Numer: 16542
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzieci z różnych stron świata. Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oparciu o założenia modelu edukacyjnego "Naturalna nauka języka"

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oparciu o założenia modelu edukacyjnego „Naturalna nauka języka” mgr Elżbiety Czerwińskiej


Data: 25.05.2012r.

Prowadząca: Edyta Klocek

Temat: Dzieci z różnych stron świata.

Cele ogólne:
- przypomnienie dzieciom ich praw
- zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice między ludźmi jako naturalne zjawisko w świecie
- budzenie szacunku dla siebie oraz innych dzieci niezależnie od koloru skóry, narodowości
- kształcenie więzi emocjonalnej z dziećmi z całego świata
- nabywanie umiejętności samodzielnego i zespołowego radzenia sobie w sytuacji zadaniowej

Cele szczegółowe: formułowane w odniesieniu do każdego dziecka, podstawą doboru treści, ich selekcji są potrzeby uczących się, ich możliwości rozwojowe, zainteresowania oraz motywacja do działania

Formy pracy: z całą grupą, zespołowa, indywidualna

Literatura:
T. Kubiak – „My, dzieci”
E. Czerwińska, M. Narożnik – „Przewodnik metodyczny dla nauczycieli”

Pomoce: karta poetycka, 6 tablic korkowych, kolorowe szpilki, pomoce do prac zespołowych, karty zadaniowe o zróżnicowanym stopniu trudności, kredki, ołówki

Przebieg:

I. Praca z całą grupą

1. Przedstawienie przez nauczycielkę planu dzisiejszych zajęć.
2. Zabawa w kole „Jestem podobny do ciebie, różnię się” – dzieci siedzą w kole, kolejno mówią do siebie „Jestem podobny do ciebie, bo...” lub różnię się od ciebie, bo...”
3. Odczytanie wiersza „My, dzieci” T. Kubiaka z karty poetyckiej.
4. Rozmowa na temat wiersza.

O kim był wiersz? Dlaczego przeczytaliśmy wiersz o dzieciach?
Jakie święto zbliża się? Czy znacie dokładną datę tego święta?
Czy jest to święto dzieci tylko z naszego przedszkola? Wymieńcie dzieci, które także obchodzą to święto.

Jakie były pragnienia/marzenia dzieci z wiersza? Czy wy też macie takie pragnienia? O czym jeszcze marzycie?

Przypomnienie dzieciom ich praw (odczytanie ich wspólnie z dziećmi) – „Dzień Dziecka obchodzi cały świat. To święto przypomina o prawie dzieci do szczęśliwego dzieciństwa, w którym jest miejsce na zabawę, naukę, miłość, bezpieczeństwo, zrozumienie, sprawiedliwość, uśmiech. DZIECI NADE WSZYSTKO. Każde dziecko – bez względu na kolor skóry, płeć, język, religię – powinno mieć swoje prawa.
Wszyscy powinni się o dzieci troszczyć – pomóc dzieciom bawić się, uczyć, dorastać.”

II. Praca zespołowa

Kącik alfabetyczny
Dobierz podpisy do obrazków według wzoru.

Kącik słuchania
Rozwiąż zagadki i narysuj rozwiązania.

Kącik pisania
Przekalkuj postać.

Kącik komputerowy
Napisz wyrazy według wzoru.

Kącik matematyczny
Dokończ układać rytmy.

Kącik plastyczny
Pokoloruj według kodu.

Kącik teatralny
Zaśpiewaj piosenkę „Dżungla” i zatańcz do niej.

Autoprezentacja zespołów.

III. Zabawa ruchowa – „Zmieniają miejsce dzieci, które...”

IV. Praca indywidualna z kartami zadaniowymi


1. Kącik pisania

Rysowanie po śladzie.
Dorysowywanie brakującej połowy przedmiotu.
Łączenie linią dziecka z jego domem.
Łączenie linią dziecka z pasującym do niego przedmiotem.
Dorysowywanie brakujących części przedmiotów.
Szukanie drogi w labiryncie.

2. Kącik matematyczny

Przeliczanie elementów w zbiorach – łączenie zbioru z właściwą cyfrą , kolorowanie określonej ilości przedmiotów.
Odwzorowywanie liczbą kresek liczby przedmiotów na obrazku.
Dopełnianie do określonej liczby.
Przeliczanie dzieci – posługiwanie się liczebnikami porządkowymi.


3. Kącik alfabetyczny

Łączenie dziecka z jego podpisem.
Odszukiwanie takiej samej postaci.


Autoprezentacja indywidualna (od razu lub w późniejszym czasie w zależności od możliwości dzieci).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.