Scenariusz zajęć realidacyjno-wychowawczych zespołowych - jesień
Prowadzący: mgr Joanna Orlik
Czas trwania zajęć: 815 - 1215
Skład zespołu: Tomasz, Kamil, Dariusz, Hubert
Zakres: Dary jesieni – doskonalenie umiejętności manipulacyjnych i koncentracji na zadaniu
Cele ogólne:
Nauka koncentrowania się na zadaniu
Usprawnianie percepcji wzrokowej
Usprawnianie ruchowe i wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała
Doskonalenie umiejętności komunikowania się
Zapewnienie chłopcom poczucia bezpieczeństwa i zaufania do nauczyciela
Nauka celowego działania
Cele w ujęciu operacyjnym:
skupi uwagę na czytanej bajce i ilustracjach (Tomasz, Kamil)
chwyci elementy samodzielnie i z pomocą nauczyciela (Tomasz)
poruszy wiszący nad sobą balon – samodzielnie (Kamil)
włoży elementy przez otwory – samodzielnie (Tomasz)
będzie wodzić wzrokiem (Dariusz, Kamil, Tomasz)
wykona proste ćwiczenia logopedyczne (Kamil)
podda się ćwiczeniom ruchowym z pomocą nauczyciela (Dariusz, Hubert, Kamil)
będzie czuł się bezpiecznie przebywając w bliskim kontakcie z nauczycielem podczas ćwiczeń M. Ch. Knill (Hubert, Kamil)
wyciszy negatywne emocje podczas zabaw z wodą i masaży (wszyscy chłopcy)
Kierunki usprawniania:
Koordynacja wzrokowo-ruchowa
Usprawnianie ruchowe
Stymulacja wzroku, słuchu, dotyku
Manipulacja
Procedury osiągania celów
Metody: stymulacja polisensoryczna, słowno-oglądowa, zabawy naśladowcze, elementy metody M. Ch. Knill, elementy metody W. Sherborne, relaksacja
Formy pracy: zespołowa, zindywidualizowana
Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem Programu Wprowadzającego i Specjalnego M.Ch.Knill, płyta z nagraniem muzyki relaksacyjnej, magnetofon, krem, koc, zabawki, liście, kasztany, nowa książeczka, materac, sakwa.
Przebieg zajęć:
1. Indywidualne powitanie z każdym chłopcem – podanie dłoni (wszyscy), wypowiedzenie imienia, nawiązanie kontaktu wzrokowego (oprócz Huberta), dotykowego i werbalnego (Kamil)
2. Elementy Porannego Kręgu:
- Słuchanie utworu „Jesień” A. Vivaldiego - Hubert dotyka membrany, a inni słuchają.
- Pobudzenie zmysłu węchu poprzez wąchanie woreczka z lawendą (wszyscy)
3. Tomasz
Usprawnianie manipulacji: „łowienie” przedmiotów z wody, chwytanie, przewracanie kartek w książeczce,
Relaksacja i wyciszenie negatywnych emocji: moczenie dłoni w wodzie, polewanie ich, a następnie smarowanie dłoni kremem
Koncentrowanie uwagi: słuchanie opowiadania nauczyciela z jednoczesnym oglądaniem ilustracji
Koordynacja wzrokowo-ruchowa: wytkanie elementów przez otwory, przekładanie kasztanów – wyciąganie i wkładanie do pudełka; podnoszenie z podłogi liści i podawanie nauczycielowi;
Kamil
Usprawnianie ruchowe – poruszanie wiszącego nad dzieckiem balona, a następnie liścia; przewracanie się z bok na bok z pomocą nauczyciela; zsuwanie się z materaca; zabawy z kocem
Zabawy paluszkowe – masowanie dłoni, prostowanie ich, smarowanie kremem
Koncentrowanie uwagi poprzez słuchanie czytanej bajki i oglądanie ilustracji
Zabawy naśladowcze: powtarzanie prostych słów, naśladowanie mimiki twarzy
Elementy ćwiczeń logopedycznych: chowanie zębów, wysuwanie języka, dmuchanie
Budowanie atmosfery zaufania (niwelowanie lęku) oraz ćwiczenia usprawniające podczas Programu Wprowadzającego i Specjalnego M. Ch. Knill
Dariusz
Koordynacja wzrokowo – ruchowa: wodzenie wzrokiem za przesuwającymi się bańkami mydlanymi
Usprawnianie ruchowe: masowanie ciała, głaskanie; ciąganie na kocu, zawijanie, turlanie;
Manipulacja: rozmontowywanie budowli z klocków, uruchamianie zabawki dźwiękowej
Relaksacja: słuchanie muzyki i poruszanie się do niej
Hubert
Stosowanie sygnałów uprzedzających: powitanie – pogłaskanie dłonią prawego ucha dziecka, delikatne pociągnięcie z obie ręce – zdjęcie i podnoszenie z wózka, początek zajęć – obrysowanie palcem na wewnętrznej stronie dłoni dziecka jeden raz kółka, posiłek – włożenie w dłoń łyżki i przytrzymanie 5 sekund; koniec zajęć – dwukrotne dotknięcie zewnętrznej strony nadgarstka palcem wskazującym i środkowym
Relaksacja: zabawa wodą – moczenie dłoni, polewanie ich, „łowienie” znajdujących się w niej przedmiotów; masowanie ciała i twarzy, głowy miękkimi strukturami
Budowanie atmosfery zaufania, zaspokojenie potrzeby kontaktu z drugą osobą oraz ćwiczenia usprawniające podczas Programu Wprowadzającego i Specjalnego M. Ch. Knill
Usprawnianie ruchowe: utrzymywanie równowagi podczas zabawy na wałku sensorycznym; prowokowanie do samodzielnego siedzenia
4. Zakończenie zajęć
Opracowała
mgr Joanna Orlik