KONSPEKT ZAJĘCIA Z DNIA 24.01.2012r.
Prowadząca: Agata Sędek Grupa wiekowa: 3-4 latki Temat zajęcia: „Pomagamy ptakom”. Forma zajęcia: zajęcia całą grupą
Cele ogólne:
- Poznawanie ptaków gromadzących się w karmniku, nazywanie niektórych z nich (wróbel, sikorka, gil).
- Rozwijanie słownika o nowe nazwy i związane z nimi pojęcia odnoszące się do świata zwierząt.
- Pogłębianie wiadomości dzieci o warunkach życia ptaków w okresie zimowym.
- Uświadamianie dzieciom konieczności dokarmiania ptaków.
- Zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
- Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.
Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci:
- Nazywa i rozpoznaje ptaki po ich upierzeniu (gil, sikorka, wróbel, gołąb, sroka).
- Rozwiązuje zagadki słowne(co to za ptaszek?)
- Liczy w zakresie 4 (3latki), w zakresie 5 (4latki),
- Sprawnie reaguje na polecenia słowne, sygnały dźwiękowe,
- Samodzielnie wykonuje swoją pracę plastyczną,
- Rozumie konieczność dokarmiania ptaków,
- Potrafi wyciągnąć wnioski i formułować odpowiedzi,
- Potrafi naśladować ruchy i odgłosy ptaków.
Formy pracy:
- Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody pracy:
- Słowne- rozmowa, zagadki
- Czynne-improwizacja, zabawa dydaktyczna, praca plastyczna
- Oglądowe-pokaz, ilustracja, obserwacja
- Zadania stawiane do wykonania.
Środki dydaktyczne:
- Ilustracje ptaków, karmnik drewniany, kolorowe piórka, papier, zagadki, sylwety ptaków podzielone na części (puzzle),
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do zajęć – ptasie zagadki:
- Jaki to domek niepotrzebny latem,
Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate./karmnik/
- Lato nam śpiewem umilają
Zimą na naszą pomoc czekają./ptaki/
- Czarne pióra ma, czasem miło jest posłuchać
Woła: kra, kra, kra./gawron/
- Szare piórka z zimna stroszy
Kiedy zimą za oknem ćwierka.
Chyba już odgadłeś, chodzi o .../wróbelka/
- Czapka czarna, brzuch czerwony,
Przylatuje w nasze strony.
Je korale jarzębiny,
Robiąc przy tym śmieszne miny./gil/
- Gdy za oknem powiesisz kawałek słoniny,
To ona przyleci zaraz w odwiedziny./sikorka/.
2. Ćwiczenia oddechowe:
- Dzieci dmuchają na opadające piórko, przyjmują pozycję ciała zgodnie z wysokością na jakiej znajduje się opadające piórko.
3. Wysłuchanie wiersza S. Szuchowej „W karmniku”.
- Nad deseczką, na karmniku daszek.
Leci jeden, drugi, trzeci ptaszek.
I już dziobki zaczynają stukać.
Są ziarenka, nie trzeba ich szukać.
Krótka rozmowa na temat wiersza.
4. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Ptaszki w karmnikach”.
- Nauczyciel umieszcza na podłodze obręcze- karmniki. Dzieci przy dźwiękach tamburynu poruszają się po sali –są smutnymi, głodnymi ptaszkami. Gdy dźwięki tamburynu milkną- ptaszki z radością udają się do obręczy- karmników.
5. Składanie obrazka ”Ptaszek” z części-praca zespołowa.
6. Ćwiczenie ”Opadające piórko”
- Dzieci porównują co szybciej opada kulka papieru czy piórko? (wykonanie doświadczeń).
7. Praca plastyczna-wykonanie ptaszka z masy solnej.
8. Porządkowanie Sali po zakończonych zajęciach.