Scenariusz zajęć realidacyjno-wychowawczych zespołowych - wiosna
Prowadzący: mgr Joanna Orlik
Czas trwania zajęć: 815 - 1215
Skład zespołu: Tomasz, Kamil, Dariusz, Hubert
Zakres: Wiosenny ogródek – stymulacja polisensoryczna
Cele ogólne:
Nauka koncentrowania się na zadaniu
Usprawnianie percepcji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
Usprawnianie ruchowe i wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała
Doskonalenie umiejętności komunikowania się
Zapewnienie chłopcom poczucia bezpieczeństwa i zaufania do nauczyciela
Nauka celowego działania
Wdrażanie do współdziałania w zespole
Cele w ujęciu operacyjnym:
skupi uwagę na czytanej bajce i ilustracjach (Tomasz, Kamil)
chwyci elementy samodzielnie i z pomocą nauczyciela (Tomasz, Dariusz)
popcha piłkę, będzie poruszał ręką, zmieni pozycję ciała – samodzielnie (Kamil)
włoży elementy przez otwory – samodzielnie (Tomasz)
będzie wodzić wzrokiem (Dariusz, Kamil, Tomasz)
wykona proste ćwiczenia logopedyczne (Kamil)
podda się ćwiczeniom ruchowym z pomocą nauczyciela (Dariusz, Hubert, Kamil)
będzie czuł się bezpiecznie przebywając w bliskim kontakcie z nauczycielem podczas masażu, zabawy na trampolinie (Hubert)
wyciszy negatywne emocje i zrelaksuje się podczas słuchania muzyki relaksacyjnej z jednoczesnym wodzeniem wzrokiem za bańkami mydlanymi (oprócz Huberta)
będą wspólnie słuchać muzyki (z dotykaniem membrany) oraz oglądać i słuchać bajki (Tomasz, Kamil)
usprawni dotychczasowy sposób lokomocji (Dariusz, Tomasz)
Kierunki usprawniania:
Koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
Usprawnianie ruchowe
Stymulacja polisensoryczna
Manipulacja
Komunikacja
Procedury osiągania celów:
Metody: stymulacja polisensoryczna, słowno-oglądowa, zabawy naśladowcze, metoda F. Affolter, elementy metody W. Sherborne, aktywnego działania.
Formy pracy: zespołowa, zindywidualizowana
Środki dydaktyczne: zdjęcia do komunikacji, książeczka, ziemia, 2 miski, doniczki, cebula, sadzonki kwiatów, woda, płyta z nagraniem muzyki relaksacyjnej, magnetofon, koc, zabawki, materac, sakwa, trampolina.
Przebieg zajęć:
1. Indywidualne powitanie z każdym chłopcem – podanie dłoni (wszyscy), wypowiedzenie imienia, nawiązanie kontaktu wzrokowego (oprócz Huberta), dotykowego i werbalnego (Kamil)
2. Wspólne działania w zespole:
> Elementy Porannego Kręgu:
- Słuchanie utworu „Wiosna” A. Vivaldiego – wszyscy chłopcy siedzą w kole, po kolei dotykają membrany i słuchają.
- Pobudzenie zmysłu węchu i smaku poprzez wąchanie cytryny i smakowanie jej (wszyscy)
> Wspólne słuchanie bajki i oglądanie ilustracji w książeczce oraz przewracanie kartek (Tomasz i Kamil)
> Zabawa ziemią – oglądanie, dotykanie, wąchanie (wszyscy); pokaz doniczek, sadzonek kwiatów i cebuli – dotykanie, wąchanie (wszyscy) i sadzenie ich (Tomasz metodą F. Affolter) – napełnianie ich ziemią i wkładanie cebuli i kwiatów. Podlewanie.
3. Tomasz
Doskonalenie komunikacji – poprzedzanie zadań pokazaniem zdjęcia
Usprawnianie manipulacji: przewracanie kartek w książeczce, chwytanie kwiatów i cebuli oraz wkładanie ich do doniczki
Relaksacja i wyciszenie negatywnych emocji: słuchanie muzyki relaksacyjnej i przyglądanie się opadającym bankom mydlanym
Koncentrowanie uwagi: słuchanie opowiadania nauczyciela z jednoczesnym oglądaniem ilustracji
Koordynacja wzrokowo-ruchowa: wytkanie elementów przez otwory, wkładanie do pojemnika kolorowych piłek, sadzenie kwiatów i cebuli
Usprawnianie ruchowe: swobodne przemieszczanie się po sali oraz na poleceni nauczyciela
Kamil
Doskonalenie komunikacji – wybór zajęcia, zabawy poprzez wskazanie jednego z dwóch proponowanych zdjęć
Usprawnianie komunikacji werbalnej – elementy ćwiczeń logopedycznych (cmokanie, dmuchanie na bańki mydlane, wysuwanie i chowanie języka)
Usprawnianie ruchowe – poruszanie grzechotką włożoną na rękę; popychanie piłki; uruchamianie zabawki interaktywnej „Ogródek 5 w 1”; przewracanie się z brzucha na plecy z pomocą nauczyciela; dostarczanie mocnych bodźców poprzez podskoki na trampolinie (z nauczycielem)
Koncentrowanie uwagi na czytanej przez nauczyciela bajce i oglądanie ilustracji oraz uczestnictwo i obserwowanie zabaw z ziemią
Zabawy naśladowcze: powtarzanie prostych słów, naśladowanie mimiki twarzy
Budowanie atmosfery zaufania (niwelowanie lęku) poprzez słuchanie muzyki relaksacyjnej i wodzenie wzrokiem za spadającymi bańkami mydlanymi
Dariusz
Koordynacja wzrokowo – ruchowa: chwytnie klocków i rozmontowywanie prostych budowli; uruchamianie zabawki dźwiękowej
Usprawnianie ruchowe: masowanie ciała, głaskanie; ciąganie na kocu, zawijanie, turlanie; podskoki na trampolinie; przemieszczanie się po sali w sobie znanym celu oraz na polecenie nauczyciela
Manipulacja: przekładanie ulubionego przedmiotu z ręki do ręki
Relaksacja: słuchanie muzyki, swobodne poruszanie się do niej oraz przyglądanie się opadającym bańkom mydlanym
Hubert
Stosowanie sygnałów uprzedzających: powitanie – pogłaskanie dłonią prawego ucha dziecka, delikatne pociągnięcie z obie ręce – zdjęcie i podnoszenie z wózka, początek zajęć – obrysowanie palcem na wewnętrznej stronie dłoni dziecka jeden raz kółka, posiłek – włożenie w dłoń łyżki i przytrzymanie 5 sekund; koniec zajęć – dwukrotne dotknięcie zewnętrznej strony nadgarstka palcem wskazującym i środkowym
Relaksacja: masowanie ciała i twarzy, głowy miękkimi strukturami
Budowanie atmosfery zaufania, zaspokojenie potrzeby kontaktu z drugą osobą poprzez wspólną zabawę na trampolinie oraz baraszkowanie, głaskanie
Usprawnianie ruchowe: utrzymywanie równowagi podczas zabawy na trampolinie; prowokowanie do samodzielnego siedzenia bez podparcia z utrzymywaniem głowy w pozycji pionowej; swobodne przemieszczanie się w bezpiecznej przestrzeni.
4. Zakończenie zajęć – słuchanie relaksacyjnej muzyki oraz przyglądanie się opadającym bańkom mydlanym
Opracowała
mgr Joanna Orlik