieli”

Przebieg:

I. Praca z całą grupą

1. Przedstawienie przez nauczycielkę planu zajęć.
2. Odczytanie wiersza z karty poetyckiej ze wskazaniem na obrazki ilustrujące treść wiersza.
3. Próby samodzielnego odczytywanie wiersza przez dzieci na podstawie obrazków ilustrujących wiersz.
4. Rytmizowanie tekstu wiersza.
5. Omówienie treści wiersza – udzielanie odpowiedzi na pytania związane z treścią wiersza

II. Praca zespołowa

1. Kalkowanie liści (kącik pisania).
2. Przeliczanie i dopełnianie do 6 (kącik matematyczny).
3. Przeliczanie i przyczepianie tylu elementów, ile wskazuje cyfra (kącik matematyczny).
4. Układanie według podanego rytmu (kącik matematyczny).
5. Dobieranie podpisów do obrazków według wzoru (kącik alfabetyczny).
6. Wyszukiwanie wskazanych liter w tekście wiersza (kącik alfabetyczny).

Autoprezentacja zespołów.

III. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem bębenka „Liście na wietrze”.

IV. Praca indywidualna z kartami pracy.

- przeliczanie elementów oraz odwzorowywanie ich liczby
- zaznaczanie właściwej drogi w labiryncie
- wyszukiwanie określonych elementów lub różnic na obrazkach
- dzielenie wyrazów na sylaby oraz przeliczanie ich
- rysowanie linii prostych w różnych kierunkach i nieregularnych
- rysowanie według kodu graficzno-barwnego - posługiwanie się nazwami figur geometrycznych oraz kolorów

Autoprezentacja indywidualna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.