Scenariusz zajęcia edukacji przedszkolnej dla dzieci 4-letnich – „Witaj tęczo kolorowa”
Temat kompleksowy: „Witaj tęczo kolorowa”
Temat zajęcia: Kolory tęczy
Cele ogólne:
rozbudzanie aktywności poznawczej u dzieci
doskonalenie umiejętności rozróżniania i nazywania kolorów podstawowych
wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności
stwarzanie radosnej atmosfery zabawy
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń,
słowne: opowiadanie nauczycielki i dzieci
percepcyjne: obserwacji, pokazu
Formy:
Praca całą grupą
Czas trwania: 25 min
Pomoce dydaktyczne:
Chusta Klanzy, tamburyno, obrazek tęczy, katon, kredki pastelowe
Miejsce:
Sala przedszkolna
Przebieg:
1.Powitanie
Witam, witam, was
Z nami bądź w kole siądź
Zaczynamy już czas
Z nami bądź w kole siądź
Zaczynamy już czas
2. Opowieść ruchowa „Tęcza”
Wieje, wieje wiatr
Pada, pada deszcz
Błyskawica , grzmot
Błyskawica grzmot
Wieje, wieje wiatr
Słońce świeci deszczyk pada
Słońce świeci deszczyk pada
Tęcza!
3.”Kłótnia kolorów”,
Pewnego dnia cztery kolory : zielony (zieleń), niebieski(niebo, woda), żółty (słońce, księżyc, gwiazdy) czerwony(serce-miłość) pokłóciły się, który z nich jest najważniejszy i najpotrzebniejszy na świecie. A wy jak myślicie, który jest najważniejszy i najpotrzebniejszy?. A jak uważacie czy kolory się pogodziły i w jaki sposób?
4. „Słonko świeci-deszczyk pada”-
Zabawa ruchowa z chustą animacyjną :Słonko świeci – dzieci trzymają chustę i obracają się wokół niej w rytm tamburyna(wolniej, szybciej), deszczyk pada- podrzucają chustę i chowają się pod nią.
5. „Tęczo, tęczo powiedz mi”
Zabawa ruchowa ” z elementem marszu po chuście Klanzy z klaskaniem w dłonie z jednoczesnym wymawianiem wierszyka: tęczo, tęczo powiedz mi jaki kolor teraz lśni. Np.- zielony. Dzieci przytulają się do siebie tak, aby wszystkie zmieściły się na danym kolorze.
6.„Ukryte kolory tęczy”-
Powiedzcie mi czy tęcza ma tylko cztery kolory? A jak myślicie jakie jeszcze? Sprawdzimy to. Odkrywanie fragmentu koloru od zewnętrznej strony, dzieci rozpoznają i nazywają kolory.
7.„Tęcza z puzzli”
Praca plastyczna – podzielenie dzieci na zespoły, kolorowanie fragmentów tęczy kredkami pastelowymi , układanie jej w/g podanego wzoru.
Przygotowała: Ewa Komorowska
(Wiersz-Klanza)