Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Czyste środowisko-zdrowe życie
Prowadzący: Marek Sawoń
Przedmiot zajęć: spotkanie otwarte z rodzicami- zajęcia ekologiczne i integracyjne
Uczestnicy: wychowankowie grupy C, zaproszeni nauczyciele i rodzice
Termin: 09.11.2011
Cele ogólne:
- Uświadomienie ważnej roli rodziców i ich zachowań w procesie wychowania i nauczania.
- Zapoznanie rodziców z programem ekologicznym internatu: „Czyste środowisko-zdrowe życie” i zachęcanie rodziców do wspólnego realizowania tematyki i celów programu.
- Aktywizacja rodziców- pozyskanie rodziców jako współtwórców procesu edukacyjnego, koalicjantów szkoły w kształtowaniu nawyków, postaw proekologicznych we własnym środowisku.
- Kształtowanie właściwych relacji wychowanków z rodzicami i nauczycielami
Cele operacyjne:
Rodzic po zajęciach:
- Zna główne cele i zadania programu
- Zna zagrożenia płynące z zanieczyszczonego środowiska
- Rozumie potrzebę uczestnictwa dziecka w działaniach mających na celu ochronę środowiska
- Wie, w jaki sposób może ukształtować u dziecka zdrowy i ekologiczny styl życia we własnym domu,
- Rozumie, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze spokojne życie,
- Wie, na czym polega odpowiedzialna współpraca z wychowawcami w procesie wychowawczo-dydaktycznym, mając na względzie dobro dziecka
Wychowanek po zajęciach:
- Rozumie potrzebę ochrony środowiska
- Zna główne problemy związane z ochroną środowiska
- Czuje zadowolenie z bycia „przyjacielem przyrody”
- Wymienia przyczyny zaśmiecania środowiska
- Potrafi współpracować z rówieśnikami podczas inscenizacji
- Potrafi przedstawić przygotowany repertuar
- Umie kulturalnie wręczyć przygotowane upominki
- Potrafi uzasadnić doniosłość uroczystości ślubowania
- Zna zasady kulturalnego zachowania
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody pracy:
Podająca: mini wykład, pogadanka, dyskusja, wyjaśnienie, prelekcja
Aktywizująca: inscenizacja muzyczno-recytatorska, pasowanie i nadanie aktu tytułu „Przyjaciela Przyrody”
Oglądowa: obserwacja, prezentacja
Multimedialna: prezentacja filmiku, programu ekologicznego
Środki dydaktyczne:
zaproszenia
płyta CD z filmem: „Jesteśmy po to aby chronić przyrodę”
podkład muzyczny
odpowiedni strój, rekwizyty do występu
tekst ślubowania
gałązka ozdobiona kwiatami do pasowania
akt tytułu „Przyjaciela przyrody”
referat
materiały dydaktyczne (pomocnicze) dla rodziców
prezenty dla rodziców i zaproszonych gości- obrazki zawinięte w przezroczysty celofan- kompozycje kwiatowe na płytach gipsowych z użyciem odpadów kwiaciarskich
emblemat dla każdej osoby do przyczepienia do odzieży „Przyjaciel Przyrody”
ankieta ewaluacyjna
Aranżacja pomieszczenia:
zasłony i firanki świetlicy ozdobione sztucznymi kwiatami i liśćmi jesiennymi
galeria toreb ekologicznych- rozwieszone na sznurku i zapięte spinaczami kolorowe torby z obrazkami i hasłami o tematyce ekologicznej
dekoracja do inscenizacji- papierowe obrazki w kolorowych ramkach z wysuszonymi jesiennymi liśćmi, motyle i zwierzęta leśne, w wazonach: bukiety z jesiennych kwiatów i „róże z klonowych liści”, kolorowe liście, jarzębina, kasztany, dynie etc.
inne prace dzieci z motywami ekologicznymi: malowanki dobrych i złych zachowań wobec przyrody
pogrupowane krzesełka; stół ze słodkim poczęstunkiem dla rodziców, dzieci i zaproszonych gości, ozdobiony gałązkami jarzębiny, szyszkami, kasztanami
Przebieg zajęć:
1. Powitanie zaproszonych gości
2. Pogadanka wstępna dotycząca powstawania programu ekologicznego „Czyste środowisko-zdrowe życie”
3. Prezentacja krótkiego filmu: „Jesteśmy po to aby chronić przyrodę”
4. Promocja programu ekologicznego internatu
5. Zaproszenie do wysłuchania przygotowanego występu
6. Inscenizacja muzyczno-recytatorska: „Na ratunek Ziemi”
7. Uroczyste składanie ślubowania
8. Nadanie aktu tytułu: „Przyjaciela Przyrody”
9. Prelekcja: „Jak żyć ekologicznie we własnym domu”
10. Rozdanie rodzicom materiałów dydaktycznych i informacyjnych dotyczących niekorzystnych zjawisk ekologicznych i poruszanych problemów (tematów) wynikających z programu
11. Rozdanie przez wychowanków upominków dla gości
12. Podziękowanie dla wszystkich uczestników spotkania
13. Wspólne biesiadowanie przy herbacie, kawie i słodkim poczęstunku
14. Rozdanie ankiet rodzicom i nauczycielom
Ewaluacja
Dzięki przemyślanemu przygotowaniu zajęć udało mi się zrealizować wszystkie założone cele ogólne i operacyjne. Przebieg zajęć, zastosowane metody i środki dydaktyczne, propagowane treści rozbudziły ciekawość wszystkich uczestników zajęć. Zarówno zaproszeni goście, wystrój grupy, inscenizacja muzyczno-recytatorska, scena uroczystego ślubowania wychowanków, projekcja filmiku ekologicznego oraz zaprezentowana prelekcja wywarły -olbrzymie wrażenie na rodzicach, nauczycielach i podopiecznych. Z ujawnianych opinii, obserwacji i przeprowadzonej ankiety wynika jednogłośnie, że spotkanie i cały przebieg zajęć był ciekawy, rodzice chcą brać udział w zajęciach otwartych i psychoedukacyjnych, podają wiele propozycji zaplanowania i uatrakcyjnienia zajęć ekologicznych. Rozumieją potrzebę powstania programu ekologicznego internatu oraz formy inicjowanych zajęć ekologicznych. Znają główne problemy związane z ochroną środowiska. Wiedzą, jak przyczynić się do ukształtowania zdrowego i ekologicznego stylu życia u swoich dzieci. Potrafią wyjaśnić w jaki sposób mogą stać się partnerami i koalicjantami szkoły w kształtowaniu nawyków, postaw i umiejętności proekologicznych.
Załącznik
inscenizacja muzyczno-recytatorska „Na pomoc Ziemi”
przykładowy akt nadania tytułu „Przyjaciela Przyrody”
referat „Jak żyć ekologicznie we własnym domu”