KONSPEKT SPOTKANIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA INSPIROWANY PROGRAMEM EDUKACYJNYM CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – Czerwiec 2012r
Przygotowała: Ewa Komorowska
Temat kompleksowy: Międzynarodowy Dzień Dziecka
Temat zajęcia: „Książka moim przyjacielem”
Cele ogólne:
Czytanie dzieciom wartościowej literatury, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
Rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowych z przeczytanych dotychczas dzieciom książek
Nabywanie przekonania, że umiem się wypowiadać i jestem słuchany
Wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności
Podejmowanie zabaw inspirowanych treścią książek
Stwarzanie radosnej i serdecznej atmosfery uroczystości
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania, mini drama, samodzielnych doświadczeń,
słowne: społecznego porozumiewania się poprzez sztukę
percepcyjne: obserwacji, pokazu
Formy:
Praca z zespołem, całą grupą
Czas trwania: 45 min
Pomoce dydaktyczne:
Książki, obrazki, lusterko, płyta, stroje, dyplom, zakładka do ksiązki,mikrofon,
Miejsce:
Sala przedszkolna
Literatura:
„Trzy świnki” Raquel Mendez
„Staś Pytalski”- Jan Brzechwa
„Jabłonka Eli” Catarina Kruusval
„Skarbiec Baśni” Hans Christian Andersen
“Przygody pluszowych Misiów” Stephena Attmore'a,
“Alicja w Krainie czarów” Charlesa Ludwidge’a Dodgsona(Lewis_Carroll)
„Poczta dla tygryska” Janosch
„Za górami za lasami”-najpiękniejsze polskie baśnie Janina Porazińska
Maleńkie Królestwo Aurelki” Roksana Jędrzejewska –Wróbel
Czerwony Kapturek Braci Grimm
Kopciuszek Charles Perraulta
Przebieg:
1.Powitanie
Zagadka słowna „Jakie mamy dzisiaj swięto”
Odpowiadają nauczyciele w sposób wesoły, aby rozbawić dzieci.
2.”Trzy świnki” Raquel Mendez
Nauczycielka z grupy Motyki czyta dzieciom bajkę nie wymieniając wcześniej jej tytułu.
Dzieci maja z zadanie odpowiedzieć na pytania:
Jaki jest tytuł bajki?
Co to jest przyjaźń?
Dlaczego warto być przyjacielem i mieć przyjaciół
3.”Staś Pytalski” Jan Brzechwa
Nauczycielka z Biedronek „czyta” dzieciom wiersz w obrazkach nie wymieniając wcześniej jego tytułu
Dzieci maja z zadanie opowiedzieć na pytania:
Jak nazywał się chłopczyk z wiersza?
4.Słuchanie przez dzieci fragmentu bajki na płycie. („Toy Story”)
Dzieci mają z zadanie odpowiedzieć na pytanie:
Jaki jest tytuł tej bajki ?
Jak nazywał główny bohater?
4.Dzieci z grupy Słoneczek recytują fragment bajki
Lustereczko powiedz przecie kto jest najpiękniejszy w świecie?
Gdy piętnaście lat upłynie to ukuje się wrzecionem i wnet zginie – nie! zaśnie na sto lat
Dzieci mają z zadanie odpowiedzieć na pytanie:
Kim są te dziewczynki?
Jak mają na imię królewny?
5.Nauczycielka z grupy Krasnalki pokazuje dzieciom okładki różnych książek
„Jabłonka Eli” Catarina Kruusval
„Skarbiec Baśni” Hans Christian Andersen
“Przygody pluszowych Misiów” Stephena Attmore'a,
“Alicja w Krainie czarów” Charlesa Ludwidge’a Dodgsona(Lewis_Carroll)
„Poczta dla tygryska” Janosch
„Za górami za lasami”-najpiękniejsze polskie baśnie Janina Porazińska
Maleńkie Królestwo Aurelki” Roksana Jędrzejewska –Wróbel
Dzieci mają z zadanie odpowiedzieć na pytanie:
Jaki tytuł mają te ksiązki?
6.Grupa Delfinków ma odegrać scenki dramowe z bajek:
Czerwony Kapturek
Kopciuszek
Dzieci mają z zadanie odpowiedzieć na pytanie:
Kto jest głównym bohaterem bajki?
7.Piosenka z animacją ruchową „Foka” dla wszystkich dzieci od grupy Motylki
8.Życzenia i upominki dla dzieci (książka, dyplom, zakładka do książki) od Pani Dyrektor i personelu przedszkola.